1. YAZARLAR

  2. Bülent Kılıçoğlu

  3. Maç düdükle biter
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Abohor’daki çöplükteki kazıya devam…

A+A-

Bir okurumuzun anlattıkları üzerine kazı başlatılan ancak asbestle karşılaşılan ve arkeologların sağlığı ve güvenliği nedeniyle durdurulan Abohor’daki çöplükteki kazıya bu hafta Kayıplar Komitesi kazı ekibi tarafindan devam edilmesi bekleniyor.

Kayıplar Komitesi’nin Abohor’daki (Cihangir-Epikho) başlattığı kazıya, kazılan bölgeden sürekli asbest parçaları çıkması üzerine ara verilmiş, ardından tüm arkeologlara asbestle karşılaştıkları zaman neler yapacakları hakkında bilimsel bilinçlendirme eğitim verilmişti.

Kayıplar Komitesi tarafından asbest konusunda üstlenilen insiyatif sonucu, kazıyı yürütecek ve bu konuda gönüllü olan üç arkeoloğa kazı esnasında asbest toplayıp kaldırma eğitimi verildi.

Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üye Yardımcısı Murat Soysal bu konuda sorularımızı yanıtlarken şöyle dedi:
“Bu kazıda olası gömü yerinde asbestle karşılaşıldığı için tüm arkeologlarımıza asbest konusunda bilimsel eğitim verilmesine karar verdik ve bunu gerçekleştirdik. Ardından bu konuda kazıya gönüllü olan üç arkeoloğumuza asbest toplayıp kaldırma eğitimi aldırttık. Kazıda kullanılacak gerekli kıyafetler ve teçhizatlar alındı, bunlar bir kez kullanılıp sonra da atılacak kıyafetlerdir. Arkeologlarımız kazıdan önce gerekli sağlık kontrollerinden de geçirildi. Asbest toplanarak kazıya devam edilecek, asbestle karşılaşılan anlarda eğitimli ve özel kıyafet ve donanımlı arkeologlarımız bunları kaldırıp poşetleyecek ve kazıya böyle devam edilecek. Amacımız bu alandaki kazıyı tamamlayıp, Cihangir muhtarına söz verdiğimiz gibi bu alanı ağaçlandırıp öyle bırakmaktır. Bu konuda gerek Değirmenlik Belediyesi’ne, gerekse Cihangir Muhtarı Sayın Mehmet Reis’e çevre konusundaki duyarlılıklarından ve gösterdikleri sabırdan dolayı teşekkür ederiz.”

Hatırlanacağı gibi bir okurumuz, Abohor’da uzun yıllar çöp alanı olarak kullanılan bölgede bulunan derin ve geniş bir çukura 1974’te savaş sonrası bölgeden toplanan savaşta ölmüş bazı “kayıp” Kıbrıslırumlar’ın gömülmüş olduğu hakkında yaşadıklarını bize anlatmıştı. Okurumuz, bu alana gömü yapılırken buna tanık olmuş ve bildiklerini bizimle paylaşmıştı…

Yıllar önce yine bu alanda başka bir noktadan bazı insan kalıntıları bulan bir diğer okurumuz da bunları bize, biz de Kayıplar Komitesi yetkililerine vermiştik…

Abohor Muhtarlığı bu alanı ağaçlandırmak ve çöplük görüntüsü ve alışkanlıklarını ortadan kaldırmak için harekete geçmiş, bunun üzerine Kayıplar Komitesi bu alanda bulunan olası gömü yerinde kazı başlatmış ancak asbestle karşılaşılınca, kazı durdurulmuştu. Bu alandaki kazılar tamamlandıktan sonra ağaçlandırmanın devam etmesi bekleniyor.

Bu konuda bildiklerini bizimle paylaşan okurlarımıza sonsuz teşekkürler…

Bu yazı toplam 2058 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar