1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Kıbrıslıtürk liderliğini değil de, İnönü'yü dinleyen Kıbrıslıtürkler...2
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Tasos Marku’dan geride kalanları Karatepe yöresinde aramanız gerekir…”

A+A-

Bir Kıbrıslıtürk okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:

“Bir süre önce Kıbrıslırum basınından, Kıbrıslırum komutan Tasos Marku’dan geride kalanların bulunması amacıyla Mia Milya (Haspolat) bölgesinde askeri bölge içerisinde kazılar yürütüldüğünü okudum. Sizi bu yüzden aradım.
Tasos Marku’yu Mia Milya’da (Haspolat) askeri bölge içerisinde aramaları bana biraz tuhaf geldi.
Çünkü Tasos Marko’nun birliği “Karatepe” denen bölgede konuşlanmıştı ve ikinci harekat esnasında epeyi bir direniş gösteren bir yerdi bu. “Karatepe” dediğimiz yer, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nden Kaynakköy’e (sihari) doğru giden yoldadır. Sihari ve Vuno’ya (Taşkent) yakındır.
Tasos Marku’nun bu “Karatepe”deki 150 kişilik ekibi, iki tümeni yarım gün oyaladıydı. “Karatepe”, Hamit Mandrez’in karşısındaki en güçlü mevzi idi…
Bence araştırmalarınızı “Karatepe”ye yöneltiniz…”
Bu konuda bildiklerini ve tahminlerini bizimle paylaşan bu okurumuza sonsuz teşekkürler.
Yaptığımız araştırmada, “Karatepe” denen bölgede Kayıplar Komitesi’nin tepedeki bir mandrada yaptığı bir kazıda bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşmış olduğunu öğrendik. Ancak okurumuzun anlattıklarına bakılacak olursa, bu bölge hakkında daha ayrıntılı bilgi toplamak gerekiyor.
Konuyla ilgili olarak emekli albay Halil Sadrazam’ın “Kıbrıs’ın Savaş Tarihi” – “İkinci Harekat ve Sonrası – Ağustos 1974” başlıklı dört ciltlik araştırmasının dördüncü kitabında da, Tasos Markos’un ekibinin “Karatepe”de konuşlanarak burada yaşanan çarpışmaların ayrıntılarına yer veriliyor.
Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarımı, isimli veya isimsiz olarak beni 0542 853 8436 numaralı telefonumdan aramaya davet ediyorum. DEVAM EDECEK

Bu yazı toplam 1354 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar