1. YAZARLAR

  2. Onur Olguner

Cenk Mutluyakalı

Cenk Mutluyakalı

Yeni Ekonomik Program (Paket)

A+A-

 

Türkiye’den gelen ‘Ekonomik Paket’ler hep canımızı acıttı.
‘Statüko’muzu sevsek, ‘paket’lerdeki kimi doğruları görsek de ‘dayatma’ya ve değerlerimizin yitirilmesine isyan ettik en fazla…
İlk paketle, UBP-TKP Koalisyonu’nda tanıştık.
Eroğlu’nun da ilk başbakanlık dönemiydi bu.
Sene 1985!..
Yani 30 senedir bu ‘paket’lerle boğuşuyoruz.
Tüm partiler hem kızdı bu paketlere hem de  ‘uygulayıcısı’ oldu zamanla…

***

Şimdi yeni bir ‘paket’ ya da ‘program’ konuşuluyor!..
2016-2018 dönemi için!..
Temel sorunumuz, sahip olduğumuz ‘kaynaklar’, ne maaş ödemelerine ve ihtiyaçlarımıza, ne de beklentilerimize yetiyor.
Türkiye ‘dayatma’dan vazgeçmiyor, Kıbrıs’ın kuzeyindeki yapı da ‘sahip olmadığı kaynağı’ tüketmekten!..

***

Peki 2016-2018 programı yine ‘hazır’ mı gelecek?
Yine bir ‘dayatma’ süreç mi yaşanacak?
Günlerdir bu yönde tartışmalar var ve dün Maliye Bakanı Zeren Mungan’a ulaştım, sordum.

• Yeni ‘Ekonomik Paket’ hazır mı? Siz ‘çatısı şekillendi’ dediniz, Çalışma Bakanı ‘henüz bu yönde çalışma başlamadı’ diye konuştu, kime inanalım?
• Z.M: Öncelikle şunu söylemek istiyorum, paket demek yanlış olur, bu program kesinlikle Kıbrıs’ta hazırlanacak. Henüz ortada başlatılmış bir çalışma yok. Çatısı şekillendi derken, aslında şunu anlatmak istedim. Yeni Ekonomik Program’ın özü, hükümet programında yazıyor. Temel hedefler biliniyor. Ekonominin büyümesi, bütçe disiplini, bütçede ön görülmeyen herhangi bir harcamanın yapılmaması çatıyı oluşturuyor.

• Peki bu program nerede, nasıl hazırlanacak, çalışmalar ne zaman başlayacak?
• Z.M: Önümüzdeki 3 yılı planlamak durumundayız, hem hükümet hem de toplum olarak. Mart ayında teknik çalışmaların başlatılması gerekiyor. Yol haritası henüz oluşmadı, ‘Eylem Planı’ çıkmadı. Ancak, yeni program hazırlanırken bürokrasimizle birlikte ülkemizdeki akademisyenler, sivil toplum örgütleri, sendikalar, odalar, elbette siyasi partilerimiz sürece dahil olacak.

• Türkiye’den geçtiğimiz hafta bir teknik heyet geldi, bu görüşmelerde yeni ‘Ekonomik Program’a dair bir taslak sunuldu mu?
• Z.M: Hiçbir şekilde yeni bir paket masaya konmadı. 2016 – 2018’le ilgili hiçbir müzakere olmadı, herhangi bir paket verilmedi.

• Peki, yeni ekonomik program hazırlanırken Türkiye bu çalışmanın neresinde olacak?
• Z.M: Hedefimiz, cari harcamaların finansmanı için artık Türkiye’den kaynak kullanılmaması yönündedir. Elbette, Türkiye’den kaynak almaya devam edeceğiz ancak bu kaynağı cari harcamalar yerine ekonominin büyümesi için kullanacağız. Türkiye’den kaynak talep edeceksek, bu anlamda, Türkiye ile istişare edilecek, buna mecburuz, Türkiye’den eğer kaynak alıyorsanız bu görüşmeleri de yapacaksınız ve talep edeceğiniz kaynakla ilgili programınızı konuşacaksınız. Ancak bu, programın bütününün Türkiye’de hazırlanacağı anlamına gelmiyor. Yine söylemek istiyorum ki, bu program, burada şekillenecek.

***

Maliye Bakanı’nın sözleri böyle…
İzleyeceğiz...
Ve göreceğiz, birlikte.

Bu yazı toplam 2092 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar