1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Sahibine kavuşan asırlık dolabın öyküsü… - 1 -
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Tüm “kayıplar” anısına yaptırılan ilk anıt mezar açıldı… 1

A+A-

 

“Kayıp” yakını Leyla Kıralp’ın kendi imkanlarıyla Mari’de (Tatlısu) Kıbrıslıtürk mezarlığı içerisine yaptırdığı anıt mezarın açılışı 5 Eylül 2015 Cumartesi saat 17.30’da Mari’de kalabalık bir barışsever topluluğun katılımıyla açıldı. Kıbrıs’ın kuzey ve güneyinde ilk kez tüm “kayıplar” anısına yaptırılan anıt mezarın açılışına, Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum barışseverler, İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Katliam Kurbanları Örgütü Birlikte Başarabiliriz üyeleri, Mari köyü Muhtarı  Maria Georgiu, bazı politikacılar ve medya mensupları katıldı, polis Mağusa’dan Mari’ye Kıbrıslıtürkler’i taşıyan otobüse belli noktalarda eskortluk etti ve tören yerinde sıkı güvenlik önlemleri aldı. Leyla Kıralp, Kıbrıs’ta tüm “kayıplar” anısına yaptırdığı bu ilk anıt-mezar açılışına tüm siyasi partileri davet etmişti ancak bu açılışa Kıbrıs’ın kuzeyinden bir tek Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), güneyden de AKEL ile DİSİ yetkilileri katıldılar. Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum üyeleri de anıtın açılışına çelenk gönderdiler.

Törende Marili (Tatlısu) “kayıp” yakını Leyla Kıralp ile Komikebirli “kayıp” yakını Hristina Pavlu Solomi Patça’nın yanı sıra Leyla Kıralp’ın biricik oğlu Şevki Kıralp, akademisyen Niyazi Kızılyürek ve biz de birer kısa konuşma yaptık. Yapılan konuşmaları Leyla Kıralp’ın sevgili oğlu Şevki Kıralp, Türkçe ve Rumca’ya çevirdi.

Törenden sonra anıta çelenkler ve çiçekler konurken, Leyla Kıralp ve Hristina Pavlu Solomi Patça bir daha böylesi korkunç olayların yaşanmaması ve adamıza barış gelmesi dileğiyle bir çift beyaz güvercin uçurdular.

Leyla Kıralp’ın aslen Terazili (Zigi) olan eşi Ahmet Mustafa ve Kıbrıslı tüm “kayıplar” anısına Leyla Kıralp’ın kendi imkanlarıyla Mari’deki Kıbrıslıtürk mezarlığı içerisinde yaptırdığı anıt mezarın üzerinde  Terazi’den (Zigi) alınarak Dohnililer’le birlikte birinci otobüste “kayıp” edilen ve kalıntıları daha sonra Yerasa’daki kazıda çıkarılarak Mağusa’ya defnedilen “kayıp” Ahmet Mustafa’nın bir fotoğrafı ve doğum ve öldürüldüğü tarih yazıyor: 14.5.1949-14.8.1974.

Anıt mezarın üzerinde ayrıca Türkçe ve Rumca olarak şunlar yazıyor:
“Kıbrıs trajedisinin bütün kayıp şahıslarının anısına…
Siz yoktunuz ama yokluğunuz her zaman içimizdeydi…”

LEYLA KIRALP: “KAYIP YAKINLARI DERİN BİR TRAVMA YAŞIYOR…”

Anıt mezarın açılışında yaptığı konuşmada Leyla Kıralp şöyle dedi:
“Sevgili Kıbrıslı yurttaşlarım, hepiniz hoşgeldiniz…
Kendi imkanlarımızla, bütün Kıbrıslı “kayıp” şahısların anısına yaptırdığımız anıtımızın açılışı için davetimizi kabul ederek geldiğiniz için kendim, oğlum Şevki Kıralp ve eşim Mustafa Kıralp adına hepinize teşekkür ederim.

İlk kitabım “Paylaştığımız Islak ve Beyaz Mendil”in satışından elde ettiğim kazanç ile Kıbrıs trajedisinin bütün “kayıp” şahıslarının anısına sembolik bir anıt mezar yaptırmayı amaçlıyordum. Amacıma ulaşabildiğim için huzurluyum ve kitabımı satın alarak bu amacımda beni desteklemiş olan herkese teşekkür ederim.

Kayıp şahıslarımızın bulunması için emek harcayan herkese, Kayıp Şahıslar Komitesi’ne ve sevgili arkadaşım gazeteci Sevgül Uludağ’a teşekkür ederim.

Ülkemize barışın gelmesi ve yurdumuzun yeniden birleşmesi için mücadele eden gönüllü neferlerden biriyim. İlk eşim Ahmet Mustafa, 14 Ağustos 1974 günü Terazi’deki evimizden esir alınıp götürüldüğü ve katledildiği zaman 25 yaşındaydı. Kendisiyle aynı acı sonu yaşayan binlerce Kıbrıslı gibi silahsız ve masumdu. 40 yıl sonra bulunan kemiklerini küçücük bir kutu içerisinde bizlere teslim ettiler. 40 yıl boyunca neler yaşadığımı ve neler hissettiğimi anlatmam mümkün değil.

Bu acıyı en usta şairler bile tasvir edemez… Doktorlar bile iyi edemez. Sadece yaşayanlar bilebilir…

DEVAM EDECEK

Bu yazı toplam 1772 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar