1. YAZARLAR

  2. Necmi Belge

  3. Zafer Kupası Voleybol Özel
Necmi Belge

Necmi Belge

Zafer Kupası Voleybol Özel

A+A-

Demek ki oluyormuş
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulduğu 15 Kasım 1983’den beri tam 30 yıldır spor dahil her türlü ambargo ile yaşmaya alışan Kıbrıslı Türkler zaman zaman, spontane olarak bu ambargolardan kurtulup, uluslar arası arenada yer almanın keyfini de çıkarıyorlar.
Ha, sakın heveslenmeyin; bu her zaman olmuyor. Bir de bunu öğrenen FIVA (Dünya Voleybol Federasyonu)’nın Türkiye’ye karşı tepkisinin ne olacağı da bilinmiyor.
Neyse, biz onu sonra ya bırakalım ve 14-15 Ağustos 2013 tarihleri arasında Lefkoşa Beach Volley Arena’daki muhteşem voleybol şölenine dönelim.

Enver Kaya’ya Arena yaptığı için hesap sorulmuştu
Anımsıyorum da, yıllar önce zannedersem 2005 yılında Voleybol Federasyonu Başkanı Enver Kaya “Beach Volley Arena’nın yapımına giriştiğinde, başta o zamanki Spor Bakanlığı yetileri ve bazı aklı evvel spor yazarları, deniz kıyarlı dururken, neden denizi olmayan Lefkoşa’ya böyle bir inşaat yaptığı için adeta hesap sormuşlardı.
Ama, Kaya adı gibi, Kaya gibi durarak, Beach Volley Arena’yı plaj voleybolunun mabedi haline getirdi.
Bu turnuvadan önce de, bazı profesyonel plaj voleybolu organizatörleri ile de FIVA  veTVF kapsamında da olmasa, çok güzel turnuvalara imza atmıştı.
Ama, TVF PRO BEACH TOUR kapsamında düzenlen ve TVF takviminde olan Zafer Kupası organizasyonu ile kendisini aştı. Bravo Kaya, alkışlar sana.

NTV Spor ile dünya izledi
İşte, bu albenisi yüksek turnuvayı Türkiye’nin en büyük ve saygın spor kanallarından NTV SPOR naklen verdi. Bu şaka değildi; tam bir gerçekti. Düşünün, NTV Spor kanalıyla dünya bir Güney Amerika’da, Kuzey Amerika, Güney Afrika,  Bir Slovenya’da, İspanya’da, Adriyatik kıyılarında ve Türkiye’nin Antalya veya Alanya’sında izlediği Uluslar arası Beach Volley Turnuvası gibi, Kuzey Kıbrıs’ı, Lefkoşa’yı izledi.

Akdeniz Oyunları Şampiyonlarının resmigeçidi
İşte, böylesine süper bir turnuvaya katılan elit beach volley starları arasında ünleri Türkiye’yi aşmış, Akdeniz Oyunları starları kadınlarda İzolda Körfez-Viktoria Smetaniuk, Gizem Giraygil-Burcu Atasoy, erkeklerde Murat Giginoğlu-Selçuk Şekerci, Caner Çiçekoğlu-Volkan Güç ile İsmail Dericioğlu-Sakıp Karalı’yı izlemek müthiş bir olaydı.
Hele hele, kadınlarda İzolda Körfez-Viktoria Smetlanuk/ Gizem Giraygil-Burcu Atasoy ile erkeklerde Murat Giginoğlu-Selçok Şekerci/Caner Çiçekoğlu-Volkan Güç finalleri tie-break’lere kalınca, izleyiciler adeta çıldırdı.

Meliz Örtuç-Çağla Kumova “Harikaydınız”
Akdeniz Oyunları şampiyonlarını izleken, bu arenada mücadele eden ve adeta bir “DEVLER ARENASI” olan “ZAFER KUPASI”nda diğer rakiplerini geride bırakan, bizden olan  müthiş ikiliyi gururla izledik.
Bu ikili, finallere gelirken zor bir programla bir günde üç maç yaparak, ilk üçe giren Meliz Örtunç-Çağla Kumova ikilisinden başkası değildi.
Bir spor yazarlarının duayenlerinden Raif Örunç’un, diğeri voleybolun duayenlerinden Olgun Kumova’nın kızı olan bu “MUHTEŞEM İKİLİ”  Kuzey Kıbrıs’ta da süper starlar olduğunu NTV Spor aracılığıyla dünyaya duyurdu.

Bu yazı toplam 1593 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar