1. YAZARLAR

  2. Eralp Adanır

  3. Yahudi Muhacirler-35
Eralp Adanır

Eralp Adanır

Yahudi Muhacirler-35

A+A-

03-haziran-2018-yahudi--muhacirler-35.jpg

Bir yandan Filistin topraklarında Yahudi Tedhiş örgütleriyle İngiliz ve Arab silahlı güçleri arasında çatışmalar sürerken, diğer yanda, neredeyse 2 ayı bulacak olan, 4500 Yahudi Muhacir'in bulunduğu yolcu gemisi -ki haberde 'gemilerin' denilmektedir- Fransa limanında gemi içerisinde bekleyişler sürmekteydi. Çeşitli öneriler sunulmasına rağmen Filistin'e gitmek isteyen söz konusu "kaçak" Yahudi Muhacir gemisi üzerine sorunun devam ettiği görülmektedir...

 

"21 Ağustos 1947-Hür Söz-s:1

Yahudiler Hala Gemilerde

Bundan 6 hafta evvel Filistin yolunda İngiliz donanması tarafından yakalanıp geldikleri yere çevrilen 4500 Yahudi muhacir hâlâ gemilerden çıkmamışlardır. Yakında Fransız limanlarından birinde demirli olan bu gemilerin bilinmiyen bir istikamete doğru yola çıkacakları söylenmektedir. Buna rağmen İngiliz hükümetinin verdiği karar kat'i olduğundan ne Filistin'e ne de Kıbrıs'a getirilmiyeceklerdir. Birkaç gün içinde gemilerde bulunan kadınlardan 60'ının doğuracağı söylenmektedir."

 

Yahudi Muacirlerle dolu olan söz konusu gemi-gemilerin ve gelişmelerle ilgili haberler basına sıkça düşmeye başlamıştı. Ama o haberler öncesinde, Kıbrıs'taki kamplarda yaşam ve özellikle çocukların geleceğiyle ilgili kısa bir habere yer verelim...

 

"21 Ağustos 1947-Hür Söz-s:2

BİRKAÇ SATIRLA

Kıbrıs kamplarında bulunmakta olan 500 tane öksüz Yahudi çocuğu "Empire Rest" ve "Empire Comfort" isimli vapurlarla Filistin'e gönderilmiştir.

....."

 

Filistin'e gönderilen öksüz 500 çocuğun nereye, hangi kuruma teslim edildiği hakkında bir bilgi verilmiyor. Mutlaka Filistin'deki Yahudi yardım kuruluşlarının organizesi altına alınmışlardır diye düşünüyorum.

Bazan özellikle Filistin topraklarındaki kanlı çatışmalarla ilgili "mutlu" haberlere de rastlıyoruz. İngiliz ordusuna karşı savaş veren Yahudi Tedhiş örgütleri, bir dönem, İngiliz kışkırtıcılığıyla olduğu belirtilen; yerel Arab halkıyla da mücadele etmeye başlamıştı. Yahudiler ile Arablar arasında bir barışın imzalanması, akan kanları biraz olsun durdurmuştur diye tahmin ediyorum. En azından Yahudilerle Arablar arasında.

 

"22 Ağustos 1947-Hür Söz-s:1

Yahudiler Arablarla Bir Barış İmzaladılar

Filistin radyosundan aldığımız bir habere göre, Yafa şehri ile Tel-Aviv arasındaki saha üzerinde son günlerde çıkan Yahudi-Arab çatışmaları durmuş ve her iki tarafın arzusu ile bir barış imzalanmıştır.

Beri taraftan İngiliz Askeri İdaresi hâlâ bütün sahayı sıkı bir kontrola tabi tutmakta ve emirlere aykırı olarak caddelerde dolaşan herkesi ya yakalayıp hapse atmakta yahut ta vurup öldürmektedir. Dün Kudüs'te, askerler tarafından bir Yahudi vurulmuş bir diğeri de yaralanmıştır."

 

Ve gelelim yine şu 4500 Yahudi Muhaciri taşıyan gemiye-gemilere. Daha önce de belirttiğim gibi, konu uzadıkça uzuyor ve o kadar ki, gemide artık doğumların son günlerine yaklaşan kadınların olduğu da haberlere düşüyor. Bu süreçle ilgili iki haberi paylaşalım...

 

"23 Ağustos 1947-Hür Söz-s:1

Yahudi Muhacirler Almanya'ya Gönderilecek

Bundan takriben 7 hafta evvel Fransa'dan yanlış kayıdlarla ve Brezilya'ya diye Filistin'e doğru yola çıkan 4500 Yahudi muhaciri İngilizler tarafından yakalanarak Fransa'ya iade edilmişlerdir. O zamandan beri Port de Bauc isimli Fransız limanında bekleyen gemileri bir türlü terk etmek istemeyen Yahudilere nihayet dün son bir teklif yapılmıştır. Ve reddettikleri takdirde Almanya'ya gönderilecekleri ihtar edilmiştir.

Yahudilerin teklifi red etmeleri üzerine gemiler hareket edip Almanya'ya müteveccihen yola koyulmuşlardır. Öğrenildiğine göre Hamburg limanına çıkarılacaklar ve oradaki yersiz insanlar kamplarına yerleştirileceklerdir. "

 

"26 Ağustos 1947-Hür Söz-s:1

Yahudiler Fransa'ya Gönderilecek

Fransa'nın Akdeniz limanlarından birinde 6 hafta bekledikten sonra, Fransa'ya çıkmayı reddeden Yahudilerin Hamburg'a doğru yola çıkarıldıklarını bildirmiştik. Son gelen haberler gösteriyor ki Hamburg'dan sonra, Almanya üzerinden tekrar Fransa'ya nakledilerek Fransız hükümetine teslim edileceklerdir."

Bu yazı toplam 1339 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar