1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Pazar’dan sonra…
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Yeni bir şey yok!

A+A-

 

Sonunda UBP ve DP-UG bir basın toplantısı yaptı.
28 belediyeden 16’sında ortak aday çıkaracaklarını açıkladılar.
Zaten daha önce bilinen bir şeydi bu...
Diğer belediyelerde de yarışarak veya yeni mutabakatlarla seçime girileceğini açıkladı UBP Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün.
İşgal ettiği makamla birlikte adı oldukça uzun olan DP-UG Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Spor ve Kültür Bakanı Serdar Denktaş ise “bu güçbirliği asla bir cepheleşme değildir” dedi.
Ve daha önce de bildiğimiz 16 belediyede tek adayla seçime katılacaklarını tekrar açıkladılar.
Yeni bir şey yok yani…
***
Denktaş’ın “cepheleşme değildir” sözüne gelirsek;
Yani Serdar Denktaş, bu işbirliğini yaparken diğer partilerle bir cepheleşme olmayacağını söylüyor ama kendi içlerinde cepheleşme başladı bile… Yani UBP ve DP-UG içinde… Açıkladıkları 16 belediyedeki tek aday çıkarma düşüncelerinde ne kadar bir başarı yakalayacakları belli değil.
Çoğu yerde henüz adaylar belli değil, hatta UBP’nin aday çıkaracağı yerde DP’liler aday çıkaracaklarını söylüyorlar veya DP’nin aday çıkarması planlanan yerde UBP’nin aday çıkarması konuşuluyor.
Hüseyin Özgürgün bu güç birliğini tabanın istediğini söylüyor ama sözkonusu partilerin örgütlerinde veya tabanda öyle bir görüş yok.
Örneğin Girne’de DP-UG’nin aday çıkarması planlandı.
Ortada birkaç isim dolaşıyor ama bu isimlere UBP’den isimler de katılıyor. UBP tabanı ve örgütü Girne’nin UBP’li birini çıkarması gerektiğini söylüyor.
Diğer yandan geçtiğimiz seçimlerde UBP’den aday olan Belediye Müdürü Nidai Güngördü, bu seçimlerde aday gösterilmemesi halinde ‘bağımsız’ çıkacağını belirtiyor gezdiği yerlerde…
Girne’deki karışıklık çoğu bölgede de var.
***
Lefkoşa da ortak aday da sorunlu…
Hasan Sertoğlu ortak aday olarak çıkarken KOP’la işbirliği yaptığı zaman UBP ve DP-UG Genel Başkanlarından nasıl tepki aldığını birkaç gün önce hatırlatmıştım. İstifa etmesini istemişler, Özgürgün, “artık bizim üyemiz değil” demişti.
Bir süredir dillendiriliyor, dün de bir gazetemizde manşet oldu, UBP’nin Sertoğlu’ndan KOP’la anlaşmayı iptal etmesini istedikleri yazıldı. 
Dün sevgili Fayka, Sertoğlu’na bu gelişmeleri sordu. Köşesinde ayrıntılı bulacaksınız bu sohbeti…
Bir soruda “telkin var mı?” diye sordu Fayka, Sertoğlu yanıt verdi;
“Çeşitli kişiler bu konularla ilgili bize gelip gider, doğrudur. Bunlar durduğu yerde çıkmaz.” dedi.
İşte böyle bir ortamda UBP ve DP-UG güçbirliği yaptıklarını söylüyorlar.
Bu güçbirliğinin nasıl bişey olacağını göreceğiz.
***
Bu yazı yazılırken bir-iki saat önce 16 belediyenin dışında “ya yarış ya mutabakat” diyen Özgürgün, birkaç saat sonra kalan 12 belediyenin 11’inde UBP adaylarını açıkladı. Yani 16’nın dışındaki olası mutabakat hemen ortadan kalkmış oldu.

Bu yazı toplam 1436 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar