1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Yeni rekor denemesini Kıbrıs'ta yapacak
Yeni rekor denemesini Kıbrısta yapacak

Yeni rekor denemesini Kıbrıs'ta yapacak

Cem Karabay, şimdi de Kuzey Kıbrıs'ta denizde en uzun süre kalma alanında yeni bir rekora imza atmayı deneyecek.

A+A-

Su altında (akvaryumda) en uzun süre kalma alanında iki kez dünya rekoru kıran ve Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Cem Karabay, şimdi de Kuzey Kıbrıs'ta  denizde en uzun süre kalma alanında yeni bir rekora imza atmayı deneyecek.

Türkiye’de akvaryumda 192 saat 19 dakika ve 19 saniye kalarak su altında en uzun süre kalan insan ünvanını elinde bulunduran Karabay, Yavuz Çıkarma Plajı’nda 17 Temmuz tarihinde saat 08:50’de denize girip 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nda saat 08:50’de çıkmayı hedefliyor.

Karabay, bu girişimiyle daha önceden İngiliz Will Goodman’a ait 48 saat olan, 20 Eylül 2014’de Amerikalı Allen Sherrod tarafından 51 saate çıkarılan rekoru 72 saate çıkararak kırmayı amaçlıyor.

Önce 135 saat ardından 192 saat akvaryumda su altında kalarak suyun altında en uzun süre yaşayan insan ünvanını elinde bulunduran Cem Karabay, Temmuz ayında yapacağı denemede yeme-içme de dahil tüm ihtiyaçlarını denizde görecek. Denizde yapılacak dünya rekoru denemesinin; hava, su, akıntı ve tehlikeli canlılardan dolayı akvaryumdakinden daha zor olduğuna işaret ediliyor.

Yeni dünya rekoru denemesi, sosyal medya araçları facebook ve twitter üzerinden paylaşılacak, sualtı kameraları www.cemkarabay.com üzerinden de canlı yayınlanacak. Karabay’ın denemesinde su altında her gün basın toplantısı düzenleme, televizyona canlı bağlanma ve misafir ağırlama gibi aktiviteler de bulunuyor.

Karabay’ın Kuzey Kıbrıs'ta denizde en uzun süre kalma alanında rekor kırma girişiminde destekçiler arasında Başbakanlık Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı, Sağlık Bakanlığı, Su Sporları Federasyonu, Beylik Düzü Sualtı Sporları Dünya Rekortmenleri Kulübü, İstanbul Tıp Fakültesi Sualtı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Anabilim Dalı; haber ajanslarından Reuters, AFP, İhlas Haber Ajansı, Doğan Haber Ajansı, Anadolu Ajansı; Diren Turizm, Subgear deniz altı malzemeleri, sualtı fotoğraf ve film çekim alanında Beng’s Production ve internet çözümleri alanında plus4web bulunuyor.

(TAK)

Bu haber toplam 1165 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler