1. YAZARLAR

  2. Cenk Mutluyakalı

  3. Biraz da İÇERİK
Cenk Mutluyakalı

Cenk Mutluyakalı

Biraz da İÇERİK

A+A-

Siyaseti ve seçimleri, biraz da ‘içerik’ten konuşalım.
‘Programlar’ üzerinden...

***

CTP’den sonra DP de açıkladı, seçim programını.
Her iki partinin de tanıtım etkinliğine katıldım.
Ve iki partinin programını koydum yan yana...
Geliniz, birkaç ana başlığa bakalım.

***

EKONOMİ...
• CTP: Seçimin hemen sonrasında toplumun tüm kesimleri ile birlikte Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Programı’nı ele alarak, katılımcılık ilkesi çerçevesinde geliştirmeyi öngörüyor.
• DP: Yenilenecek ve tekrar günün şartlarına göre düzenlenecek olan ekonomik programla, Türkiye ile tam bir uyum ve işbirliği içinde ekonomide yer alan sorunları aşacağını söylüyor.

YURTTAŞLIK
• CTP: Yeni vatandaşlık mekanizması çerçevesinde doğal nüfus artışı göz önünde bulundurularak yasal bir kota belirlenmesi, evlilikler dışındaki koşullarda yasal olarak 5 yıl aralıksız KKTC’de ikamet edenlere beyaz kimlik alma hakkı verilmesi, beyaz kimlik sahiplerinin 5 yıl aralıksız KKTC’de ikamet etmesi halinde vatandaşlığa başvurma hakkının tanınması ve özel durumlarda verilecek vatandaşlıklar için ise Bakanlar Kurulu yerine Meclis’in karar üreteceği bir mekanizmanın oluşturulması öngörülüyor.
• DP: Burada doğan veya çok küçük yaşlarda ailesi ile buraya gelen ve eğitimini burada gören gençler derhal vatandaşlığa geçirilecek, bu gençlerimizin ebeveynleri ise daimi ikamet izni alacak. Vatandaşlık hakkı kazanma unsurları ele alınarak ülke gerçeklerine uygun bir şekilde yeniden düzenlenecek.

ÖZELLEŞTİRME
• CTP: Kıb-Tek başta olmak üzere serbest ve adil rekabetin oluşmayacağı stratejik sektörlerin idari ve işletme yapılarını çağdaş ve özerk hale getirmek.
• DP: ‘Özelleştirme’ başlığında bir yorum göremedim...
Hemen söyleyelim, UBP, Türkiye’yle imzalanan Ekonomik Program’ın “aynen” devam edeceğini söylüyor...
Yeni bir önerisi yok, şimdilik...

Bu yazı toplam 2318 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar