1. YAZARLAR

  2. Fayka Kişi

  3. Tatar’ın açıklaması gerçekle uyuşmadı
Fayka Kişi

Fayka Kişi

Tatar’ın açıklaması gerçekle uyuşmadı

A+A-

OKURDAN GELEN
 

TC Yardım Heyeti, Atun’un evinde!

Yeşil plakalı TC Yardım Heyeti araçları pazar günü eski bir bakanın evinin önünde neden durur? Eski Ekonomi Bakanı Sunat Atun buna bir izah verir mi acaba?

***

Tatar’ın açıklaması gerçekle uyuşmadı

Tatar’ın, iki günlük gecikmeli maaşlar nedeniyle yaptığı “Kredi kartı faize düştü” açıklaması gerçekle uyuşmuyor. Bankaların kredi kartları için müşteriye sundukları ‘hesap kesim tarihi’nin ardından müşteriye borcunu ödemek için tanıdığı yaklaşık bir haftalık süre var.
Eski Maliye Bakanı olarak Tatar bunu bilmiyor mu?
Biz banka müdürlerini aradık, öğrendik…
Elbette sayın Tatar’ın bu yönde bir bildiği olabilir.
Örneğin, iki günlük maaş gecikmesi nedeniyle ‘faiz mağduru’ olan yurttaşların listesine sahip mi, bu listeyi açıklayabilir mi?
Maaşlar 1 gün gecikti diye Türkiye basınına “8 bin 500 TL’lik kredi kartı borcumu ödeyemedim” açıklaması yapıp borcuna faiz işlendiğini açıklayan Tatar, dün ise bu açıklamanın yanlış anlaşıldığını söyledi.
Tatar daha önce de Türkiye basınına “Bizimkiler evde oturuyor Türkiye’den gelen kadınla 120 liraya ev temizliyor” açıklaması yapmış Kıbrıs’a dönünce de yine yanlış anlaşıldığını açıklamıştı.
Nedense Tatar, hep yanlış anlaşılmanın kurbanı oluyor!..

***


‘Yine yanlış aktardılar’

Eski Maliye Bakanı Ersin Tatar, “8 bin 500 TL’lik kredi borcumu ödeyemedim” açıklaması yapmış, ‘aklınca’ hükümetin, Cuma günü ‘maaşları’ yatırmamasını eleştirmişti.
Ancak, Tatar  bu açıklamaları ile tepki topladı. Herkes tarafından ‘ti’ye alındı, dalga geçildi. Hakkında çeşitli karikatürler yapıldı, sosyal paylaşım sitelerine konu oldu, hakkında espriler yazıldı.
Ödenmeyen eski KTHY, Lefkoşa Belediye çalışanları hatırlatıldı, emeklilerin maaşlarına nasıl göz dikildiği tekrardan gündeme getirildi.
Oysa maliyenin kasasını giderayak boşaltan, borçlandıran kendisi…
Şimdi ortalığı velveleye vermesi anlamsız.
Ama Tatar inatçı, konuyu gündemde tutmaya pek meraklı. Bu nedenle olacak ki sosyal paylaşım sitesi ‘twitter’da kendisine yapılan eleştirilere yanıt veriyor, karşılıklı diyaloglara giriyor.
Dün Akdeniz TV’de katıldığı programda konuşan Tatar’ın aklına ödenmemiş borçların faizi geldi, vatandaşı geldi.
İşte Tatar’ın açıklamasından:
-Vatandaşlarımızın çoğu kredi kartı kullanıyor. Dolayısıyla kredi kartı borcu olan insanlarımız var. Bana konuyla ilgili soru soran bir muhabir, ‘sizin de kredi kartı borcunuz var mı?’ diye sordu. Ben de ‘var’ dedim. Ben bunu söylerken, maaşını alamayan ve borcunu ödeyemeyerek  faize maruz kalan vatandaşların  mağduriyetine işaret ettim.  Ancak bu sözlerim çarpıtıldı. Üstüne üstlük ‘Ersin Tatar borcunu ödeyemedi’ şeklinde basına yansıtıldı. Ben her zaman doğruları söyledim. Parmağımın arkasına saklanmadım.  Ben sözlerimi kimse bir başka tarafa çekmesin. Bu şekilde haber yapmak kimseye yakışmaz.”

***


Adaylardan 500 TL mi?

Bir televizyon kanalının sahibi seçimi iyice ‘paraya dökmüş’… Eğer söylenenler doğru, iddialar anlatıldığı gibi ise, vay adayların haline…
Olay şu ki bir medya patronu ‘televizyonunda’ milletvekili adaylarına yer vermek istiyor. Ancak bunun bir bedeli var, çok değil, ‘500 TL’ kadarmış…
Program yapımcılarına çıkaracakları her adaydan 500 TL talep etmesini kural koymuş, “para yoksa program da yok” diyormuş…
Umarız, sadece dedikodudur…

***


Kredi vaatleri ile gezi

Vakıflar Bankası’nın şube sorunluları seçim çalışmalarına odaklanmış. Gelen bilgilere göre bazı şube sorumlularını artık bankada bulmak imkansızmış.
Mağusa, İskele, Salamis yolu, Mehmetçik, Güzelyurt şube sorumluları bütün vakitlerini UBP seçim propagandası için ayırmaktaymış.
Ve en önemlisi de UBP’li milletvekili adayları ile seçim çalışmalarına katılan sorumluların, seçmenlere kredi vaatlerinde bulunduğu iddiaları var. 

***

FOTO YORUM

Bu yazı toplam 1271 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar