1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. ‘Tek adam’lar çarpışıyor…
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

‘Tek adam’lar çarpışıyor…

A+A-

Biraz yumuşak! terim kullanayım; tepki çekebilecek olan o kelimeyi kullanmayım, “‘tek adam’lar çarpışıyor” diye yazayım.
Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesinin ardından, Putin saldırıyor, Erdoğan karşılık veriyor. Putin suçluyor, Erdoğan reddediyor, hatta “istifa ederim” diyor.
Erdoğan Kasımpaşalı tavrını sürdürüyor bir yandan ama öte yandan da her platformda Putin’le görüşme isteğini dillendiriyor. Putin “Türkiye özür dilemelidir, ona göre görüşürüm” derken Erdoğan, “Özür dilemesi gereken Rusya’dır” diyor ama Putin’le görüşme isteğinden de vazgeçmiyor.
Nasıl vazgeçsin ki; Rusya neredeyse Türkiye ile bütün ilişkilerini kesti. İlk gün Ruslara “Türkiye’ye tatile gitmeyin” dediler, ilk günden Türkiye en büyük darbeyi yemiş oldu çünkü ikinci en büyük turist potansiyeli Rusya’dandı. Diğer ekonomik ilişkiler sıra sıra darbe yiyor. İşadamları havaalanında bekletildi, toplama kamplarına götürüldü, Rusya’nın büyük inşaat pazarını elinde tutan Türk işinsanlarının işleri tehlikeye girdi, öğrenci değişim programı Erasmus’u bile Türkiye ile uygulamayacağını açıkladı Rusya…
Meyve, sebze ve giyim gibi bazı ürünlere de yasak getirdi, Türkiye’den bunlar gidemiyor, bavul ticaretini bile engelledi. İstanbul-Laleli piyasası bu durumdan oldukça etkilendi.
Ve en önemli suçlama bence; IŞİD ile Erdoğan ailesinin petrol işbirliği yaptıkları iddiası geldi Rusya’dan… Bizzat Putin, Türkiye’nin IŞİD petrolünü aldığını, onun için de IŞİD’i koruduğunu öne sürüyor ve uçağın düşürülmesinin de bu işbirliğinin ortaya çıkmasını engellemek için olduğunu bile iddia ediyor.
Bu konudaki iddialar sürüyor ve Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın IŞİD’le petrolde işbirliği yaptığı, bu çerçevede Erdoğan’ın damadının da yeni hükümette Enerji Bakanı yapıldığı şeklinde de iddialar devam ediyor.
Bu açıklamalar karşısında Tayyip Erdoğan “ispatlasınlar, istifa ederim” restini çekiyor. Rusya bunu görmedi gibi…
Bu olaylar yaşanırken Türkiye muhalefetinin AKP ve Erdoğan’a karşı yapamadığı muhalefeti Rusya yapıyor gibi yorumlanabilir. AKP ve Erdoğan bu durumdan nasıl çıkarlar, nasıl bir manevra yaparlar, Putin ile veya Rus Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşürler mi, Rusya’yı ilişkilerin yeniden başlaması için ikna ederler mi, araya girdiği anlaşılan Obama bunu başarır mı göreceğiz önümüzdeki günlerde ancak aceleye gelerek veya başka gerekçelerle düşürülen bir Rus uçağının ortaya çıkardığı sonuç Türkiye’ye çok pahalıya mal oldu ve daha da olacağa benziyor.
Bir tarafta Kasımpaşalı Erdoğan, diğer tarafta eski KGB ajanı Putin, iki somurtkan, iki ‘tek adam’ çarpışıyorlar. İlk raundu Putin önde götürüyor gibi… Öyle ki karşı tarafı çaresiz bırakırken, Türkiye’nin Rusya’ya ihtiyacını her gün artırarak ispatlamaya çalışıyor.

Bu yazı toplam 1534 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar