1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Yerolakko’da üç “kayıp”tan geride kalanlar bulundu… Paralimni’de bir “kayıp”tan geride kalanlara ulaşıldı… 1
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Yerolakko’da üç “kayıp”tan geride kalanlar bulundu… Paralimni’de bir “kayıp”tan geride kalanlara ulaşıldı… 1

A+A-

 

Kayıplar Komitesi’nin adamızın kuzeyinde ve güneyinde devam eden ve “kayıplar”dan geride kalanların aranmakta olduğu kazılar kesintisiz biçimde sürüyor. Yerolakko’da üç “kayıp”tan geride kalanlar bulunurken, Paralimni’de bir Kıbrıslırum okurumuzun bize, bizim de Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiş olduğumuz bir kuyuda bir “kayıp”tan geride kalanlara ulaşıldı…

Kayıplar Komitesi Kazılar Koordinatörü Antropolog Okan Oktay kazılarla ilgili son duruma ilişkin sorularımızı yanıtlarken, Kıbrıs’ın kuzeyinde altı, güneyinde de iki noktada kazıların sürdürülmekte olduğunu söyledi.
Kayıplar Komitesi Kazılar Koordinatörü Okan Oktay’ın verdiği bilgiye göre halen Lapta’da “Celebrity” diye bilinen askeri bölgede iki kazı ekibi çalışıyor ve buradaki çok geniş alanda kazılar sürdürülüyor.

Minareliköy’de (Neahorgo Kitrea) caminin karşısındaki alanda sürdürülen kazılarda bir “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanlar aranıyor.
Ağırdağ’da bir “kayıp” yakınının bir şahitle birlikte bize ve Kayıplar Komitesi’ne gösterdiği alanda da kazı devam ediyor ve bir “kayıp” şahıstan geride kalanlar bulunuyor.

Paşaköy’de (Aşşa) bir “kayıp” yakınının göstermiş olduğu kuyu kazısı da sürdürülüyor. Abohor’da (Cihangir) bir okurumuzun savaşta öldürülmüş “kayıp” bir Kıbrıslırum’un naaşını gördüğü ve elinden bir yüzük alarak bu yüzüğü ve naaşı bulduğu yeri yıllar sonra bize gösterdiği tarlada ise kazılar tamamlandı ancak herhangi bir ize rastlanmadı.

Okan Oktay’ın verdiği bilgiye göre Haspolat’ta (Miamilya) parke fabrikasının yanında yeni bir kazı başlatılırken, Yerolakko’da da (Alayköy) Türkiye’den getirilecek su için borular döşenirken ortaya çıkan “kayıp” kalıntıları için kazı yapılıyor. Askeri bölgede su boruları döşenirken açığa çıkan üç “kayıp” şahıstan geride kalanların yanısıra bölgede başka “kayıplar”ın da gömülmüş olabileceği tahmin ediliyor. Bu bölgede şiddetli çarpışmalar yaşanmıştı. Türk ve Yunan Alayları’nın bu bölgede karşı karşıya geldiği 1974’teki savaşta ölenler, “kayıp” olanlar olmuştu. Bu konuda okurlarımızın anlattıklarını yıllar önce bu sayfalarda yayımlamıştık.  Bir okurumuz da bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine bu bölgeye yakın bir noktada bulunan küçük kiliseciğin dışına bazı “kayıplar”ın gömüldüğü yönünde bilgi vermişti. Bu konuda anlatılanları da bu sayfalarda yayımlamıştık.

Kıbrıs’ın güneyinde ise Paralimni’de bir Kıbrıslırum okurumuzun bize ve bizim de Kayıplar Komitesi yetkililerine 16 Mart 2012 tarihinde göstermiş olduğumuz ve içine bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’in gömülmüş olduğu yönünde görgü tanıklığı ettiği bir arazide bir kuyu kazısına başlandı ve kazıda bir “kayıp”tan geride kalanlara ulaşıldı.  Kuyuda kaç kişinin gömülü olduğu henüz bilinmiyor...

1964’te 13 yaşında olan bu Kıbrıslırum okurumuz bu bölgedeki bir kuyuya Mağusa’dan getirilen bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’in gömüldüğünü, kuyunun yeri belli olmasın diye çabucak kapatılarak üstünün traktörle sürüldüğünü anlatmıştı. Bunun nedeni “kayıp” Kıbrıslıtürkler’in akrabalarının Paralimni’ye giderek “kayıpları”nı aramalarıydı… Okurumun o gün bize anlattıklarını Nisan 2012’de bu sayfalarda yayımlamıştık… Paralimni’deki bu olası gömü yerine ilişkin Kıbrıslırum okurumun anlattıklarını şöyle aktarmıştık:
“Okurum 1964 yılında henüz 13 yaşında bir çocukmuş, bu bölgede oynuyormuş – o günlerde bir düğün varmış ve tam da düğün devam ederken, bir haber gelmiş, Mağusa’dan alınarak bu bölgeye öldürülmeye getirilen Kıbrıslıtürkler’den sözediliyormuş... Bu Kıbrıslıtürkler, Mağusa’dan kaçırılıp burada öldürülüp bir kuyuya gömülmüşler... Okuruma göre bu kuyunun yakınında bazı genç harnıp ağaçları varmış...
Kuyunun bulunduğu tarlanın ilerisinde okurumun tırmanmayı sevdiği bir ağaç varmış, o ağacın üstünde oturup çevreyi seyredermiş... 13 yaşındaki bir çocuk olarak tıpkı bir tilki gibi meraklıymış!

 

DEVAM EDECEK

 

Bu yazı toplam 1857 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar