1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Yerolakko’da ara bölgede kazılar…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Yerolakko’da ara bölgede kazılar…

A+A-

Kayıplar Komitesi, Yerolakko’da (Alayköy) ara bölgede 1963 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’den geride kalanları aradığı yeni bir kazı başlattı.

1 Eylül 2014’te bu bölgeye bir şahitle, Kayıplar Komitesi yetkilileri ve Birleşmiş Milletler görevlileriyle gitmiştik ve Kıbrıslırum “kayıp” yakını şahit bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine Yerolakko’da ara bölgedeki bu olası gömü yerini göstermişti.

Şahidimiz, 1964’te Ayvasıl’daki toplu mezarları açan bazı Kıbrıslırumlar tarafından bu bölgeye 9-10 “kayıp” Kıbrıslıtürk’ün defnedildiğini söyleyerek bize ara bölgedeki bu alanı göstermişti.

Kayıplar Komitesi’nin Strovulo’daki kuyu kazısında da bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar aranıyor. Kuyu kazısında 13 metreye ulaşılmış bulunuyor.

Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıs’ın kuzeyinde devam eden kazıları da Çatalköy’de (Ayios Epiktitos), Gönyeli’de, Ağırdağ-Boğaz’da, Lefkoşa’da, Akdoğan’da (Lisi) ve Abohor’da (Epikho) devam ediyor. Mutluyaka (Stilli) kazısı ise sona ermiş bulunuyor ve bugünlerde Gaziköy’de (Afanya) yeni bir kazıya başlanması bekleniyor.

Abohor’da (Cihangir) bir okurumuzun gösterdiği bir alanda bir “kayıp” şahıstan geride kalanların bir kısmı bulunmuştu. Gönyeli’de de bir dere yatağında devam etmekte olan kazıda bir “kayıp”tan geride kalanlara ulaşılmıştı. Ağırdağ’da ise bir “kayıp” yakınının bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine gösterdiği alanda bir “kayıp”tan geride kalanlar dağınık biçimde bulunuyor. Bir evin yüzme havuzu inşası esnasında birbuçuk yıl kadar önce bir “kayıp”tan geride kalanlar açığa çıkmıştı…

Kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara kolay gelsin diyoruz.

 

Bu yazı toplam 1402 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar