1. YAZARLAR

  2. Sami Özuslu

  3. ‘Top’lu linç
Sami Özuslu

Sami Özuslu

‘Top’lu linç

A+A-

 

Dikkat edin, malum çevreler bir ‘linç girişimi’ne hazırlanıyor yine…
Bu sefer namlunun ucunda KTFF var!
KOP’a üyelik sürecini ileriye taşıma kararı alan KTFF’na dönük bir ‘karalama’ operasyonu başlatıldı.
Hem burada, hem Türkiye’de…
Logosunun altında hala ‘Türkiye Türklerindir’ sloganını taşıyan ve bu haliyle Türk olmayan Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarını bir kalemde ötekileştirmeye devam eden Hürriyet gazetesi bir kez daha sahne aldı.
Bakın ne yazdı geçen gün Hürriyet:
“Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) KKTC’de büro açmasına şiddetle karşı çıkan Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu (KTFF), Rum Futbol Federasyonu’na (KOP) üye olmaya hazırlanıyor. Federasyon, pazartesi günü basın toplantısı düzenleyerek üyelik kararını açıklayacak. Rum federasyonu, FIFA onayının ardından KKTC’deki futbolun uluslararası alanda tek yetkili mercii olacak.”
‘En çok satan gazeteler’ arasında yer alan ve Türkiye kamuoyunun oluşumunda önemli role sahip bir gazetenin ‘sorumlu’ yayıncılığına bakın!

**

Habere giriş cümlesinde öyle bir ‘vurgu’ yapıyor ki, gerisi hikaye…
KTFF’yi şu iki noktada tanıtıyor okuyucusuna Hürriyet:
“TFF’nin KKTC’de büro açmasına şiddetle karşı çıkan…”
“Rum Futbol Federasyonu’na (KOP) üye olmaya hazırlanan…”

Geçen ay adaya gelen Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu TC Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç bile konuyu ‘yarım yamalak’ anladığını itiraf etmişti.
Yok ki Malatya’da, Samsun’da, İstanbul’da, Ankara’da, Erzurum’da yaşayan sıradan TC yurttaşı ve Hürriyet okuyucusu detayları bilsin…
Siz bu şekilde bir ‘yorumlu giriş’le sunarsanız haberi ve Kıbrıslı Türklerin Futbol Federasyonu’nu, kuşkusuz okuyanların yüzde 99.9’unun kafasında şöyle bir cümle şekillenecek, ezberletilmiş hezeyanlar ülkesinin insanında:
“Vay hainler vay!..”

**

Hafta sonu Hayko Bağdat KTGB’nin konuğu oldu, Naci Talat Vakfı’nda ‘Türkiye’de Ermeni olma’yı anlattı bize…
‘Öteki’ olmanın zor olduğu bir coğrafyada yaşamak, Hrant Dink’i katleden Ogün Samast gibilerin her mahallede, her apartmanda yaşıyor olması gerçeği ürküntü veriyor insana…
‘Türkiye Türklerindir’ dedikten sonra zaten, ne Ermenisi, ne Kürtü, ne Lazı, ne Çerkezi, ne Rumu, ne Gürcüsü, ne Yahudisi, ne Alevisi?
Kemalist sivil-ordu ittifakı da ‘öteki’ni kabullenmek ve birlikte yaşamak yerine eritmeyi, entegre etmeui, acılarını adaletle sarmak yerine unutturmaya çalışmayı ve yok saymayı tercih etti, şimdiki Sünni İslamcılar da…
Farklı kimlikleri tek potada buluşturmak yerine ‘ben farklıyım’ diyeni bit gibi ezmek, kah mahalle baskısıyla, kah devlet topuzuyla susturmak Türkiye’de değişmeyen bir gelenek olmuş.
‘Açılım’lar ise konjonktürel ihtiyaçları gidermekten başka bir anlam taşımıyor, siyasetçiler açısından…
Gerektiğinde yakın durulan, şirin gösterilen kesimler, gereklilik ortadan kalkar kalkmaz ‘linç’ ediliyor, ‘hain’ damgasını sırtına yiyiveriyor!

**

Hürriyet’in KTFF’ye dönük başlattığı ‘linç’ girişimine buradaki -sözümona- ‘milliyetçi’ çevreler koro halinde ses vermeye başladı.
KTFF-KOP yakınlaşmasının yaşandığı dönemde olduğu gibi bu ‘koro’yu yine ‘büyük şef’in yönettiği açıktır.
Yıldırım Demirören’i adaya çağırıp ‘BAL krizi’ni çözmeye çalışırmış gibi görünen, ancak bunu yaparken KTFF’yi ve bütün futbol camiasını devre dışı bırakıp, FIFA üzerinden siyasi manevra deneyen entegrasyoncu zihniyet hem uluslar arası hukuktan, hem de futbol camiasından göreceğini gördü.
Şimdi de Hürriyet ve benzerleri vasıtasıyla Türkiye kamuoyunda bir ‘histeri’ yaratıp KTFF’nin girişiminin önünü kesmeyi deniyorlar.
Hasan Sertoğlu ve ekibi ‘hain’ damgasını yedi bile…
Belli ki bu iş ‘derin’ bir yerlerde planlandı ve başka atraksiyonlar da denenecek.
Bir ‘top’lu linç girişimidir bu…
Bitmek bilmeyen linç girişimlerinin bir yenisidir sahnedeki…
‘Mış gibi’ yapmakla gelinen son noktanın deşifre olmasına öfkedir aynı zamanda…
Rüya bitti artık!

Bu yazı toplam 1847 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar