1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 'Müteahhitler'in gözü Bakanlar Kurulu'nda
'Müteahhitler'in gözü Bakanlar Kurulu'nda

'Müteahhitler'in gözü Bakanlar Kurulu'nda

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği bu sabah araçlı eylem gerçekleştiriyor.

A+A-

 Devletten ve belediyelerden alacaklarının ödenmesi talebiyle Lefkoşa’da araçlı eylem yapan Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, Başbakan Tufan Erhürman ile görüştü.

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Başbakan Erhürman’la gerçekleştirdikleri toplantı sonrasında basına açıklama yaptı.

Gürcafer, toplantının olumlu geçtiğini, Başbakan Erhürman’ın taleplerini Bakanlar Kurulu’na taşıyacağını ve değerlendirme yapılacağını söylediğini bildirdi.

Eylemlerinin sonuç alana kadar devam edeceğini söyleyen Gürcafer, alacaklarının ödeneceğine dair hükümet güvencesi istediklerini, bu güvenceyi almadan eylemlerini sonlandırmayacaklarını kaydetti.

“250-300 ARAÇLA EYLEM”

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği, devlet ve belediyelerden alacakları ödenmediği gerekçesiyle bugün 250-300 iş aracıyla Lefkoşa’da eylem yaptı.

Eylem çerçevesinde iş araçlarını üzerine  “Emekçi ile sermaye ile bir bütünüz. Biz Kıbrıs Türküyüz”, “Ödemediğin emekçinin alın teridir”, “TL gibi eridik”, “Müteahhidi de mi ithal edeceksiniz sayın bakan?”, “Yok oluşa seyirci mi kalacaksınız?” yazılı pankartlar yerleştirildi.

GÜRCAFER: "ÇALIŞANLARIN EVLERİNE EKMEK GÖTÜRÜP GÖTÜREMEYECEKLERİ BELLİ DEĞİL”

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, Başbakan’ın iyi niyetli olduğunu, toplantılarının olumu geçtiğini, müteahhitlerin sıkıntılarını ve taleplerini aktardıklarını söyledi.

Başbakan Erhürman’ın Bakanlar Kurulu’nun toplanıp talepleri değerlendireceğini aktardığını dile getiren Gürcafer, sonuç almadan eylemi sonlandırmayacaklarını belirtti.

Türkiye’de yaşanan sistem değişikliğinden kaynaklanan sıkıntılar yüzünden ödemelerin yapılmadığını kaydeden Gürcafer, bu sorunu çözmeye yönelik farklı formüller bulunduğunu ifade etti.

Gürcafer, devletin kriz yaşanan böyle bir dönemde daha bütünlüklü ve koordine içinde çalışması gerekirken, kopuk ve çelişkili uygulamalar yapıldığını savundu.

Belediyelerin ödeme yapmadığını, dokunulmazlığın ardına saklandıklarını söyleyen Gürcafer, “hukuk devleti ilkelerine aykırı olan bu uygulamanın” değişmesi gerektiğini belirtti.

MÜTEAHHİTLERİN 60-70 MİLYON TL ALACAKLARI VAR

Ödenmesi gereken miktarın 60-70 milyon TL civarında olduğunu, taleplerinin tüm borcun ödenmesi olmadığını dile getiren Gürcafer, hükümetten ödemelerin yapılacağına dair güvence istediklerini söyledi.

Söz konusu ödemelerden gelecek paranın 250 farklı sektörde çalışanlara dağıtılacağını belirten Gürcafer, “Çalışanların evlerine ekmek götürüp götüremeyecekleri belli değil. Bu risk her geçen gün artıyor” dedi.

Eylemin vatandaşların mağdur olmayacağı şekilde devam edeceğine işaret eden Gürcafer, trafiği kapatma düşünceleri olmadığını, ana arterlerdeki araçların kaldırıldığını belirtti.

(TAK)


SAAT: 14.05

Başbakan ile müteahhitler arasındaki toplantı tamamlandı. Müteahhitler Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, alacaklarının ödenmesi için bir formül bulunmasıyla ilgili taleprini aktardıklarını söyledi. Diğer sıkıntılarını da Başbakan'a aktardıklarını belirten Gürcafer, talepleriyle ilgili Başbakanın Bakanlar Kurulu toplayarak görüşeceğini belirtti. Gürcafer, Bakanlar Kurulu'ndan çıkacak sonuca göre değerlendirme yapacaklarını söyleyerek, bu sürede eylemlerinin devam edeceğini dile getirdi.

aa-019.jpg


SAAT: 12.50

Müteahhitlerden 9-10 kişilik bir ekip sıkıntılarını aktarmak için Başbakan Tufan Erhürman ile görüşmeye girdi. Görüşme sonrası basına açıklama yapılacak.


SAAT: 12.30

Eylemcilerin iş araçları Ulaştırma Bakanlığı'nın önünü tıkadığı için Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, eylemcilerden yolun açılmasını, toplantıya gideceğini istedi. Nurel İnşaat direktörü Redif Nurel, eylem yaptıklarını araçları çekemeyeceklerini söyledi. Bunun üzerine ikili arasında kısa bir tartışma yaşandı.

ata-001.jpg


SAAT: 12.10

Lefkoşa'da bu sabah araçlı eylem başlatan Müteahhitler Birliği üyeleri şu sıralar kornalar eşliğinde Başbakanlık önüne vardı.

bb1.jpg

bb2-001.jpg

Başbakanlık önünde giden uzun iş araçları konvoyları nedeniyle trafikte ciddi aksamalar yaşanıyor.

a1-031.jpg

a2-029.jpg

a3-014.jpg

a4-010.jpg
Polis Başbakanlık önünde güvenlik önlemi aldı.


SAAT: 11.00

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği'nın Lefkoşa'da gerçekleştirdiği araçlı eylem nedeniyle şehir merkezine doğru giden trafik kilitlendi.

n1-011.jpg

n2-007.jpg

 


SAAT: 09.00

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği bu sabah araçlı eylem gerçekleştiriyor. Üyeler araçlarla Lefkoşa’ya gelmeye başladı.

Haspolat Çemberi, Gönyeli Çemberi ve Lefkoşa – Güzelyurt Anayolu’nda buluşan üyeler araçlar ile Başbakanlık ve Maliye Bakanlığı önüne gidecek. Lefkoşa’ya doğru trafikte aksamalar yaşanıyor.

m1-049.jpg

m2-037.jpg

Kıbrıs Türk inşaat Müteahhitleri Birliği  Başkanı Cafer Gürcafer daha önce yaptığı açıklamada üyelerinin mağduriyetlerinin giderilmesi için tüm diyalog kanallarını samimiyetle ve iyi niyetle zorlamalarına rağmen netice alınamadığını ve eylem yoluna başvurmak durumunda kaldıklarını belirtmişti.

 

Fotoğraflar Didem MENTEŞ/ Ayşe GÜLER

 

 

 

Bu haber toplam 3555 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler