1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Seni faili meçhul yapanlar neden bulunmaz? Sana cevap veremediğim için hep utanacağım babacığım...”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Abohor eski çöp alanındaki kazıya asbest engeli…

A+A-

Abohor’da (Cihangir – Ebicho) eski çöp alanında Kayıplar Komitesi’nin geçtiğimiz haftalarda başlatmış olduğu kazı, asbest engeline takıldı.

Eski çöp alanında bulunan İngiliz devrinden kalma, içi çöp ve inşaat atıklarıyla doldurulmuş olan olası gömü yeri olduğu söylenen havara çukurunda yürütülen kazılarda asbest çıkınca, kazı ekibinin bu son derece kanserojen maddeye maruz kalmaması için kazı durduruldu.

Eski çöp alanında bulunan iki havara çukurundan kazı yapılmakta olan çukura 1974’te savaşta ölen 8-10 kadar “kayıp” Kıbrıslırum’un gömülmüş olduğu yönünde bir görgü tanığı bilgi vermiş, bu çukurun hemen arkasında bulunan ikinci bir havara çukuruna da aynı tarihlerde iki “kayıp” Kıbrıslırum’un gömülmüş olduğu yönünde bir başka okurumuz bildiklerini aktarmıştı.

Kayıplar Komitesi, asbest konusunda uzmanların bölgeye gelerek inceleme yapmasını sağlayıncaya kadar kazıyı askıya aldı. Uzmanlar söz konusu asbestli havara çukurunun insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde tedbir alınarak kazılıp kazılamayacağı konusunda Kayıplar Komitesi yetkililerine tavsiyelerde bulunacaklar.
Bilindiği gibi geçmişte de “kayıplar”ın aranmakta olduğu bazı kazılar asbest engeline takılmıştı.

Bunlardan biri Lefkoşa’da CYTA’ya ait bir binanın altında bazı mağaralarda yürütülmekte olan, bir Kıbrıslırum okurumuzun görgü tanıklığına dayalı bir kazıydı. Kıbrıslırum okurumuz küçük bir çocukken o günlerde oldukça ıssız olan bu araziye bir kamyonla bazı “kayıplar”ın getirilerek gömüldüğüne tanıklık ettiğini söylemiş ve bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine bu alanı göstermişti. Ancak kazılar esnasında bölgede kırık asbest parçalarının bulunmasıyla birlikte kazı durdurulmuştu. Yine Lefkoşa’nın varoşlarından Latça yöresinde bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’in arandığı bir diğer kazıda da asbest engeli ortaya çıkmıştı.

Solunduğu zaman kanserojen bir madde olan asbest, geçmişte Kıbrıs’ta çok yaygın biçimde kullanılmaktaydı. Genellikle asbestin sökülerek “çöp alanı” olarak kullanılan yerlere inşaat artığı olarak döküldüğü alanlarda bu kanserojen madde varlığını sürdürmeye devam ediyor ve tehlike saçıyor.

Gerek Kıbrıs’ın kuzeyinde, gerekse Kıbrıs’ın güneyinde zaman zaman “kayıplar”ın arandığı kazılarda ortaya çıkan asbest engeli konusunda uzmanların görüşü şimdi merakla bekleniyor.

Bu yazı toplam 1804 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar