Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

The Pianist ve RTÜK

A+A-

İzlediğim en güzel sinema filmlerinden biridir ‘The Pianist’. Çok ama çok etkilenmiştim.  Başrol oyuncusu Adrian Brody’yi de o filmde tanımış, hayran olmuştum.  Hatta, itiraf etmeliyim ki  Adrian Brody’yi, The Pianist’ten sonra,  başka  hiç bir filminde beğenemedim bir türlü.

The Pianist, 2002 yılında çekilmişti. Yönetmeni Roman Polanski’ydi.  Film, Nazi’lerin ölüm kamplarına götürülmemek için kaçıp saklanmayı başaran,  bir Alman subayının, nerede saklandığını anladığı halde ele vermediği ve hayatta kalmasını  sağladığı, Polonya Yahudisi bir piyanistin hikayesini anlatıyordu. Her şeyiyle mükemmel bir yapımdı. Nitekim, üç Oscar ödülü de dahil,  dünyanın dört bir yanında, toplam 54 ödüle değer bulunmuş, toplam 52 dalda da çeşitli  ödüllere aday gösterilmişti.

İşte bu ünlü film, Diyarbakır’dan yayın yapan bir TV kanalında, Gün TV’de yayınlandı geçtiğimiz günlerde. Ve arkasında RTÜK alarm (!)  durumuna geçiverdi.  RTÜK ‘sakıncalı’ bulmuştu The Pianist’i. Uyarılar- Cezalar yağdırdı ilgili kanala v.s.
Hayret...Hem de ne hayret.....

Şimdi herkes,  bu ‘yasak’  zihniyetinin, dünyada nasıl bir tepki göreceğini bekliyor merakla.  Kimisi “Türkiye olarak gülünç duruma düşürüldük...” diyor, kimisi Ayıplanacağız...” diyor, kimisi “Rezil olduk” diyor. Ben ise, üzülüyorum.  ‘Gelecekte’ daha neler olabileceğini merak ediyorum sadece. 

TV kanallarına, sigara, pipo ve benzeri görüntüleri kapatma zorunluluğu getiren (izleyiciler ne yapıldığını anlamasınlar (!!!) diye) ;  filmlerdeki öpüşme sahnelerine süre kısıtlaması getiren (örneğin, beş saniyeden fazla sürerse ‘müstehcen’ (!!!) olur diye);  kadınların memelerinin görünmesine ‘yasak’ getiren (erkeklerin memeleri serbest... kadın-erkek  popo görüntüleri de serbest);  bazı hanım spikerlerin ‘dekolte’ kıyafetleri nedeniyle bağlı olduğu kanala uyarılar-cezalar  yağdıran ;  kan görüntülerini  kapattırma kararı veren; v.s. v.s. v.s., aynı RTÜK değil miydi ?

Çok yakın bir gelecekte, Türk televizyonlarına ‘Sabah yayını dualarla açılacak...’ ;  ‘Günün hangi saatinde olsun ezanlar yayınlanacak...’;  ‘Spikerlerin ekran kıyafetleri RTÜK tarafından hazırlanan ‘Kıyafet Talimatnamesi’ne uygun olacak...’;  ‘Amerikan dizilerinin yayını en az sayıya indirilecek...’; ‘Yahudi ve Yahudi kökenlilerin yapımları, konusu ne  isterse olsun yayınlanmayacak...’  ve benzeri emirnameler çıkmaya başlarsa hiç şaşırmayın.

Bu yazı toplam 2576 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar