1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Torbadaki kim?
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Torbadaki kim?

A+A-

 

“Vayy beee...” dedim,  atladım konunun üzerine. Başladım da hemencecik yazmaya.  Yazı tamamlandıktan sonra,  “Daha sonra bir daha okur, gazeteye gönderirim” dedim. Dedim de, Pazartesi sabahı kalktığımda bizim Cenk’in yazısını gördüm.  Benim karaladıklarımın bir benzeriydi.  “Olur böyle şeyler. Olacak da” dedim. 
Cenk kendine has üslubu ile çok güzel koydu meseleyi ortaya. Ayıptır söylemesi, aklı birazcık çalışan, neler olup bittiğini yakından izleyen ve yaşayan herkesin düşünceleriydi zaten yazdıkları. 
Kıbrıs Cumhuriyeti mi ? Kıbrıs Rum kesimi mi ? TC Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanıyor mu, tanımıyor mu ?  Kafamızı çokça karıştıran ve bir türlü  yanıtlayamadığımız  sorulardı bunlar.
TC  gerçekten Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tanımıyor muydu ? Tanımıyor da tanır gibi mi yapıyordu bazen ? Tanımıyorsaydı,  özellikle uluslararası spor müsabakalarındaki manzaralar nasıl açıklanabilirdi ? Tanıyorsaydı eğer, hem bizimle hem de dünyayla neden dalga geçiliyordu  ?

***

Kısa bir süre önce, Ankara’da, (hem de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde) bir seminer gerçekleşti. Adı da ‘ AP Parlamenterler Arası Seminer’ mi neydi... Sözü edilen parlamenterler Avrupa Parlamentosu parlamenterleriydi. Veeee aralarıda, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Avrupa Parlamentosu temsilcisi, AP milletvekili Silikiotis de vardı.  Davetle mi gelmişlerdi Ankara’ya ? Bunu bilmem. Ama sonuçta, TC’nin tanımadığı (!) Kıbrıs Cumhuriyeti’nin AP Parlementosu Milletvekili de vardı kafilede. Üstelik toplantıda kalkıp bir konuşma da yaptı. TC’li parlamenterler de paşa paşa oturup dinlediler adamı. (Aynı, birkaç yıl önceki atletizm müsabakalarında, açılış töreninde,  R.T.Erdoğan’nın, tanımadığı Kıbrıs Cumhuriyeti kafilesini ve bayrağını selamladığı gibi.)

***

Ve daha sonra  bir haber daha...  “Kuralar çekildi, gruplar belirlendi. TC Ümit Milli Futbol Takımı 8’nci grupta yer alıyor.  Bu grupta Türkiye’den başka, Hollanda, Slovakya, Beyaz Rusya ve Kıbrıs Rum Kesimi (!!!) var.... Tahmin edersiniz ki, organizasyonda ‘Kıbrıs Rum Kesimi’ diye bir ülke yok, Kıbrıs Cumhuriyeti var.
Hep düşünmüştüm... (Ümit Milli Takımı aklıma gelmemişti) Türk Milli Takımı, Kıbrıs Cumhuriyeti Milli Takımı ile aynı gruba düşerse acaba ne olur diye.  Aha, (Ümit) de olsa düştü.  Bu, şu demek:  TC Ümit Milli Takımı, belirlenen tarihte paşa paşa uçağa binecek, Atina’dan Larnaka’ya gelecek ve maçını yapıp Türkiyeye dönecek.... Aynı şekilde,  (tanınmayan !!!) Kıbrıs Cumhuriyeti Milli takımı da uçağa binecek, Atina yoluyla Türkiye’ye gidecek, maçını yapacak ve dönecek.  Ama asıl merak ettiğim çok daha önemli birşey var... Milli maçlardan önce stada ülkelerin bayrakları dikilir,  Milli Marşları çalınır, bilirsiniz.  Türkiye’de ve Güney Kıbrıs’ta karşılaşma öncesinde Türkiye’nin İstiklal Marşı çalınacak, bu kesin. Da... Kıbrıs Cumhuriyeti için çalınacak milli marş ne olacak ?  Ben ne olduğunu biliyorum da Türkiye’nin tanımadığı !!! ülkenin dalgalanan bayrağı altında marşı çalınırken tavır ne olacak ?

Bu yazı toplam 2146 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar