1. YAZARLAR

  2. Kutlay Erk

  3. Yarın, yarınlar için tüm Kıbrıslı Türklerin seçimi…
Kutlay Erk

Kutlay Erk

SİYASET MEYDANI

Yarın, yarınlar için tüm Kıbrıslı Türklerin seçimi…

A+A-


Nihayet gün geldi çattı ve LTB seçimleri yarın yapılıyor. Bu seçimde sadece Lefkoşa Türk belediyesi sınırları içindeki seçmenler oy kullanacak ama sonuçları tüm Kıbrıslı Türklerin yarınlarını yeniden yazacak…
LTB’de erken seçime neden gidildiğini, kimlerin ihmal, kusur, hata ve beceriksizliği nedeniyle LTB’nin ve Lefkoşa’nın ne durumlara düştüğünü, Lefkoşalıların ve LTB çalışanlarının neler çektiğini yeniden anlatmaya gerek yok. Önemli olan bundan sonrası, yani geleceğe bakmak, yarını kurmak…
Lefkoşa, sadece orda yaşayanların şehri değildir, tüm Kıbrıslı Türklerin başşehridir ve her şeyi ile Kıbrıslı Türklerin yüz akı olması, onur duyması gereken bir şehirdir. LTB’nin iflas etmesi, tüm Kıbrıslı Türklerin utancı olmuştur. Bu utançtan kurtulmayı ve bir daha yaşamamayı Lefkoşalı seçmenlerin oyu sağlayacak ama tüm Kıbrıslı Türklerin de gözü Lefkoşalı seçmenin üstünde olmalıdır.
Lefkoşalı seçmen elbette büyük sorumluluğunun bilincindedir ancak bazı seçmenleri zayıf tarafından avlayan sağ siyasi partiler, aynı mahareti yeniden denemektedir. Kamuda istihdam, belediyeye olan borçları silme, oy başına nakit para verme, kredi verme, belediye ve imar yasalarına aykırı durumları affetme gibi birçok vaatlerle seçmenlerin özgür iradesine saldıran ve yalanı hiç yüzleri kızarmadan söyleyebilen ve verdiği sözü tutmayan ve hatta ret ve inkar eden sağ siyasetin anlı-şanlı partileri, aynı yöntemi yarınki seçimler için de kullanıyor. Vaatlerin yetmediği yerde, mafya ile tehditler yapıldığı da kampanyalar sırasında konuşuldu, yarın da sürdürülebilir.  
Sağ siyasetin oy toplamada kullandığı bu çirkin alışkanlıklarına karşı Lefkoşalı seçmenin direnmesi, önce kendi iradesi, sonra da tüm Kıbrıslı Türklerin ona manevi desteği ile olasıdır. Kuzey Kıbrıs’ın tüm bireyleri bilmelidir ki, bu seçim onların da seçimidir ve LTB seçmeni olan tüm eş, dost, akraba ve arkadaşlarını sağ siyasetin yılanlarına - çiyanlarına karşı direnmeye cesaretlendirmek onların da görevidir.
Tüm Kuzey Kıbrıs’ın sol, ilerici, demokrat insanlarının da, LTB seçmenlerinin oylarını sol siyasetin en örgütlü ve güçlü partisi olan CTP’de odaklanmasına destek vermesi, oyların seçim şansı olmayan diğer sol adaylara dağılmamasını sağlaması yarınların güzel olması için kaçınılmazdır. Geçmişte, UBP kendi adayının kaybedeceğini görünce DP adayına oy kaydırıp seçilmesine ve CTP adayının kaybetmesine yol açtıkları unutulmamalıdır. Daha sonra da DP’nin aday göstermeyip, UBP adayına destek verdiği ve onun kazanmasına ortak olduğu da unutulmamalıdır. Onlar seçimlerde işbirliği yapıp, sol adaylar karşısında seçim kazanma sonucunu üretebildi. Sol ve ilerici siyaset de bunu başarabilmeli ve LTB’yi yeniden kazanabilmelidir.
CTP kazanırsa ne olacak? Neler olacağı CTP ve adayı tarafından anlatıldı. Bir de CTP’li başkanların yönettiği belediyeler ve beldelere bakılırsa, en azından neler olacağı somut olarak görülebilir. Ve işin özeti, Lefkoşa, Lefkoşalı, LTB ve çalışanları huzur ve mutluluk içinde, şehirlerinden onur duyarak yaşayacak; yeniden canlanma gibi. LTB, uluslar arası tanınmış kimliği ile dünya şehir diplomasisinde yedi yıl sonra yeniden Kıbrıslı Türklerin temsilcisi ve sesi olacak. Kıbrıs sorunu çözüm süreci “Yeni bir solukla başlasın” diyenler var, başlasın ama onu doğru rayda tutacak olan Kıbrıs Türk barış güçlerinin eylemleri de Lefkoşa’da yapılacak…
LTB seçmenini yarın büyük bir görev bekliyor ama tüm Kıbrıslı Türklerin de ortak olacağı ve birlikte yerine getireceği bir görev olacak bu… Kuzey’in tüm insanları, LTB’nin tüm seçmenlerinin yanında olmalı, başşehri hep birlikte her türlüsünden yılan – çıyan ve haşarelerden temizlemeyi sahiplenmelidir.
Bu seçimi CTP’nin başkan ve meclis üyesi adayları kazanacak ama başarı tüm solcu, ilerici, demokrat ve şehri ile gurur duymak isteyen Kıbrıslı Türklere ait olacak. Ve bu başarı, tüm Kıbrıslı Türkler için güzel günlerin ve aydınlık yarınların geleceğinin müjdesi olacak.
Hade LTB seçmeni, tüm Kıbrıslı Türklerin yarınları senin CTP’li adayları seçmenle başlayacak, tarih seni öyle yazacak…

Bu yazı toplam 2183 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar