1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. ‘Anlaşma askıya alınsın’
‘Anlaşma askıya alınsın’

‘Anlaşma askıya alınsın’

66 sivil toplum örgütü Türkiye ile imzalanan “Koordinasyon Ofisi Kurulması Anlaşması”nı reddettiğini açıkladı

A+A-

66 sivil toplum örgütü, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile KKTC Hükümeti arasında yapılan “Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisinin Kurulması ve Faaliyetlerine İlişkin Anlaşmayı” reddettiğini açıkladı.

Örgütler, hükümeti, ülkede “paralel yapılar” oluşmasına ve “Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkının iradesini parça parça ele geçirmesine yol açacak” bu anlaşmayı tekrardan gözden geçirmeye ve askıya almaya çağırdı.

Sivil Toplum Örgütleri, hükümetten bu alanda yıllardan beridir büyük özverilerle çalışan örgütlerin uyarılarını dikkate almasını da isteyerek, “Toplumsal varlığımızı ve irademizi tehdit eden bu ve benzeri uygulamaları şiddetle kınarız” dedi.
Örgütler bugün Has-Der’de basın toplantısı düzenleyerek, anlaşmaya yönelik tavrını açıkladı. 66 sivil toplum örgütünün imza koyduğu basın açıklamasını, basın mensuplarına örgütler adına Kani Kanol aktardı.

Örgütlere, TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler de destek verdi. Kani Kanol, Kıbrıs’ta yıllardır devam eden çözümsüzlük nedeniyle uluslararası hukukun dışında kalan Kıbrıslı Türklerin, kimliklerini, kültürlerini ve varlıklarını yitirmemek için büyük bir kavga verdiğine vurgu yaptı.
Kanol, bu çerçevede uzun yıllardır oluşturulan kültür-sanat ve gençlik örgütlerinde gönüllülük temelinde ve büyük olanaksızlıklar içerisinde özveriyle bu mücadeleyi yürütmeyi kendine görev bilen binlerce gencin tek beklentisinin; demokratik bir düzen, uluslararası hukuka entegre olmak ve adada özgür, eşit ve kendi kendini yöneten, evinin efendisi bir toplum olarak yaşam sürmesi olduğunu kaydetti.

“Kabul edilebilir bir anlaşma değildir”
Hal böyleyken “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurtdışı Koordinasyon Ofisinin Kurulması ve Faaliyetlerine İlişkin bir Anlaşma” imzalandığını öğrendiklerini ifade eden Kanol, ortak açıklamayı şöyle aktardı:
“Böyle bir anlaşma bize göre kabul edilebilir bir anlaşma değildir. Söz konusu protokol ile kurulacak Yurtdışı Koordinasyon Ofisi’nin hangi ihtiyaçtan kaynaklandığını ise anlayabilmiş değiliz.

Bu ülkede uzun yıllardan beridir gençlik, kültür ve spor alanında çalışmalar yapmakta olan yüzlerce sivil, demokratik ve özerk sivil toplum örgütü büyük olanaksızlıklar içerisinde bu çalışmaları yürütmek için canla başla çaba harcamaktadır. Bu çabaların sürekli kılınması için gençliğin hem Kuzey Kıbrıs’ta hem de uluslararası alanda desteklenmesi gerekmektedir. Ancak yapılacak olan bu desteğin amacı ve niteliği Kıbrıslı Türk özgür iradesini temsil edecek bir biçimde olmalıdır.

Sivil toplum örgütleri olarak bu amaca yönelik hareket edildiğinden ciddi biçimde şüphe duymaktayız. Bu protokol ile oluşturulacak ofisin olağanüstü yetkilerle ve olanaklarla donatılarak, Türkiye’den gelecek memurlar ve paralarla alternatif gençlik merkezleri ve benzeri yapılar oluşturma amacını güttüğünden şüpheleniyoruz. Bu yüzden de bu girişimi kesinlikle kabul etmeyeceğiz.
Devlet içinde gençlik, kültür ve spor alanında çalışacak ‘paralel yapılar’ oluşturulması toplumda ayrıcalıklı kesimlerin yaratılmasına, içinden çıkılamaz sorunlar ve şiddetli kavgaların başlamasına neden olacaktır.”

Kanol, TBMM’de kabul edilen söz konusu protokolün 5 yıllık olduğunu ancak KKTC Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilen protokolün 1 yıllık olmasının, “meseleyi Meclis gündemine getirmeden alelacele geçirmek amacıyla yapılmış bir adım” olarak dikkat çektiğini savundu. Kanol, böyle bir karar oluşturana kadar iktidar ve muhalefet milletvekillerinin onayına dahi getirmeden halkı temsil eden Meclis iradesinin dahi gasp edilmesi, böylelikle konunun daha geniş paydaşlarla tartışılmasına olanak verilmemesinin “samimiyetsizlik” olduğunu belirterek, eleştirdi.

“Türkiye’nin irademizi parça parça ele geçirmesine yol açacak…”
Ortak açıklamada hükümete şöyle seslenildi:
“CTP-BG ve DP-UG hükümetini, bu ülkede paralel yapılar oluşmasına ve Türkiye’nin irademizi parça parça ele geçirmesine yol açacak, tam bir teslimiyetçilik örneği olan bu protokolü tekrardan gözden geçirmeye ve bu alanda yıllardan beridir büyük özverilerle çalışan örgütlerin uyarılarını dikkate almaya davet ediyoruz.
Toplumsal varlığımızı ve irademizi tehdit eden bu ve benzeri uygulamaları şiddetle kınadığımızı, bu konuda gerekirse bir platform oluşturarak uzun erimli mücadele vermeye hazır olduğumuzu da yetkililere ve kamuoyuna duyurur, saygılarımızı sunarız.”

Basın açıklamasına imza koyan örgütler şöyle:
“HASDER-Halk Sanatları Derneği, Gençlik Merkezi Birliği, FOLKDER-Lefkoşa Folklor Derneği, GÖÇ-TAŞ-Göçmenköy Taşkınköy Kültür Derneği, MAGEM-Mağusa Gençlik Merkezi, KIBHAD-Kıbrıs Havaları Derneği, Mağusa İnsiyatifi, EMAA-Akdeniz Avrupa Sanat Derneği, TİYATRO SU, FOGEM-Lefkoşa Folklor ve Gençlik Merkezi , OTHELLO Folklor Derneği, AFD-Alayköy Folklor Derneği, Kıbrıs Türk Demokrasi Derneği –Londra, GİBETSU, TUFAD-Turizm Folklor Araştırmaları Derneği, Kıbrıs Halk Dansları ve Sanat Merkezi Derneği, Kıbrıslı Ağır Adımlar Halk Dansları Grubu, Kıbrıs Türk Yazarlar Birliği, Özgür Adımlar Kültür ve Sanat Derneği, KTÖS-Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası, BARAKA Kültür Merkezi,DEV-İŞ-Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu, Devrimci Genel-İş Sendikası, Emek-İş, Petrol-İş, Çağ-Sen, DES-DER-Değirmenlik Sanat Derneği, DİGEM-Dikmen Gençlik Merkezi Derneği,Çağdaş Halk Dansları Derneği, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu, KTAMS-Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası, GÜSAD-Güzelyurt Sanat Derneği, Dördüncü Duvar Kültür ve Düşünce Derneği, GASAD-Güzelyurt Amatör Sanatçılar Derneği, AKDER-Akçay Kültür Sanat Derneği, KTOEÖS- Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası, MKDD-Mehmetçik Kültür ve Dayanışma Derneği, Kıbrıs Sivil Toplum Örgütleri Ağı (Mc-MED, KAYAD-Kadından Yaşama Destek Derneği, Yeşil Barış Hareketi, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı, HASDER-Halk Sanatları Vakfı, Hasta Hakları Derneği, Eğitim Bilimleri Derneği, Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı, Bio-Der-Biyologlar Derneği, Talassamia Derneği, Kıbrıs Türk Yöneticiler Derneği, POSTRI-POST Araştırma Enstitüsü, BADEV, Karpaz Dostları Derneği),SEÇDER-Flower Of LoveCultureAndArtsAssociation, KAYDER-Kalkanlı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Bağımsızlık Yolu, MEKSAD-Mektep Kültür Sanat Derneği, HAZİNE-SEN-Hazine Çalışanları Sendikası, İST-KIBES-Kıbrıslılar Bilim, Eğitim Sağlık ve Dayanışma Derneği, Uzlaşım Derneği, Tango Kıbrıs Kültür Sanat Derneği, Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, Grup Baria, BES-Belediye Emekçileri Sendikası, Kıbrıslı Sanatçılar Platformu (UK), Kıbrıs Türk Halk Dansları Federasyonu, Şinya Kültür Sanat Derneği.”

Bu haber toplam 1174 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler