1. YAZARLAR

  2. Cenk Mutluyakalı

  3. Yeni hükümet, medya ve emek hırsızlığı
Cenk Mutluyakalı

Cenk Mutluyakalı

Yeni hükümet, medya ve emek hırsızlığı

A+A-

 

YENİDÜZEN’in hem çok hassas hem de fazlasıyla mağdur olduğu bir konuya yönelik, iki isim tarafından bu kez biz suçlanıyoruz: ‘Emek hırsızlığı.’
Çok hassasız çünkü geniş bir haber merkeziyle üretim odaklı çalışıyor ve her gün ‘sms’lerimizden özel haberlerimize farklı bir internet mecrasında kendi emeğimizi görüyoruz.
Üstelik ‘haber merkezi’ olmayan mecralar buraları...
Pek çoğunun ‘gazetecilik’ üzerinden, kimseye tek kuruş yatırımı yok, istihdam yaratmamış, kimisinin künyesi, kimisinin kaydı bilinmiyor.
Öyle de bir yerleşik kültür oluştu ki, haberin gerçek adresine link vermeden, izin almadan ya da telif ödemen, en alta tek satır ‘kaynak’ belirterek “etik yerini buldu” sanılıyor. 
Yeni hükümetin önündeki hedeflerden biri de sanırım hem bu haksız rekabet, hem de başıboş dijital mecralara yönelik düzenleme olmalı.

***

Yeni hükümet demişken...
Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin kurduğu özel komitede bizlerin de emek verdiği rapordan kimi başlıklar ‘Hükümet Programı’na yansıdı.
• Basın sektöründe yaşanan ve basın özgürlüğünü tehdit eder düzeye ulaşan haksız rekabetin etkilerinin azaltılması amacıyla, bir yıl içinde, belirlenecek ithal ürünlere konulacak bir fon Maliye Bakanlığı’nda toplanacak ve düzenlenecek kriterler çerçevesinde yazılı ve görsel basına adil bir biçimde destek aktarılacaktır.
• Kitap, gazete ve dergi gibi kültür ürünlerinde KDV oranları düşürülecektir.

***

Bu yönde kolektif bir çalışma yapılması, Basın İş Yasası dahil örgütlerle birlikte medyanın bir bütün olarak ele alınarak ilerlenmesi çok önemli.
Aksi halde;
• ‘Spekülatif’ ve ‘yalan’ haber üreten,
• ‘Gazetecilerin’ görev yapmadığı ve farklı güç odaklarınca kontrol edilen
• Demokrasi, çok seslilik ve yurttaş haberciliğinden uzak medyamız olacak.


***

Gelelim YENİDÜZEN’in ‘emek hırsızlığı’ ile suçlandığı, sosyal medyadan çirkin saldırıların yapıldığı meseleye.
Evrim Mehmet Kamalı ve Haluk Doğandor’un iddialarına yönelik olarak, bizzat kendimiz hem Medya Etik Kurulu hem de Okur Temsilcimiz’e başvurarak “hakkımızda soruşturma” talep ettik.
Sonuçları izleyecek, değerlendireceğiz.

Bu yazı toplam 1936 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar