1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Beyköy girişindeki ohtolara gömülü üç kadının akibetini araştırınız...”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Beyköy girişindeki ohtolara gömülü üç kadının akibetini araştırınız...”

A+A-

Bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:

“Bundan üç yıl önce sizi aramıştım ve sizi Beyköy girişinde bir noktaya götürerek, tecavüze uğramış üç kadının olası gömü yerini size göstermiştim. Siz de bunu gazetede yazmıştınız ve hatta fotoğraflarını da yayınlamıştınız. Ben Beyköylü bir insanım fakat şu anda Beyköy’de yaşamam. Fakat haftada en az iki üç defa köye gelirim ve her geçtiğimde de yoldan görünen bu yerde herhangi bir hareket göremedim. O yüzden gene sizi aramaya karar verdim.
Tekrarlamak isterim ki bu yer Beyköy girişinde, Voni kampında (Gökhan) öldürülmüş olan Hristos Yorgaciz Petri’nin evinin karşısındak arazidedir.
Eskiden bu arazide incir ağaçları ile kayısı ağaçları vardı.
1974’te bu bölgeye incir toplamaya giden bazı köylülerimiz önce çok kötü bir koku duydulardı, sonra da üç kadının çıplak cesetlerini gördülerdi. O zaman Abohor’un (Cihangir) şirocusuna haber vererek bu kadınları gömmesini rica etmişlerdi.
Köylülerimin anlattığına göre, Abohorlu şirocu – ki şimdi hayatta değildir – bu üç Kıbrıslırum kadını ikinci ya da üçüncü ohtonun yanına gömmüş.
Bu kadınlara aslen Minareliköylü (Neahorgo Kitrea) olan bir kişi, iki askerle birlikte tecavüz etmiş diye duyduyduk. Hatta bu kadınların Minareliköylü olabileceği da anlatılıyordu...
Bunların bir anne ve iki kızı olduğu iddia edilirdi ama bu doğru mudur, yanlış mıdır bilemem. Sonuçta gördükleri, üç kadın cesedi idi...
Kayıplar Komitesi uzun yıllar önce birinci ohtoda kazı yaptıydı fakat ikinci ve üçüncü ohto kazılmadıydı.
Lütfen bu konuyla tekrar ilgileniniz...”
Bu okurumuzun anlattıklarına Ocak 2009’da bu sayfalarda yer vermiştik. Şimdi bizi tekrar arayıp hatırlatma yapmış olduğu için ona çok teşekkür ederiz. Sözünü ettiği arazi Değirmenlik Belediyesi Sadık Cemil Stadyumu yakınında bir arazi idi... Bu araziyi okurumla birlikte ziyaret etmiştik.
Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarımızı isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefondan beni veya Kayıplar Komitesi görevlisi Mine Balman’ı 22-83607 numaralı telefondan aramaya davet ediyorum.

Bu yazı toplam 2062 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar