1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Ülkemizde yabancı mıyız?
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Ülkemizde yabancı mıyız?

A+A-Haspolat’ta, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi yanındaki cami inşaatının gün geçtikçe dev bir yapıya dönüşmesini gördükçe ülkeme biraz daha yabancılık çekmeye başlıyorum.
Kıbrıs’ın kültürüne, yaşam tarzına uyumsuz, yanındaki ilahiyat koleji binalarıyla külliye havasına bürünen bir gelişme karşısında yabancılığıma daha da yaklaştığımı fark ederken diğer yandan bu inşaatın maddi boyutunu da düşünüyorum.
Bu günlerde mecliste 2015 yılının bütçesi tartışılmaya başlanırken ve “en büyük bütçeyi eğitime ayırdık” denirken aslında bu en büyük payın geçen yıla oranla yüzdelik olarak azaldığını görüyoruz.
Bu yıl eğitime 2015 yılı bütçesinden 524.4 milyon TL ile %12.81’lik bir oran ayrılırken geçen yıl bu oran 515.7 milyon TL ile %13.66 idi. Yani bu yıl için rakamsal anlamda ayrılan bütçe artmış gibi görünürken oransal olarak düşüş göstermiş. Geçen yıl %13.66 olan oran, bu yıl için 12.81’e gerilemiş.
İşte eğitimle ilgili rakamların ortada olduğu bir ortamda yasallığı müphem olan bir kurumun talep olmayan bir cami inşaatına ve devasa bir ilahiyat kolejine sözde yardımsever insanların bağışlarıyla aktardıkları para var diğer tarafta…
Oysa eğitim sistemimizde o kadar eksikler var ki!
Eksik derslikler, eğitimle ilgili araç gereçler, hatta sağlıksız, değişikliği zorunlu sıra ve sandalyeler…
O sözde yardımsever insanlar çağdaş, evrensel eğitim için bir kampanya çerçevesinde neden örgütlenmediler?
Bu örgütlenme ülkemiz iradesi dışında mı yapıldı?
Bu devasa inşaata harcanan para ülkemiz yetkili kurumları tarafından denetleniyor mu, sorgulanıyor mu?
Dahası o binalar ve camii inşaatı için gerekli yerler onay verdi mi, böyle bir izin istendi mi, kurumlarımız kaale alındı mı?
Bu ülkede biz kimiz?
Bu ülke bizim mi yoksa biz bu ülkede yabancı mıyız?

-----------------------------------------------------------------------

Bir kez daha kapattık!  

Bugün yollar yine kapalı…
Lefkoşa’daki yollardan sözediyorum.
Yarın ve Cumartesi de Mağusa’daki yollar kapalı.
Hani resmi geçit törenleri için defalarca prova ve sonrasında esas törenler için yollar kapanıyor ya!..
İşte bugün yine kapalı.
15 gün önce yine yazmıştık çünkü ‘başka bir ülkenin cumhuriyet bayramı’ 29 Ekim törenleri için hem prova hem esas tören için iki gün kapanmıştı. 15 gün sonra yine bu kez de ‘yavru cumhuriyetin bayramı’ için kapanacak demiştik: İşte yine kapandı. Bugün prova, öbür gün de esas tören için…
Hazır siyasiler de bu konuda bir şeyler söylemeye başlamışken değişelim artık bu tören yolunu… İşimizi, gücümüzü, paramızı, sinirlerimizi etkilemeyecek bir yere taşınsın, ya da çok isteniyorsa başka bir resmi geçit yolu yapılsın trafiği engellemeyecek bir yerlere…
Veya en iyisi bu askeri törenlerden tamamen vazgeçilsin.
Ama ne olur, bir biçimde bitirelim artık  bu işkenceyi!..

Bu yazı toplam 1633 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar