1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Tersefan’da yeni kazılar…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Tersefan’da yeni kazılar…

A+A-

***  KAZILARDA SON DURUM…

Kayıplar Komitesi’nin “kayıp” Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlar’dan geride kalanları aradığı kazılar devam ediyor. Kıbrıs’ın güneyinde Tersefan köyünde bir “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanların arandığı yeni bir kazı başlatılırken, Baf Piskobusu’nda dere yatağında iki “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanların aranmakta olduğu kazı da sürdürülüyor.

9 Şubat 2011 tarihinde Kayıplar Komitesi yetkilileriyle birlikte Tersefan’a giderek, bir süre önce bize olası bir gömü yeri gösteren bir Kıbrıslırum şahitle Kayıplar Komitesi yetkililerini buluşturmuştuk. Birlikte bu olası gömü yerini incelemiştik. Bu şahidi bize bir “kayıp” yakını tanıştırmış ve kendisi ve ailesi de bu araştırma gezimize katılmıştı.  Üçbuçuk yıl önce Kıbrıslırum şahidin bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiş olduğu bu yer bir kuyu idi. Şimdi üçbuçuk yıl aradan sonra bu kuyu kazılıyor ve buraya gömülmüş olabilecek bir “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlar aranıyor.

Kıbrıs’ın kuzeyinde ise Lapta’da telli bir askeri bölgede kazı devam ediyor. Burada bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşılmış bulunuyor. Balıkesir’de (Palekitre) bir yol kenarında da bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşılmış olan kazıya devam ediliyor. Aynı şekilde Ağırdağ’da da bir “kayıp” şahıstan geride kalanların hala bulunmakta olduğu kazı sürdürülüyor.

Bir okurumuzun göstermiş olduğu Haspolat’ta (Mia Milya) bulunan olası gömü yerindeki kazı devam ediyor. Cihangir’de (Abohor – Epikho) çöp alanındaki kazılara asbest konusunda tereddütler yaşandığı için ara verilirken, aynı alanda bulunan eski ve yıkılmış bir tuğla fabrikasında yeni bir kazı başlatıldı.
Abohor’da (Cihangir-Epikho) bir tarlada yürütülmekte olan bir diğer kazı da devam ediyor. Korkuteli’nde (Gayduras) sürdürülen kazı da henüz sonuca ulaşmadı.

Kazılara katılan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara çok kolay gelsin diyoruz, kazasız belasız kazılar diliyoruz.

Bu yazı toplam 1385 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar