1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Yenidüzen ve sendikalaşma
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Yenidüzen ve sendikalaşma

A+A-


Yenidüzen, özeldeki basın yayın organlarına ve birçok kuruluşa da örnek oluşturacak şekilde çalışanlarını temsil eden Devrimci Genel-İş Sendikası ile yeni toplu iş sözleşmesini imzaladı.
Uzun yıllar önce sendikalaşan Yenidüzen, sendikalı yapısını sürdürmekte kararlı. İş koşulları, bütçe olanakları ve çalışan talepleri doğrultusunda iki yıllık yeni bir toplu iş sözleşmesi imzalanırken tarafların olumlu tutumları her zaman olduğu gibi ortaya güzel bir sonuç çıkardı. İmzalanan sözleşme 2013 ve 2014 yıllarını kapsayacak.
Toplu iş sözleşmeleri imzalanırken iki tarafın da duyarlılıkları, bütçe olanakları ve talepleri göz ardı edilemez. Talebin de arzın da bir sınırı mutlaka olmalıdır. Sınırların (limitlerin) aşılması o işin sürdürülebilirliğini tehlikeye sokar. Bu limitler taraflar açısından iyi belirlenip ortak noktalarda buluşulursa işin sürdürülebilirliği, işteki verimlilik artarak devam eder. Yenidüzen’de de böyle oldu.
Dilerim diğer basın yayın organları ve özeldeki diğer kuruluşların yöneticileri de çalışanların sendikalaşma taleplerine olumlu yanıt verirler. İşverenin olumlu yanıt vermesi durumunda sendikaların da olumlu yaklaşımları ve o işyerinin sürdürülebilirliğini göz önünde bulunduracak taleplerle işyerine gidilmesi çok önemlidir.
Artık tek taraflı kazançların zamanı geçti diye düşünüyorum.

//////////////

Nevruz Bayramı

Bugün 21 Mart… Yani Türkiye’nin güney doğusu ve Türkiye’nin geneli için önemli bir gün. Nevruz Bayramı… Yani bahar bayramı. Her yıl önemliydi, bu yıl ise ayrı bir önemi var. Kutlamaların merkezi olacak Diyarbakır’da Abdullah Öcalan’ın mesajının da okunacağı söyleniyor ve mesaj merakla bekleniyor. Ancak barış sürecine uygun ve katkıda bulunan mesajların verilmesi bekleniyor.
Bir süredir Kürt sorunuyla ilgili tarafların barış sürecine katkı koyucu yaklaşımları devam ederken çatışma sürecinden nemalananların provokasyonları da beklenildiği gibi ortaya çıkabiliyor. Ancak şimdilik bu gibi olaylara prim verecek durum taraflarda görülmüyor. O yüzden bugünün önemi daha da büyüyor. Özellikle Öcalan’ın vereceği mesajların Kürtler için yeni bir dönemin habercisi olması bekleniyor. Ve tabii ki tüm Türkiye’nin. 

/////////////

Şimdi ne olacak?

Kıbrıs’ın güneyinde AB’nin talepleri mecliste red edildi. Yani bankalardaki mevduatlardan vergi alınması için hazırlanan tasarı rum meclisinde 36 hayır, 19 çekimser oyla kabul görmedi. Yani iktidar partisi DİSİ bile çekimser kalmayı tercih etti. İyi de şimdi ne olacak? Rum yönetimi bu krizden çıkmak için nasıl bir program geliştirecek? Elbette ki red edilen tasarı da krizden çıkışın garantisi değildi ama bir adımdı. Üstelik yumuşatılmıştı da… Daha fazla etkilenecek olan, AB’nin de ‘kara para’ diye yorumladığı Rus sermayesiydi. Acaba Rusya’nın baskısı Kıbrıs’ın güneyinde etkili mi oldu yoksa halkın tepkileri miydi red kararını aldıran… Her ikisi de etkili olmuştur ama o soruyu tekrar sormak istiyorum; Şimdi ne olacak?

Bu yazı toplam 1613 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar