1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Alışmış, kudurmuş hikâyesi…
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Alışmış, kudurmuş hikâyesi…

A+A-


Vatandaşlıklar, kırsal kesim arsaları dağıtılıyor, devlete istihdam yapılıyor. Bunlar seçim yasakları başlamadan yangından mal kaçırır gibi yapılıyor. Bunu hükümet yapıyor. Hükümetin yaptığının doğru olmadığını, etik olmadığını söyleyecek, açıklayacak bir makam yok mudur peki?
“Alışmış kudurmuştan beterdir” derler… Hükümete bu etik dışı, ahlak dışı icraatlarına ‘dur’ diyebilecek bir makam olamadığı için o da seçim yasaklarına kadar dağıtmak için ‘ne yetiştirirsem’ gayreti içine girdi. Hoş, seçim yasağı gelse bile, o koltuklarda oturulduğu sürece bu dağıtım devam edecek. Şimdi bir ses yoksa o zaman da olmayacaktır.
Diyelim ki, yüzlerce kişi vatandaşlık, arsa için bakanlık koridorlarında birikirken ya daha önceden müracaatı vardır, ya da müracaat yapmak için gitmişlerdir. Yani görünürde yasal olmayan bir şey yok gibi… Ancak seçim yasaklarına bir kalmışken bu yığılmaların olması, bu dağıtımların yaşanması ne kadar etiktir, insanın vicdanında yasallık kazanır mı?
Vatandaşın vicdanları rahatsız olsa bile devlet olanaklarını koltukları için dağıtanların vicdanları çok rahat… Her zaman da rahat oldu, bu süreç sürdüğü müddetçe de rahat olacak. Yukarıda yazdığımız ‘alışmış-kudurmuş’ sözünü kimselere mal etmek istemem ama ortada öyle bir durum var. 
Öte yandan Bakanlar Kurulu toplanıyor ve yine toplantıdan çıkan karar seçime dönük yatırımdan öteye gidemiyor. Bekledi bekledi ve seçim yasaklarına birazcık kala hükümet çiftçiye kuraklık tazminatı ödemeye karar verdi. Genel Tarım Sigortası Fonu’nun yaptığı değerlendirmeler sonrası birinci, ikinci ve üçüncü derece olmak üzere üç kategoriye ayrılan kuraklık bölgelerinde, birinci dereceye giren bölgelere dönüm başına 40 TL, ikinci derece bölgelere 25 TL, üçüncü derece kuraklık bölgelerine ise 15 TL tazminat ödemeyi kararlaştırmış.
Çiftçi sevinmiştir tabii ama bildiğim kadarıyla epeydir bu tazminatlar bekleniyordu. Kaynak şimdi bulundu herhalde deyip kötü niyetli düşünmemek gerekiyor!
Seçim yasakları Pazartesi başlıyor. En azından geri dönüşü olabilecek dağıtımları o güne kadar bitirmeye çalışıyor hükümet. İlgili dairelerde çalışan kamu görevlileri uzun zamandır böyle yoğun mesai yapmamışlardır. Onlar da ek mesai alma şansı yakalamış oldular! böylece… Fena mı oldu!

Bu yazı toplam 2157 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar