1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. ‘Ziyaret’
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

‘Ziyaret’

A+A-


Aklım hafta ortasında takıldı kaldı. Ne yalan söyleyeyim, hala da ‘takılı’ vaziyette orada duruyorum.  Halbuki geçen süre içinde geçici hükümetimiz kurulmuş, tarihimizin ilk kadın Başbakanına ‘merhaba’ demiştik... Gerçi, düşük Başbakan ve Bakanları görev devri için hazır bulunma tenezzülünde bulunmamaları da apayrı bir konuydu ama ben bambaşka birşeye ‘takılı’ kalmıştım: Sayın İrsen Küçük’ün, hükümetinin düşürülmesinin hemen ertesinde Ankara’ya yaptığı ziyarete....
Bence, çok çok ilginçti.  Anlı şanlı tarihimiz bunu da yazacaktı. Düşürülmüş Başbakanımız apar topar Ankara’ya gitmiş, TC Başbakanı  artı birileri ile görüşmüş ve yurda dönmüştü. Neden ? Ne münasebetle ?
Ve sorular....
Görüşmeyi, ‘düşürülmüş’  Başbakan Küçük mü istemişti ? Ankara ziyaretini TC Başbakanı mı istemişti ?  (Veya emretmişti)... Bu ziyarete TC Büyükelçisi neden katılmıştı ? Görüşmenin ana amacı neydi ?
Ve işte bu sorulara yanıtlar !!!!!!
Bir.... Sayın Küçük, olup bitenlere çok bozulmuştu. Sadece muhalefet partilerine değil.  Anarşist, asi ve çapulcu sekiz eski UBP’liye de. Hatta ve hatta onlara arka çıkan KKTC Cumhurbaşkanı’na da... Gitmiş ve hepsini TC Başbakanı’na şikayet etmişti. Sayın Erdoğan’dan  bu hainlere  derslerini vermesini rica etmişti.....
İki.... TC Başbakanı  Kuzey Kıbrıs’ta olup bitenlere ve en sadık adamı Sayın Küçük’e yapılanlara çok bozulmuştu. Neler olduğunu en yakını ve en güvendiği kişiden dinlemek istemişti.  “Gel bana anlat bakalım...” demişti. Muhtemelen,  “Ben senin arkandayım. Bu çapulcuların hepsini mahfedeceğim, sen rahat ol. Koltuk yine senin olacaktır. Aksi halde para göndermem, maaşları ödeyemezler. Yardım yapmam, yatırımları da durdururum. Hepsini mahfederim..” demişti.
Üç... TC Büyükelçisi de, en büyük ve en önemli görevi olması nedeniyle (!!!) herşeyi ama herşeyi  çok çok yakından takip ediyordu. Olup bitenlere, en önemli  ve en güvenilir tanık olarak, bu ‘tarihi’ görüşmeden bulunmasında yarar vardı. Bu nedenle Sayın Küçük’le kolkola gitmiş ve Sayın Küçük’e tam destek vermişti.  “Tüm anlattıkları, tüm söyledikleri doğrudur Başbakanım....Bu beslemelere ve kalleşlere dersleri verilmelidir....” demişti....
Dört...  Görüşmenin ana konusunun Kuzey Kıbrıs’ta olup bitenler olduğunda kuşkusu olan var mı bilmiyorum.  ‘Düşük’  Başbakan anlatmış, TC Başbakanı da dinlemiştir.  Sonra..... Büyük bir olasılıkla, gelinen bu  noktadan sonraki adımların neler olabileceği  tartışılmıştır. Cumhurbaşkanı  Eroğlu dahil, muhalefet partilerinin nasıl sindirileceği,  oyarın nasıl ‘kaydırılacağı’, UBP ve Sayın Küçük’ün, önümüzdeki seçimi kaybetmemesi için neler yapılabileceği konuşulmuştur. Ve muhtemel TC Başbakanı, Düşük Başbakan’a sormuştur:  İstihdamlar yaptınız mı ? Arsalar, araziler dağıttınız mı ?  Yerleşiklerin sorunlarına çözümler ürettiniz mi ? Paraya ihtiyacınız var mı ?
O da, herşeyi yaptığını anlatmış, ‘yardım’ vaadi almış, TC Başbakanı’nın ellerinden öperek ona  teşekkürlerini ve minnetlerini sunmuş ve huzur içinde yurduna dönmüştür.
Yurda dönüşünde Sayın Küçük’e sorulmuş... Ziyaretinizin amacı neydi Sayın Küçük? Neler görüştünüz Sayın Erdoğan’la ?”
O da herkesin gözünün içine içine baka baka cevap vermiş:  “Projeleri görüştük.......Suyu,elektriği, diğer yatırımları falan.....”
Bu açıklamaya da bu adadaki herkes ama herkes ‘inanmış’.....

Bu yazı toplam 1578 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar