1. YAZARLAR

  2. Eralp Adanır

  3. Yeni Hükümet; bir Prototip...
Eralp Adanır

Eralp Adanır

Yeni Hükümet; bir Prototip...

A+A-

Yazıma başlarken, ‘seçin hükümeti’ olarak kurulan yeni oluşumun kısa sürede attığı adımlar ve atacakları adımları, hükümet programı içerisinde okuduğumda ayrıca başlattığı uygulamaları görünce; ilk kez bir hükümet modeli adına “helâl olsun” dediğimi yüreğimde duyuyorum.

“Kurtlar Vadisi”nin oyuncusu sn.Necati Şaşmaz’dan başlarsak; kendisine -“fahri kültür ateşeliği” ya da memleket adına temsilciliği! ne ise- verildiğinde, konuyu bu köşemizde eleştirmiştim. Hele hele, tatilden başka bir maksat için gelmediği bu ülkenin vatandaşlığını aldığını duyunca, ister istemez abim rahmetli Mete Adanır’ın, 1981-88 yılları arasında Türkiye’de futbol oynarken, “yabancı statüde” biri olarak, 4 kişilik böylesi bir kota’da yer alabilmek için nasıl bir mücadele verdiğini, sırf “yabancı” olduğu için nice transferlerde engelle karşılaştığını bizzat görmüş, bilmiş biri olarak tüm bunlar bir film şeridi gibi geçti gözümün önünden. 1989’daki malum kazada yaşamını yitirince evet, elinde artık TC Vatandaşlığı vardı. Ölümünden üç-beş ay önce bu vatandaşlığı alıp, Türkiye futbol sektöründe daha rahat yol alabilecek olmanın şansını yakalamıştı... olmadı...
Sn.Necati Şaşmaz’ın durumu; bundan önceki hükümetin icraatlarındaki keyfilik ve abuk-sabuklukları için mesaj niteliği verir nitelikteydi. Konu üzerine gidildikçe öyle gerçeklerle karılaşmaya başladık ki “pes artık” demekten kendini alamıyor insan. Sn.Necati Şaşmaz’ın KKTC Vatandaşlığı konusunu kim önermiş Bakanlar Kurulu’na? Turizm eski Bakanı sn.Üstel. Neden? Meğer eşinin akrabasıymış ve sn.Üstel’in demesine göre, sn.Şaşmaz buraya tatile geldiğinde kendisinde kalıyormuş. Yani vatandaşlık sebeplerinden biri; akrabalık ilişkileri. İkincisi –ki saçmalığın daniskasıdır- ülkemizde de izlenen “Kurtlar Vadisi”nin oyuncusu olması. Halbuki bence Brezilya dizilerinin izlenme oranı bu toplumda rekor düzeyindeydi. BRT bile dizinin saatlerine göre akış düzenlerdi. Onların oyuncularını da bu durumda gözden kaçırmamak gerekirdi!  
Ve daha önce de örneklerini gördüğümüz “ikametgah” adresleri... Necati beyin ikametgah adresi de, sn.Üstel’in kliniği çıktı. İşte bu kadar basit. İkametgah adresi klinik, kültürümüze hizmet verecek! bir dizinin oyuncusu, sn.eski Bakanımızın akrabası... salla gitsin bir vatandaşlık da buraya. Şimdilerde Üstel bey, Şaşmaz adına yapılan vatandaşlık iptali için hükümete bir dava açmayı hazırlanıyormuş. Gerçekten “pes”... insan en azından susar ve yaptığının bu toplum için ne anlama geldiğini bir düşünür.
Bir diğer vatandaşlık iptalinde yine en önemli kriter; “ikametgah” yeridir. Adres; bir otel. Savunma; otelin ortaklarındandır, bu otelde yaşıyor. Peki ya ortaklık bozulursa, bu kişiye vediğiniz vatandaşlık  ne olacak? Söz konusu kişi bu topraklarda doğmakla ya da anne-babadan bir vatandaşlık kazanmamış olmakla beraber, bir otel odasını ikametgah göstererek ve bir işletmenin ortağı olarak nasıl bir “kriter” anlayışıyla vatandaşlık verilmiş? İşte böylesi bir durumda birileri çıkıp da bu vatandaşlık verilmesini savunmuyor mu... tam bir pişkinlik... bu kriterleri bundan sonra doğru, nitelikli ve gerektiğinde korkusuzaca karşı çıkabilecek durumda bir davranışı, yeni hükümetimizden ve bundan sonra kurulacak hükümetlerden beklemek her vatandaşın hakkıdır. Bu arada haksız gereksiz vatandaşlık dağıtıldığı yeniden saptanırsa hiç gecikmeden bu vatandaşlıkların da iptal edilmesini yürekten destekliyorum. Kim isterse de olsun...
Trafik cezası genelde yolda olan her vatandaşın kapısını çalmıştır. Yanlış park, hız, kemer, cep telefonu filan. Ama bazen bir Bakanın, Milletvekilinin ya da RHA’nın kaldırımlara yaptıkları park neticesinde hiç bir cezaya maruz kalmaması, toplumun infiallerinden biriydi. “ayrıcalık” olarak ötekeleştirilen ve halka kanıksatılan bu davranış, gerçekte; “halkın hizmetkarı” olması gerekenleri, “halkı hizmetkar” yapmanın bir davranış biçimidir. Hız yapan, yanlış park eden, kemer takmayan, cep telefonunda konuşan, ya da kraker yiyen her milletvekili ve bakan’a da ceza kesilmelidir. Bu da bir beklentimizdi ve bunun da hükümet programında yer aldığını görmekten eminim benim gibi birçoklarımızı mutlu etmiştir.
Yazacak daha birçok şey var, yeni hükümetimizin attığı adımları gördükçe. Ve bence bu hükümet modeli, halkın her kesmini kucaklayacağı, sahip çıkabileceği bir prototiptir. Her parti bu modeli titizlikle incelemeli.

Bu yazı toplam 1920 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar