1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Vadili, Atalassa ve Stilloz’da kazılar...
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Vadili, Atalassa ve Stilloz’da kazılar...

A+A-

 

Kayıplar Komitesi kazı ekipleri, adamızın iki tarafında “kayıplar”dan geride kalanların aranmakta olduğu kazıları sürdürüyor.
Vadili’de geçmiş yıllarda bir okurumuzun göstermiş olduğu bir kuyuda kazılar devam ediyor. Bu bölgeye iki “kayıp” şahıs getirilerek ayrı zamanlarda infaz edilmiş ve kuyuya atılmıştı. Vadili’yle ilgili olarak bu “kayıp” şahısların öykülerine bu sayfalarda geçmiş yıllarda geniş yer vermiştik.
Kayıplar Komitesi kazı ekibi halen kuyunun içine inebilmek amacıyla bir rampa yapıyor. Kuyunun 20 metre civarında derinliğe sahip olduğu sanılıyor.
Aynı bölgede bir başka kuyuyla ilgili de “olası gömü yeri” söylentileri mevcuttu.
Kayıplar Komitesi’nin bir diğer kazı ekibi, bir okurumuzun Stilloz’da (Mutluyaka) göstermiş olduğu bir dere yatağında kazı başlattı. Yine bir başka okurumuzun göstermiş olduğu ve altı “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunduğu Masari’deki (Şahinler) kazı da devam ediyor.
Kayıplar Komitesi’nin iki kazı ekibi Taşkent’te (Vuno) bir gaminide kazı yürütürken, Templos’ta (Zeytinlik) başlatılmış olan kazı da devam ediyor. Bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’in olası gömü yeri olarak gösterilen Akdeniz’de de (Ayirini) kazılar devam ediyor.
Kıbrıs’ın güneyinde ise Atalassa’da bir kuyu kazılıyor. Bu kuyuya 1963 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’in gömülmüş olabileceği kuşkuları bulunuyor. Kıbrıs’ın güneyinde devam eden bir diğer kazı da Engomi bölgesinde.
Kazı ekiplerindeki tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz.

 

***

Kayıplar Komitesi’nin deneyimli şirocusu Ergin Tarancı anjiyo oldu...

Kayıplar Komitesi’nin deneyimli şirocularından Ergin Tarancı geçtiğimiz günlerde kalbinde sıkışma yaşadı ve anjiyo geçirdi.
Ergin Tarancı’ya çok geçmiş olsun diyoruz ve en kısa sürede sağlığına kavuşmasını diliyoruz.
Arkeologlar arasında çok sevilen, çok sayılan Ergin Tarancı, “kayıplar”ın arandığı kazılarda şiro operatörü olarak görev yapıyor.

Bu yazı toplam 1529 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar