1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. TOMA ve referandum
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

TOMA ve referandum

A+A-

“Kıbrıs Türk toplumunun savunması ve iç güvenliği ile milletlerarası durum gerektirdiği sürece bu Anayasanın 117. maddesinde yer alan kurallar yürürlüğe girmez.  Anayasa yürürlüğe girdiği tarihte dış ve iç güvenliğin sağlanmasında kullanılan bütün kuvvetlerle, bunlara ilişkin olarak uygulamada olan usul ve hükümlerin ve bu konularda kabul edilmiş ve edilecek işbirliği esaslarının uygulanmasına devam olunur.”
Yukarıdaki paragraf Anayasa’nın geçici 10. maddesi. Bu geçici madde Anayasa’nın 117 maddesini ortadan kaldırıyor. Yani otoriteyi sivilden alıp askere veriyor dersek belki daha anlaşılır olabilir.
Yani asker herhangi bir zamanda herhangi bir durumda bu maddeyi kullanabilir ve TOMA’da olduğu gibi sivilin haberi olmaksızın işler yapabilir. Hükümetin başkanı şimdi “TOMA’dan haberim yok” derken haklıdır çünkü bu ihale veya alım için hükümetten görüş istenmemiştir ve bilgi de verilmemiştir. Kaldı ki bu iş geçici hükümetten de önce UBP hükümeti döneminde olmuştur. Şimdi TOMA’nın gelişi beklenmektedir.
Elbette ki bu geçici 10. madde değişmedikten sonra hükümetin bu gelişimi engelleme olanağı görülmüyor. Hükümet programında var; geçici 10. madde Haziran’da yapılacak yerel seçimlerle birlikte kaldırılabilmesi için referanduma götürülecektir.
Şimdi buna odaklanmak lazım. Yani bu maddenin kaldırılabilmesi için her bireye teker teker iş düşüyor. TOMA’yı ülkeye sokmamak için de Başbakan’ın dediği gibi gümrük kapısında da beklenir ama habersiz sipariş edildiği gibi habersiz gelirse de onu kullandırtmamayı hükümetten isteyebiliriz gibi geliyor bana… O kadar otoriteyi ortaya koyması lazım. Çünkü halk bunu hükümetten bekliyor.

***
 

Bir foto

Geçen gün bir resim geldi elektronik posta adresime… Sevgili Diren Karaman, Değirmenlik-Girne yolunda iki gün önce gerçekleşen kazanın ardından aynı yolda bir kamyonu hurda yüklü resimlemiş ve göndermiş. Ben de köşeme alıyorum ve fazlaca yorum yapmaya da gerek yok diyorum.

Bu yazı toplam 1672 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar