1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. AKP ve Fethullah Gülen
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

AKP ve Fethullah Gülen

A+A-

Türkiye’de AKP-Fethullah Gülen hesaplaşması yaşanıyor.
Geçen günkü tutuklamalar Gülen’in AKP’yi çökertme planı olarak yorumlanıyor.
Ne gariptir ki Türkiye Cumhuriyeti gibi bir ülkede din üzerinden gruplar hesaplaşma yaşıyorlar.
Acı olan şey; filler kavga ederken, çimenlerin ezilmesi…
AKP, iktidara gelirken Fethullah Gülen’in büyük gücünü kullanmıştı. AKP, Gülen gücü üzerine iktidarını kurmuştu ancak bu güç bu desteği verirken devlette kadrolaşma büyük oranda Gülen cemaati üzerine oluşmuştu. Yargıya ve emniyete Gülen taraftarlarının getirildiği Türkiye medyası ve köşe yazarları tarafından uzun süre yazıldı.
Başta bu destek ve devlette kadrolaşma biçimi AKP’nin de işine geliyordu. Ancak bu işbirliği bir zaman geldi ki Başbakan Erdoğan’ı rahatsız etmeye başladı. Bu rahatsızlık MİT Müsteşarı’nın gözaltına alınmasıyla cevap buldu. Yine bir uzlaşı sağlandı, MİT Müsteşarı Erdoğan’ın çabasıyla görevine döndü. Gülen’in AKP üzerindeki baskısı AKP Hükümeti’nin dersaneleri kapatma kararıyla karşılık buldu. Bu kararın amacı Gülen’in para kaynaklarını kesmek olarak açıklandı medyada…
Ancak başında demiştik; AKP Gülen’den destek alırken devletteki kadrolaşma Gülen’den yana oluşmuştu. Yargı ve Emniyet’in sorumlu isimleri, Fethullah Gülen isimleriydi.
Ve sonuçta önceki günkü tutuklamalar, sorgulamalar AKP’ye büyük bir darbe indirdi. AKP’li milletvekili, Galatasaraylı eski futbolcu Hakan Şükür de öncesinde AKP’den ‘emir’le istifa etmişti.
Sorgulamalar ve tutuklamalar arasında bakan çocukları, bürokratlar, iş insanları vardı. Bu iş insanlarından biri Ercan’ı sattığımız Taş-Yapı’nın sahibi Emrullah Turanlı idi.
Yani Türkiye’de yaşanan bazı acı süreçlerin sonu, gelip KKTC’ye dayanıyordu hep… Daha önce Ergenekon davalarında olduğu gibi… Yarım saatte vatandaşlık verdiğimiz isimlerin sonrasında tutuklanmaları gibi… Şimdi de büyük reklamlarla sattığımız, parasını alıp maaş ödediğimiz, eksik ödeme yapıldığı iddiaları olan, “başka bir Ercan yaratılacak” denen Ercan’ı daha da kötü hale getirdiği görülen Taş-Yapı’nın elindeki Ercan’ın sahibi Turanlı da ‘yolsuzluk ve rüşvet’ operasyonları bağlamında gözaltına alındı.
***
Türkiye kaynıyor. Tayyip Erdoğan iki ateş arasında kaldı. İlki Gezi Direnişi’yle Türkiye’nin her yanına yayılan “yaşamımıza karışma” isyanıydı. Şimdi ise bir zamanlar büyük desteğini almış, AKP’yi iktidara taşımış olan Fethullah Gülen’den gelen ‘yaylım ateş.’
Türkiye muhalefeti AKP’ye ilk günden beri alternatif olamazken bu boşluk yine kendi içlerinde dolduruluyor. Dini güçler iktidarı paylaşmaya çalışıyor.
Bir ülkenin kötü bir döneme girmesini, sorunlarla yaşamasını, halkının ezilmesini kimse istemez ama başta sağlıksız kurulan bir düzenin bir süre sonra bozulacağını anlamak için kâhin olmaya gerek yok.

Bu yazı toplam 2408 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar