1. YAZARLAR

  2. Niyazi Kızılyürek

  3. Bölücü Tarih Müptelalarına Karşı Barış Eğitimi
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Yaz aylarında kazılara devam…”

A+A-

Özgül Gürkut Mutluyakalı – TAK Ajansı

Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Meriç (Mora) köyünde sürdürdüğü kazılarda 4 Kıbrıslırum askerin kalıntılarına ulaşıldı.

Komitenin Kıbrıslıtürk Üyesi Gülden Plümer Küçük’ün TAK’a yaptığı açıklamaya göre, Kıbrıslıtürk üye ofisinin titiz araştırmaları sonucu, bir tarlada 4 Kıbrıslırum askerin kalıntılarına rastlandı. Yaklaşık bir aydır devam eden kazılar, bir süre daha devam edecek ve başka kalıntı olmadığından emin olununca kazılan yerler kapatılacak.

KAZILAR YAZDA DA SÜRECEK

Öte yandan Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslıtürk Üyesi Gülden Plümer Küçük, komitenin çalışmalarının yaz aylarında da süreceğini söyledi.

Küçük, komiteye bağlı 9 ekibin halihazırda çalışmalarına devam ettiğini; bu çerçevede Tekke Bahçesi’ndeki kazının da sürdüğünü bildirdi.

Küçük, “Muratağa ve Sandallar şehitliğindeki kazının bittiğini ve 89 şehidin kimlik tespiti için Antropoloji Laboratuvarı’na gönderildiğini” kaydederek, “ikinci gömü yeri olan Atlılar’daki 37 şehidin de önümüzdeki aylarda çıkarılacağını” belirtti.

Gülden Plümer Küçük, Taşkent, Terazi ve Tatlısu köylerinde otobüsle giderken kaybolanların ikinci gömü yeri olan Güney Kıbrıs’taki Paraglişa’daki kazıda bulunanların kimliklendirilmesinin önümüzdeki haftalarda tamamlanacağını; ailelerin Ağustos ayında kalıntıları defnetmeyi planladığını kaydetti.

Küçük, Kıbrıslırum Başkanlık Komiseri Fotis Fotiu’nun Kuzey’deki kazılarda bulunan Kıbrıslı Rumlara ait kemik kalıntılarının rakamında dramatik bir düşüş olduğu yorumuyla ilgili olarak da, “bunun nedeninin artık büyük gömü yeri kalmaması ve küçük yerleri bulmanın zorluğu” olduğunu söyledi.

Gülden Plümer Küçük, komitenin üç üyesinin yeni gömü yerleri bulmak için kararı doğrultusunda araştırmalara, işbirliğine ve değişik yöntemlere başvurmak için çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Kayıp Şahıslar Komitesi verilerine göre, Kıbrıs’ta 1963-64 ve 1974 döneminde 1508’i Kıbrıslı Rum, 493’ü de Kıbrıslı Türk olmak üzere 2001 kişi kayboldu.

Komitenin sürdürdüğü çalışmalarda bugüne dek 1067 kazı yapıldı ve kazılarda 1111 kişinin kalıntılarına ulaşıldı. 492’si Kıbrıslırum, 149’u da Kıbrıslıtürk olmak üzere 641 kişi kimliklendirilip ailelerine teslim edildi.

(Özgül Gürkut Mutluyakalı – TAK Ajansı – 27.6.2016)

-----------------------

“Kıbrıslırum kayıpların tespitinde düşüş var…”

Lefkoşa, 27 Haziran 2016 (T.A.K): Kıbrıs Cumhuriyeti İnsani Konular Komiseri Fotis Fotiu, Kıbrıs’ın kuzeyinde tespit edilen Kıbrıslırum “kayıplar”a ait kemik kalıntılarının rakamında dramatik bir düşüş olduğunu belirtti.

Alithia gazetesine göre katıldığı bir kayıp cenazesinde konuşan Fotiu, bu eğilimin devam etmesi durumunda, 2017 yılında Kayıp Şahıslar Komitesi Antropoloji Laboratuvarı’nda Kıbrıslırumlar’a ait kemik kalıntısının bulunmayacağını söyledi.

“İşgal rejiminin, kayıp yakınlarına ikna edici ve belgeli yanıtlar verilmesine yönelik samimi bir niyetle işbirliği yapması için manevi, siyasi ve yasal sorumluluğu ve yükümlülüğünün olduğu”nu söyleyen Fotiu,  Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin zorluklara rağmen en son kaybın akıbeti belli olana kadar Kıbrıs içinde ve dışında çalışmaya devam edeceğini söyledi.
 

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 27.6.2016)

 

 

Bu yazı toplam 1034 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar