1. YAZARLAR

  2. Niyazi Kızılyürek

  3. M.Theodorakis ve P. Peonidu Ebediyete Göçtüler
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Tüm “kayıplar” anısına yaptırılan anıt mezar için yarın tören var…

A+A-

“Kayıp” yakını Leyla Kıralp’ın kendi imkanlarıyla Mari’de (Tatlısu) Kıbrıslıtürk mezarlığı içerisine yaptırdığı anıt mezarın açılışı yarın yani 5 Eylül 2015 Cumartesi saat 17.30’da Mari’de yapılacak.
“Kayıp” yakını Leyla Kıralp yaptığı çağrıda şöyle dedi:
“Değerli barışseverler, sizleri sevgili Ahmet Mustafa ve Kıbrıs trajedisinin bütün kayıp şahısları anısına inşa ettiğimiz anıt mezarın açılışına davet ediyoruz. Açılışımız 5 Eylül 2015 tarihinde, saat 17:30'da, Larnaka'nın Mari (Tatlısu) köyündeki Türk mezarlığında gerçekleşecektir.
Leyla, Mustafa, Şevki Kıralp.
5 Eylül Cumartesi saat 5.30 da TATLISU "MARİ" LARNAKA köyünde yapılacak etkinliğimize gitmek isteyenler lütfen şu tel numarasını "05338621246" ve kaç kişi gideceğinizi yazdırın ... Mağusa Belediye Başkanı Sayın İsmail Arter’e minübüs tahsis ettiği için teşekkürler…”

Tüm “kayıplar” anısına ilk anıt mezar…
Leyla Kıralp’ın yaptırdığı anıt mezar aslında Kıbrıs’ta bir ilk çünkü tüm “kayıplar” anısına yaptırılmış…
Tüm “kayıplar” anısına yaptırılan anıt mezar hakkında “kayıp” yakını Leyla Kıralp  Facebook sayfasında paylaştığı anıt mezarla ilgili fotoğrafların altına şöyle yazmıştı: “Kendi imkanlarımızla Kıbrıs trajedisinin tüm kayıp şahısları anısına bu mezar anıtı yaptırdık… Emeği geçen usta ve işçilere ve özellikle bize gereken izni veren Kıbrıs Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’na ve Mari (Tatlısu) köy muhtarı Bayan Maria’ya teşekkür ederiz…”
Anıt mezarın üzerinde Leyla Kıralp’ın Terazi’den (Zigi) alınarak Dohnililer’le birlikte birinci otobüste “kayıp” edilen ve kalıntıları daha sonra Yerasa’daki kazıda çıkarılarak Mağusa’ya defnedilen “kayıp” Ahmet Mustafa’nın bir fotoğrafı ve doğum ve öldürüldüğü tarih yazıyor: 14.5.1949-14.8.1974.
Anıt mezarın üzerinde ayrıca Türkçe ve Rumca olarak şunlar yazıyor:
“Kıbrıs trajedisinin bütün kayıp şahıslarının anısına…
Siz yoktunuz ama yokluğunuz her zaman içimizdeydi…”
Açılış töreninde “kayıp” yakını Leyla Kıralp ile biricik oğlu Şevki Kıralp’ın yanı sıra İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Katliam Kurbanları Örgütü Birlikte Başarabiliriz adına Hristina Pavlu Solomi Patça ve biz de birer konuşma yapacağız.

Bu yazı toplam 1468 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar