1. YAZARLAR

  2. Eralp Adanır

  3. Yahudi Muhacirler-44
Eralp Adanır

Eralp Adanır

Yahudi Muhacirler-44

A+A-

 

23-09-2018-faruk-fenik.jpg

Ada'ya Türkiye'den gelen gazeteci Faruk Fenik'in, gözlemlerini içeren ve o yıllarda ilk gazetecilik yaşamına başladığı gazete olan Vatan'da (Türkiye) yayımlanan yazısında, Yahudi Muhacirler ve Alman Esirler hakkında çarpıcı bilgiler içermekteydi. Kendi gözlem ve yorumuyla oluşturduğu söz konusu yazıyı paylaşmadan önce Faruk Fenik hakkında bilgilenelim:

Gazeteci yazar Faruk Fenik 1917 yılında İstanbul'da doğdu. Galatasaray Lisesi'nde ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde eğitim yaptıktan sonra, Vatan gazetesinde 1940 yılında muhabir olarak gazetecilik mesleğine başladı. Cumhuriyet, Zafer, Yeni İstanbul, Hürriyet, Yeni Gazete ve Tercüman gazetelerinde mesleğini sürdüren Fenik, İstanbul Hakimiyet gazetesinin Amerika Birleşik Devletler muhabirliğini ve New-York'da Türkiye'nin Sesi radyo istasyonunun kuruculuğunu ve yöneticiliğini yaptı. 1944 yılında Balkan ülkelerinde ve 1950-51 yıllarında Kore harbinde savaş muhabirliği görevini de üstlenen Fenik, Amerika Birleşik Devletlerinde hizmet veren Turkish-American Association kuruluşunun bir dönem başkanlığını da yürütmüştü. Fransızca, Almanca ve İngilizce konuşan Faruk Fenik, Overseas Pres Club, USA üyesi ve basın şeref kartı sahibiydi. Faruk Fenik 20 Temmuz 2010 tarihinde Amerika'da vefat etti.

Ve işte söz konusu yazısı...

"18Kasım 1947-Hür Söz-s:1
Türkiye Matbuatı Kıbrıs Türklerinin Davalarını Biliyor
Faruk Fenik Bir Günde Neler Öğrendi?

(Vatan Muharrirlerinden meslektaşımız Bay Faruk Fenik habersiz Kıbrıs’a gelmiş ve dertlerimizle yakından alakadar olarak Kurban Bayramı’nın 4üncü günü İstanbul’da çıkan BAYRAM nüshasında Kıbrıs Türkleri için aşağıdaki reportajı neşretmiştir. Aynen sütunlarımıza geçirir, alâkasına teşekkür ederiz. Bay Faruk Feniki gazete evimizde görememek bizim için en büyük bir gaiptir.)

.....

'Kıbrıs’ın bir hususiyeti de Yahudilerle Almanların esir olarak ve koyun koyuna yaşamalarıdır.

Bugün Kıbrıs’ta 2000’e yakın Alman esiri vardır.

Bu esriler bizim paramızla günde 10 kuruşa İngilizler tarafından çalıştırılıyor ve Yahudilere ev yapıyorlar.

Filistin’e gidemiyen Yahudiler iki ayrı kampa yerleştirilmiş. Şehire inemiyor, kamptan çıkamıyor, Alman esirleriyle beraber adeta esir gibi çalışıyorlar.

Yahudiler Kıbrıs’ta yeni bir hayat kurmıya başlamışlar. Bıraksalar, Kıbrıs’ta üreyecekler ve o açıkgöz Rumları bile kısa bir zamanda kendilerine benedecekler. Fakat bırakmıyorlar.

Kampları, tel örgülerle kapalı. Yolları tanklarla dolu. Evleri her an kontrol altında.

Belli ki İngilizler bunlardan epey endişe ediyorlar.

Kıbrıs’ta 2000’e kadar indirilen İngiliz ordusu her an mütakayyiz. Alman esirleri-Yahudi muhacirleri, komünist Yunanlılar hepsi birer barut fıçısı gibi. Kıbrıs’ı ateşe vermek için fırsat bekliyorlar. Fakat İngiliz oldukça zeki. Bunların hepsini birbirine takmış.

Yahudi Almanın aleyhinde Alman Yahudinin, Rum Türkün, Türk Rumun.

Velhasıl bu mücadele İngilizlerin ekmeğine hep tereyağ sürüyor. Ve İngiliz bunların anlaşamamazlığından istifade ettiği için 2000 askeriyle 5000’e yakın nüfuslu Kıbrıs’ta rahat rahat pirosunu tüttürebiliyor.'"

Ve boşaltıldıydı boşaltılacaktı denile Filistin topraklarından İngilizler çekilmeye başlıyor. Elbette neredeyse "yerleşik" bir hale gelen İngiliz ordusunun ve tüm katmanlarının Filistin'i terk etmeleri birkaç haftalık bir süreç içerisinde gerçekleştirilemez. Zaten bu konuda açıklama yapan basın subaylığının, çekilme sürecinin beş aylık gibi bir zaman dilimi içerisinde ancak gerçekleşebileceği yönündedir. Bir taraftan bu gelişmeler olurken, diğer taraftan Mağusa'ya Yahudi Muhacirlerin gelişlerinin de sistemli bir şekilde sürdüğü görülmektedir. Konuyla ilgili iki haber.

"19Kasım 1947-Hür Söz-s:1
Filistin Boşaltılmağa Başladı

Londra: London Times gazetesinin Kudüs muhabirinin bildirdiğine göre Filistin’de İngiliz askerleri ve İngiliz mühimmatının çıkarılmasına şimdiden başlanmıştır. Muhbir çekilme tam bir şekil alıncaya kadar beş ay geçeceğini de ilâve etmiştir."

"19Kasım 1947-Hür Söz-s:2
Yahudi Geldi

Kademah vapuru ile Kıbrıs’a 651 Yahudi daha gelmiş olup bunlar Ksilotimbu kampına sevkedilmişlerdir. Evvelki gün Kıbrıs’tan Filistin’e 296 Yahudi gönderilmiştir."

 

 

 

Bu yazı toplam 2015 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar