1. YAZARLAR

  2. Tümay Tuğyan

  3. Erdoğan’ın Merkez Bankası ile kavgası
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

‘Yasayı inşaata uyduralım toplantısı’

A+A-

 

Girne’de emirname değişikliği için dün yapılması planlanan toplantı tepkiler nedeniyle haftaya ertelendi.

Değişikliği planlanan emirname “2007 Girne İkinci Bölge Kapsamlı Emirnamesi”... Şimdi değişiklik istendi, neden?

Kaya Grubu Karaoğlanoğlu’da (Ayyorgi) 4 kat izinli otel inşaatını 7, hatta 8 kata çıkarmıştı ya… Bu konu Yenidüzen’le başlayan haberle basında gündem olunca farklı tepkiler gelmeye başlamıştı. Ayyorgililer en baştan inşaata karşı çıkmışlar, sivil toplum örgütlerinden yasalara uyulması çerçevesinde açıklamalar gelmişti.

Bu konuda Yenidüzen hep gündemi yaratmış ve yaptığı haber ve röportajlarla konuyu hep canlı tutmuştur. Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş, “kaçak katların yıkılmasını istemediğini, sonuçta ülkede hakkıyla yatırım yapanları engellememek gerektiğini” söylemişti.

Oysa ortada ‘hakkıyla’ yatırım yapmak gibi bir durum yoktu. İzin, Şehir Planlama Dairesi’nden 4 kat için alınmış ama 7 kata çıkmıştı. Girne Belediyesi mühürlemiş, mahkeme ara emri almış ama inşaat yine de devam etmiş ve 8. kata ulaşmıştı. İnşaat yetkilileri “4 kat mı 8 kat mı baktığınız yere bağlı” demişlerdi.

Sonra yine Yenidüzen, Kaya Holding sahibi Burhanettin Kaya ile yaptığı röportajı yayınlamış ve Kaya’nın “inşaata başlarken hükümetlerden bölgenin kahverengi bölgeden mavi bölgeye çıkarılacağı sözünü aldığını ama hâlâ olmadığı” şeklindeki sözlerini okuyucuya sunmuştu. “Sen başla biz hallederiz” dediklerini de öne sürdü Burhanettin Kaya…

Tabii ki empati kurup anlamaya çalışmak gerekiyor; Kaya Grubu, yatırım yapıyor, bu yatırım sonunda mutlaka kâr bekliyor. Ve başında aldığı sözler gereği de inşaatını yükseltmeye başlıyor. Doğru mu yapıyor, hayır. Ancak siyasilerin öncelikle yasaları uygulaması gerekirken onların yasa dışı tekliflerine kâr bekleyen bir yatırımcı olumsuz yanıt verebilir mi!?

Çok mümkün değil!

O da öyle yaptı zaten, inşaatına başladı, şimdi söz veren siyasiler yasa dışı sözlerini yerine getirmeye çalışıyorlar ve ‘İyi İdare Yasası’ gereği yöre halkına emirname değişikliğiyle ilgili çağrı yapıyorlar. Ancak emirnamede ne değişikliği yapılması istendiğiyle ilgili bir açıklık olmadığı için toplantıya giden vatandaşlar tepki gösterdiler. Toplantı haftaya ertelendi.

Şunu belirtmek gerekir ama; Sorun emirnamelerle değil, imar planlarıyla ve ülke bazında da ülke fizik planının uygulamaya girmesiyle çözülebilir veya en azından s………yla kalır.

Bu konuyla ilgili ne olur peki?

Kesin olan bir şey var. İnşaat ilerlemeye devam eder.

 

------------------------------------------------------------------------------

30 Ağustos

30 Ağustos tartışması başladı… Kutlayalım mı kutlamayalım mı?

TC Milli Savunma Bakanı çıktı, “kutlamaya gerek yok, 15 Temmuz’un stresi, travması devam ediyor, böyle bir ortamda resmi geçit yapılmayacak” dedi.

Vay sen misin diyen? “Atatürkçülüğe saldırı, Cumhuriyeti yok etmek istiyorlar” diye özellikle kendilerine Atatürkçü, Kemalist diyen bazı kesimler ve de CHP yaygarayı kopardı.

Bakanının hangi amaçla bunu istediğini bilemem ama mantık da gerçekten öyle bir travmadan sonra yollarda resmi geçit adı altında 15 Temmuz’da insanları ezip geçen tankların yürümesini istemez, üzerlerine bomba yağdıran jetlerin havada uçmasını, yukarıdan üzerlerine kurşun yağdıran helikopterlerin pervanelerinin dönmesine izin vermez.

Ama Cumhuriyet değerlerine sahip çıkmanın yolunun resmi geçitten geçtiğini sananların bu tepkilerine AKP, daha doğrusu Erdoğan nasıl cevap verir ve bizim efendiler de nasıl yönlenir göreceğiz.

Bu yazı toplam 1076 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar