1. YAZARLAR

  2. Zeki Kayalp

  3. Biraz da ORKİNOS konuşalım
Zeki Kayalp

Zeki Kayalp

Biraz da ORKİNOS konuşalım

A+A-

 

Güneşin cayır cayır yaktığı mevsimin bu döneminde amatör balıkçılar için ORKİNOS
avı en harika balıkçılıktır. Haziran ortalarında başlayıp Temmuz sonuna kadar devam eden
Orkinos avı son 10 yılın en yoğun dönemini yaşıyor.
Geçmiş yıllarda her bölgede 5-10 tekne ile çıkılan ORKİNOS avına, bu günlerde 50’den fazla tekne ile çıkılıyor. İnanılmaz bir verimlilik var.
Özellikle hafta sonları sabahın erken saatlerinde geç kalmışsanız, İstanbul trafiği gibi denize tekne indirme trafiği yaşayabilirsiniz. Hemen hemen tüm amatör balıkçılar işini gücünü bırakarak ORKİNOS avı için denizlere düşmüş durumdadır.
Yıllardır denize açılan bir amatör balıkçı olarak bu yıl keyif aldığım ORKİNOS avı kadar hiç bir yıl keyif almamıştım. Nedenini bilmediğim fakat şu an araştırdığım ORKİNOS türü balığın yoğunluğu hem Güney’de hem de Kuzey’de inanılmaz verimliliğe ulaştı.
Önümüzdeki yıllarda bu verimlilik aynı seviyelerde devam edecekse, devletin bu konuda
politika üretmesi gerekmektedir. Özellikle Japonya’da en pahalı balık kategorisinde bulunan Orkinos, bizde en ucuz balık olarak sofralara giriyor.
Yıllardır kara sularımızda bu balığı avlanmak için gelen trollar milyonlarca dolar kazanırken, bizler devlet olarak yanızca bunlara izin verip seyirci kalıyoruz.
Fırsatları değerlendirme adına dünyanın en geri kalmış ülkesi olarak, umarım birileri kafasını işletip böylesi fırsatı değerlendirir. 
Konu konuyu açacağı için, balıkçılığı tartışacak değilim. Kısa olarak memleketin durumu ne ise, balıkçılık sektörü de aynıdır.
Denizden zevk alıp, bir haftanın yorgunluğunu atmak isteyenlere tavsiyemdir.
Muhakkak bir arkadaşınızla ORKİNOS avına çıkınız. Büyük keyif alacaksınız.
Hem haftanın yorgunluğunu unutacaksınız.
Hem tatlı bir yorgunluk yaşayacaksınız.
Hem de denizin eşsiz güzelliğiyle baş başa kalacaksınız...

Bu yazı toplam 1595 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar