1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Sennaroğlu'ndan hellim konusunda açıklama
Sennaroğlundan hellim konusunda açıklama

Sennaroğlu'ndan hellim konusunda açıklama

Sennaroğlu Hellimin AB’de tescil edilmesinin, ancak AB ile işbirliği içerisinde Kıbrıslı Türklerin de dahil olacağı ortak bir çözümle sonuçlanması gerektiğini vurguladı.

A+A-

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, hellimin denetimi konusunda yetkinin sadece Kıbrıs Rum tarafında olacağı ve Kıbrıslı Türk hellim üreticilerini denetleyeceği öngörülen bir çözüm şeklinin kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Sennaroğlu  Hellimin AB’de tescil edilmesinin, ancak AB ile işbirliği içerisinde Kıbrıslı Türklerin de dahil olacağı ortak bir çözümle sonuçlanması gerektiğini vurguladı.

Sennaroğlu, Rum Tarım, Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı Nikos Kouyalis’in basında yer alan “Hellimin ‘Menşe İsmi Korumalı Ürün’ olarak Avrupa Birliği’nde tescil edilmesinin tüm Kıbrıslıların menfaatine olduğu” ve AB’ye gönderilen hellim dosyasında ‘Hellimin üretildiği yerin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin hakimiyeti altında olan tüm bölgeler olduğu’ tanımını içerdiği” şeklindeki açıklamalarına yanıt verdi.

Kouyialis’in açıklamasını talihsiz ve kabul edilemez olarak değerlendiren Sennaroğlu, Kouyalis’in,  Kıbrıs’ın kuzeyinde etkin ve fiili bir denetimlerinin olamayacağı gerçeğini kabul etmemekte ısrar ettiğini söyledi.

Kıbrıs Rum tarafının her iki halkın ortak kültürel ve ekonomik ürünü olan hellimin tescilini siyasi bir malzeme olarak kullanmaya devam ettiğini ifade eden Sennaroğlu, bu yaklaşımın 11 Şubat 2014 tarihli Ortak Açıklama’nın ruhuna da aykırı olduğunu dile getirdi.

Sennaroğlu, Rum tarafının diplomatik savaş çerçevesinde hellim konusunu egemenlik meselesi yaparak Kıbrıs Türk hellim üreticilerine Rum tarafının kendi çözümünü ve egemenliğini zorla kabul ettirmeye çalıştığını da belirtti.

HELLİM KONUSU GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLER ÇERÇEVESİNDE ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALI”

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, Kıbrıs Türk tarafının hellimin tescil konusunun güven artırıcı önlemler çerçevesinde çözüme kavuşturulmasını desteklediği belirtilerek, bu anlayışla varılacak bir sonucun ortaklık anlayışını da cesaretlendireceğini ve Ada’da bir anlaşmaya varılmasına yardımcı olacağını kaydetti.

(tak)

Bu haber toplam 1052 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler