Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Unutturma...

A+A-

Güney Kıbrıs
Orta yaşi grubundan herhangi bir Rum’a sorun “Kıbrıs Sorunu ne zaman başladı ?” diye... Çoğundan alacağınız cevap  “Temmuz 1974”dür.  Ondan önceki dönemle ilgili bildikleri ya çok çok azdır, ya da, o tarihten öncesini hiç umursamamakta yahut umursamaz görünmektedirler malesef. Neden mi ? Çünkü, yıllar boyu  kafalarına öyle işlenmiştir.  Verilen eğitimde de, çevrelerinde de, hatta ve hatta medyalarında da.
Unutturma operasyonu başarılı olmuştur...
Çoğuna göre ‘sorun’,  1974 Temmuz’unda, Türkiye’nin,  (durup otururken !!!)  ‘işgali’  ile başlamıştır.  Ne, 74 öncesi olup bitenlerden, ne de  ENOSIS için yapılan askeri darbeden söz ederler... 
Hatta ve hatta,  emin olun, ‘Darbe’ ile koltuğundan edilen Makarios’un, 20 Temmuz 1974’den hemen önce Garantör’lere çağrıda bulunurak,  duruma müdahale etmelerini istediğinden bile haberleri yoktur.
Unutturma operasyonu başarılı olmuştur...

Kuzey Kıbrıs
Kuzey Kıbrıs’da, az daha farklı bir durum vardır.  Herkes 1974 öncesi ile ilgili çok veya az bilgi sahibidir. Ancak  ‘ayrıntılar’ ve ‘gizlenenler’ bilinmez. Umurlarında da değildir.  Geçmiş, bir kenara itilmiş veya unutturulmuştur. Çoğunluk, günlük sorunlarla ilgilenmeyi tercih etmektedir.  Bunun bir nedeni de, ‘Çözüm’ bulanabileceği konusundaki umutsuzluktur.

Türkiye
Türkiye’de “Kıbrıs....” deyin, 20 Temmuz 1974 ile başlar tüm sözler. Ve devamında da bir sürü savaş hikayeleri. “1974’öncesi ?” diye sormaya kalkarsanız da karşılaşacağınız ilk cümle “Türkler katlediliyordu, geldik sizi kurtardık....”....
Sahi.... Bir cümle daha var...  “Dr.Albay’ın ailesi öldürülmüştü... Banyodaki cesetler....”
Yani,  onların çoğunluğunda da konu sadece ‘Başlıklar’dan ibaret.


                                      7‘nin Sırrı

Birilerinin dikkatini çekmiş, aklına takılmış besbelli. Oturup derlemiş, toparlamış... Gerçekten ilginç ama... Paylaşmak istedim.  Okuyun ve düşünmeye başlayın sizler de.  7’nin sırrı ne ? diye.
Pamuk Prenses’in cüceleri niçin yedi ?
James Bond niçin 007 ?
İstanbul, niçin 7 Tepe ?
Türkiye niye 7 bölge ?
Dünya, niçin 7 kıta ?
Zindan niçin 7 Kule ?

***
Soyumuz niye 7 Göbek ?
Gül, neden ‘7 Veren’ ?
Dünya’nın neden 7 Harikası var ?
Oteller niçin 7 gece ?
Ejderha, neden 7 başlı ?
Mevlana’nın öğüdü neden 7 ?

***
Gökyüzü neden 7 Kat ?
Yeryüzü neden 7 Kat ?
Cehennem, neden 7 Kapı ?
Hafta, niçin 7 gün ?
Gökkuşağı, neden 7 renk ?

***
Eski dinlerde 7, neden kutsal ?
Hristiyanlık ve İslam’da, ‘Uyurlar’ (Ashab-ı Keyfi) neden 7 kişi ?
Yahudilerde ‘Kutsal Şamdan’ neden 7 mumlu ?
Kabe’de tavaf, niçin 7 ?
Merve Safa Arası, neden 7 ?
Şeytan’a atılan taş sayısı, neden 7 ?
Fatiha Suresi’nin ayet sayısı, neden 7 ?
Neden hep 7 Düvel’e meydan okunur ?

***
Büyük Ayı-Küçük Ayı takım yıldızlarının sayısı neden 7 ?
Müzikte, nota sayısı, neden 7 ?
Bir de... 7 Kocalı Hürmüz var... Neden 7 ?


                                           Sokak Ağzı

“Saçma sapan, ölümlere neden olan trafik kazaları yaşıyoruz farkında mısınız ? Tamam, kabul, yollar berbat. Ama suç sadece yollarda mı diye de düşünmemiz gerekmiyor mu ?”
***
“Yeni gündem. Dörtlü koalisyon bozuldu mu ? Bozulacak mı ? Bozulmasını isteyenlerin yorumları da ilginç. Türkiye bozulmasını istiyormuşşşş.... Vazgeçsek artık bu hükümetçilik oyunundan da Türkiye bir vali ile resmen bitirse bu rezilliği diyorum”
***
“Yani siz zannedersiniz ki, bu hükümet gidersa daha iyisi gelecek ?”
***
“Zavallı ve fakir ülkeyik diye ağlarık ama lüks içinde yaşarık. İspatı ? Aha yollardaki lüks arabalar... Aha her taraftaki lüks villalar... Aha,  her gün ot gibi biten  gökdelenler.”
***
“Türkiye bir yerlere doğru gidiyor ama nereye kimse bilmez. Biz ? Biz de Türkiye arabasının arkasına bir sicimle bağlanmış boş teneke gibi tangır tungur  sürükleniriz işte.”
***
“Geçen gün, yeşil ışık yanmış da ben hala hareket etmemişim diye yemediğim küfür kalmadı.  Adam küfürler savurarak indi arabadan, Bir de baktım elinde de bir değnek. Nasıl kaçacağımı şaşırdım.”


                                       Anlayana

“Devlet memurları başsız çivi gibidir. İçeri sokabilirsiniz ama dışarı çıkaramazsınız.” (ABD Atasözü)

 

Bu yazı toplam 2093 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar