1. YAZARLAR

  2. Gençler Yazıyor

  3. Turgut Çalıcı:Lefkoşa’yı turlarken…
Gençler Yazıyor

Gençler Yazıyor

Turgut Çalıcı:Lefkoşa’yı turlarken…

A+A-

 

Turgut ÇALICI


Lefkoşa da dünden sonra anladık ki, eylemler yine kapının arasından göründü. Geçmişte yaşadığımız çalışanların maaş ve sosyal haklarının yatırılmaması sonrasında, yapılan grev ve eylemleri hatırlıyoruz. Çünkü üzerinden daha, üç sene gibi, bir zaman geçti. Yani kısacası, yakın tarih. Dün yaşanan grevden ve yapılan söylemlerden sonra, şöyle bir Lefkoşa’yı araba ile turladım.

Surlar içine de girdim, Ortaköy’e de gittim, hatta Haspolat’a bile gittim. Bu yerleri araba ile turlarken, bolca da çukura düştüm. Yollar gerçekten çok çukurlu ve çok kötü. Bunu görmek beni, gerçekten üzüyor. Çünkü  başkentin yolları, böyle olmamalı. Mesela Spahi köyünün yolları, tabiri yerindeyse, tam bir Amerikan asfaltı kalıyor, baş kentin yollarının yanında. Peki Lefkoşalının verdiği vergiler, nereye gidiyor? Hep beni, düşündüren olay bu. 

Son dönemde belediye, her gün yeni bir vergilendirmeye gidiyor. Ve mesela toplanan bu vergiler ile yol bile dökülmüyor, yama dahi yapılmıyor, hatta yol çizgileri yenilenmiyor. Dün grevdeki, emekçilerden öğrendim, yol çizgilerinin neden yenilenmediğini.

Belediyede çalışan bir emekçi dost ile sohbette koyulduk, sahi dedim, bu yolların çizgileri neden yenilenmiyor? Aldığım cevap; yol çizim makinesinin parçası bozuldu, bozulan parçanın değeri bin tl, ama belediye, bu parçayı alacak güçte değil, diye cevap alıyorum. Açıkçası üzüldüm. Peki şimdi bu vergiler, nereye gidiyor? Yani geriye dönük, sosyal yatırımlar yapılmıyor, çalışanlar ödenmiyor, yol yapılmıyor, yol çizgileri çizilmiyor, bir de üstüne her gün, yeni vergi ekleniyor. Peki bu paralar, nereye gidiyor.

Bakın yine, mevcut başkan göreve geldiği zaman, reklam tabelalarını vergi fiyatını yenileyerek, her gün siftah yapmadan, kepenk kapatan esnafa yüklenmişti. Şimdi ise yeniden bir vergilendirme düzenlemesi yapılarak, ki bu vergilendirme düzenlemesi, başka hiç bir belediyede yoktur. Sigaraya %3 vergi getiriyormuş ve buna da tüzük onay veriyormuş. Bak sayın başkan sen önce topladığın mevcut vergiler ile yatırım yap.

Ondan sonra Lefkoşalının boynuna, yeni vergi çelenkleri asarsın. Yani seçilmeden önce, hani şu verdiğin sözleri hatırla.

Aslında ben hatırlatayım, bir ikisini.               

1-Lefkoşa şehir parkı, ne oldu?
2- Yeni Terminal projesi, ne oldu?
3- Hani parklar artık, yasemin kokacaktı?
4- Bisiklet yolu, ne oldu?

Ve sn. başkan, sana daha verdiğin, bir çok vaatti saya bilirim. Bu yüzden sen, seçilmeden önce bilmiyor muydun, belediyenin borcunun bu kadar büyük olduğunu ve bu kadar mavi boncuk dağıtarak, Lefkoşalıyı aldatarak kandırdın ve seçildin. Yani kısacası beceremedin sn. başkan, bari şapkayı önüne koymayı bil.

Bu yazı toplam 2953 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar