1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Toplu mezardan çıkarılan 70 kişinin kimliği tespit edildi”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Toplu mezardan çıkarılan 70 kişinin kimliği tespit edildi”

A+A-

FILELEFTHEROS ***  “1963 dönemine ait bir kayıbın kimliği tespit edildi…”

Lefkoşa, 4 Ekim 2013 (T.A.K): Kıbrıslıtürkler tarafından öldürüldükleri iddia edilen 42 Kıbrıslırum’un kaybolmasından 50 yıl sonra, 1963–64 dönemi “kayıpları”ndan bir tanesinin kalıntısının bulunduğu ve buna kimlik tespiti yapıldığı haber verildi.

Bunun, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kıbrıslırum üyesi Theofilos Theofilos’un, Kıbrıslırum Meclisi Göçmenler Komitesi’ne sunduğu unsurlardan ortaya çıktığını haber veren Fileleftheros gazetesi, elindeki bilgilere dayanarak, kalıntılarına ulaşılan ve kimlik tespiti yapılan kişinin Kıbrıslırum değil, o dönemden bu yana kayıp olan tek Yunanlı olduğunu yazdı.
1963–64 dönemine ait Kıbrıslırum “kayıplar”ın mezarının, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) da olaya karıştığı iddiası yüzünden, sır gibi saklandığını ve mezarın tespit edilmesine biraz da şansın yardımcı olduğunun görüldüğünü kaydeden gazete, elindeki bilgilere dayanarak, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Hamit Mandrez’de (Hamitköy), 1974 dönemine ait Kıbrıslırum “kayıpları” aradığını belirtti.
Kazılar başladığı zaman, elde edilen bir bulgunun soruna neden olduğunu ve akabinde daha sıkı bir kontrol yapılmasının ardından, araştırmacıların bunların 1974 “kayıpları” olmadığı sonucuna vardıklarını kaydeden gazete, yine aynı bilgilere dayanarak, araştırmacıları şüpheye düşüren şeyin, ölülerden bazılarının kıyafeti olduğunu ve bunlardan bazılarının kışlık kıyafetler giydiklerini anlattı.
20 Temmuz harekatının yazın ortasında gerçekleştiği düşünüldüğünde, bunun, kalıntılarına ulaşılan kişilerin başka dönemlerde kaybolan kişiler oldukları sonucuna sevk ettiğini kaydeden gazete, bunun akabinde, kalıntılarına ulaşılan kişilerden birinin üzerinde “drahmi” (Yunanistan’daki eski para birimi) bulunduğunu belirtti.
Üzerinde kışlak kıyafetlerle ve drahmi’lerle kaybolan kişinin kim olduğu sorusunun yanıtlanmasının, oldukça kolay olduğunu kaydeden gazete, yine elinde bilgilere dayanarak, kalıntılarına ulaşılan kişiye hali hazırda kimlik tespiti yapıldığını ve yakınlarının durumdan haberdar edildiklerini kaydetti.
Bahse konu kayıp kişi dışında, geniş bölgede 15 kayıp kişinin daha kalıntılarına ulaşıldığını belirten gazete, bölgenin TMT mensuplarına, öldürdükleri iddia edilen Rumlar’ı gömmeleri için kolaylık sağladığını, çünkü toprağın morfolojisinin (tepelik), bunları saklayacak şekilde olduğunu ifade etti.
Geriye 26 kayıp kişinin daha tespit edilmesinin kaldığını ve elindeki bilgilere dayanarak, bunlardan 4’ünün adını belirtmediği “Kıbrıs Türk mezarlığında” bulunduğunu ileri süren gazete, eldeki tanıklıkların ve bilgilerin teyit edilmesi amacıyla, kazı yapılması için Türk Ordusu’nun onayının beklenmekte olduğunu ekledi.

“EN BÜYÜK TOPLU MEZARDAN ÇIKAN 70 KİŞİYE KİMLİK TESPİTİ YAPILDI”
Alithia gazetesi ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, Afanya (Gaziköy) ile Timbu (Ercan) arasındaki “Ornithi” bölgesinde bulunan toplu mezarda, 52’si Aşşa (Paşaköy), 18’i de yakın köylerden olmak üzere, 70 kişinin kalıntılarının tespit edildiğini haber verdi.
Paşaköy (Aşşa) ve civar bölgelerden olan 70 kişinin kalıntılarına, Bosna’daki Antropoloji Laboratuarında kimlik tespiti yapıldığını yazan gazete, kalıntılardan çoğunun Rum kesimine ulaştığını ve önümüzdeki günlerde ailelerinin bilgilendirileceğini, aynı zamanda kalıntıların teslim alınması ve defin işlemleriyle ilgili düzenlemelerin yapılacağını belirtti.
70 kayıp kişinin kalıntılarının, 2009–2010 döneminde, “Ornithi” bölgesinden çıkarıldığını kaydeden gazete, ortaya çıkan sorunlar yüzünden kazıların iki yıl sürdüğünü izah etti.

“MEZARLAR 1995’TE AÇILDI”
70 kayıp kişinin Türkler tarafından atıldıkları iddia edilen üç çukurun, 1995 yılında Türkler tarafından açıldığını ileri süren gazete, elindeki bilgilere dayanarak, o zaman mümkün olan bütün kemiklerin toplandığını ve yüklendikleri iki kamyonla Dikmen çöplüğüne götürüldüklerini iddia etti.
Kemiklerin burada parçalandıklarını ve akabinde yakıldıklarını öne süren gazete, Türk askerlerinin, ısrarlı bir şekilde bu bölgede Paşaköy (Aşşa) kökenli Amerikan vatandaşı Kiriakos Leondios’u aramakta olan Amerikalıların, suçlarını ortaya çıkaracaklarından korktukları için bunu yaptıklarını iddialarına ekledi.
Gazete yine aynı bilgilere dayanarak, kemiklerin mezardan çıkarılması sırasında, kamyonlardan düşen kemik parçalarının yine kuyulara atıldıklarını da ekledi.
52’si Paşaköy (Aşşa) kökenli olan, toplam 70 Rum kaybın kalıntılarının, iki aşamada ailelerine teslim edileceklerini de anlatan gazete, ilk aşamada, 8–10 kişiye ait olan büyük parçaların ailelere teslim edileceğini ifade etti.
Defin işlemlerinin, Ekim-Kasım aylarında gerçekleşmesinin beklendiğini kaydeden gazete, kayıplar listesinde, toplam 83 Paşaköy (Aşşa) kökenli Rum’un bulunduğunu anımsattı ve yaklaşık bir ay kadar önce, 6’sı Paşaköy (Aşşa) ve 2’si de Kithrea (Değirmenlik) kökenli 8 kayıp Rum’un kimlik tespitlerinin yapıldığını anımsattı.

“AKPM’DEN KAYIPLAR RAPORU”
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu’nun, AKPM’deki Sosyalist gruba mensup İngiliz Milletvekili Jim Sheridan’ın, Kayıplar konusuyla ilgili raporunu onayladığı haber verildi.
Fileleftheros gazetesine göre, raporu onaylayan AKPM Genel Kurulu, “Kıbrıs trajedisi” kayıpları ve genel olarak “Avrupa toprağında” gerçekleşen silahlı çatışmaların ardından kaybolan 20 bin kişinin akıbetinin belirlenmesiyle ilgili araştırmaların gecikmesinin; eskiden savaşan taraflar arasındaki uzlaşmayı engellemekte ve Avrupa güvenliği açısından tehlike oluşturmakta olduğunu ifade etti.
Gazete raporda, Avrupa hükümetlerinin kayıplarla ilgili kazı ve kimlik tespiti çalışmalarını hızlandırması ve kayıpların akıbetiyle ilgili ikna edici bir yanıt vermesi gerektiğinin savunulduğu da ekledi.

“TÜM KIBRIS KAYIP YAKINLARI ÖRGÜTÜNÜN” YENİ YÖNETİM KURULU DÜN İLK KEZ TOPLANDI
Gazete başka bir haberinde, Rum tarafındaki “Tüm Kıbrıs Kayıp Yakınları Örgütü’nün yeni seçilmiş 23 kişilik yönetim kurulu üyesinin, dün ilk kez toplandığını da haber verdi.
Haberde, “Tüm Kıbrıs Kayıp Yakınları” Örgütünün başkanının yine Nikos Sergidis olduğu ifade edildi.
(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 4.10.2013)

Bu yazı toplam 1939 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar