1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Tarihi çağrı
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Tarihi çağrı

A+A-

***  Kıbrıslırum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, 1963 ve 1974 “kayıplar”ı hakkında bilgi sahibi olanlara çağrıda bulunarak, bildiklerini paylaşmalarını istedi…

Kıbrıslırum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, 1963-64 ile 1974 döneminde “kayıp” olan veya ölen, Kıbrıslıtürkler’in ve Kıbrıslırumlar’ın gömüldükleri yerler konusunda ve başka bilgilere sahip olan kişilerin, bu bilgileri vermeleri konusunda çağrı yaptı. Böylesi bir çağrı, Kıbrıs’ın tarihinde bu denli üst düzeyde ilk kez yapılması, bir Kıbrıslırum Cumhurbaşkanı’nın hem Kıbrıslıtürk, hem de Kıbrıslırum “kayıplar” için en üst düzeyde çağrı yapması nedeniyle “tarihi bir çağrı” olma niteliği taşıyor. Bugüne dek, ne Kıbrıs’ın kuzeyinde, ne de Kıbrıs’ın güneyinde hiçbir Cumhurbaşkanı halka yönelik böylesi açık bir çağrı yapmış değil. Bu nedenle Nikos Anastasiadis’in bu tarihi çağrısı, büyük önem taşıyor.

TAK Ajansı’nın Rumca Haber Bülteni’ne göre Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, Kıbrıslırum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in bu çağrıyı, “kayıplar” konusunda, Kıbrıslırum Başsavcı,  Dışişleri ve Adalet Bakanları ve diğer yetkililerinin katılımıyla önceki gün Kıbrıslırum Başkanlık binasında gerçekleştirilen toplantı çerçevesinde yaptığını yazdılar.
Habere göre Anastasiadis, toplantı sonrasında yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıplar” konusunda bilgiye sahip olanların, bunları ilgili birimlere ve Kayıp Şahıslar Komitesi’ne sunmasını istedi.
Anastasiadis açıklamasında, tüm “kayıplar”ın akıbetinin sonuç verici bir şekilde araştırılmasına ilişkin zaman konjenktürünün daraldığını ve her geçen gün tükendiğini belirterek şu anda kararlılıkla faaliyete geçmeleri, mezarları bulmaları ve açmaları, yakınlarının akıbetleri konusunda “kayıp” yakınlarına yanıtlar vermeleri ve geçmişin yaralarını kapatmaları gerektiğini ifade etti.
Türkiye’den, “Hukuki sorumluluklarına ve anlaşmalardan doğan taahhütlerine saygı göstermesi, Türk ordusunun arşivlerinin açılmasına, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Kuzey’deki askeri bölgelere ulaşmasıyla bu insani konunun çözümlenmesine kararlılıkla katkı koymasını” beklediğini belirten Anastasiadis, Kıbrıslırum Yönetimi’nin geçmişte de olduğu gibi, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin insani çabalarını mümkün olan en güçlü şekilde desteklemeye devam edeceğini söyledi.
Anastasiadis ayrıca, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin gereksinimleri için 200 bin Euro bağışta bulunma kararı alan Kuveyt Hükümeti’ne yönelik teşekkürlerini de sundu.
Gazete Kıbrıslırum Kayıp Yakınları Örgütü’nün de dün bir açıklama yaparak Kıbrıslırum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in açıklamasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdiğini yazdı.

İŞTE TARİHİ AÇIKLAMA
Kıbrıslırum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in açıklamasının tam metni şöyle:
“Kayıp şahıslar konusu, Kıbrıs halkının on yıllardır yaşadığı acının en feci yönüdür.
Kayıp şahısların aileleri, herkesten daha çok acı çekerek bu dramı her gün yaşamaktadırlar. Yarım asırdan önce meydana gelen 1963-1964 olaylarında yakınlarını kaybeden ve yakınlarının izlerini hemen hemen kırk yıl önce yapılan istiladan beri bulamayan bu aileler, sevdikleri kişilerin akıbetinin ıstırabı, belirsizliği, kuşkusu ve korkusu nedeniyle acı çekmektedirler.
Araştırma sürecinde ilk ve elzem olan şart,  gerekli bilgileri sağlamak,  kayıp şahısların gömülü olduğu yerleri bulup kazı yapmaktır. Bu, takip edecek zor ve yorucu bilimsel işlemin başlaması için ilk kararlı adım, ilk aşama olur.
Bundan dolayı, 1963-64 döneminin veya 1974 istilasının her iki aşamasının Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum kayıp şahısların veya şehitlerin gömülü oldukları yerleri bilen veya bu yerlerle ilgili bilgisi olanlara bu bilgileri bize vermeleri ve sahip oldukları delilleri yetkili makamlara, Kayıp Şahıslar Komitesine (KŞK) bildirmeleri konusunda çağrı yapmaktayım.
Tüm kayıp şahıslarımızın akıbetini sonuç alıcı bir biçimde araştırmamız için her geçen gün zaman daha dar olup tükenmektedir. Kararlı bir biçimde hareket etmeli, mezarları bulup açmalı, kayıp şahısların ailelerine sevdikleri ile ilgili cevaplar vermeli, geçmişin yaralarını kapatmalıyız.
Bu amaca katkıda bulunabilen herkesten,  gerek Kıbrıslırumlar’dan gerek Kıbrıslıtürkler’den beklentim, bilgi ve delil vermeleri, ahlaki, insani ve vatansever görevini yerine getirmeleridir.
Özellikle Türkiye’den beklentim, hukuki ve akdi yükümlülükleri ve taahhütlerine saygı göstermesi ve Türk askerinin arşivlerini açıp gerek Kıbrıs’taki işgal bölgesinde gerek kendi toprağında bulunan askeri bölgelere Kayıp Şahıslar Komitesi’ne erişim sağlayarak,  bu büyük ve uzun süren insancıl meselenin çözülmesine kararlı bir biçimde katkıda bulunmasıdır.
Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti, geçmişte yaptığı gibi, Kayıp Şahıslar Komitesi’ne çok önemli insancıl görevini yerine getirmesinde  mümkün olan her  yolla destek vermeye devam edecektir. Bu vesileyle, yakın geçmişte Kayıp Şahıslar Komitesi’nin  ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 200.000 Avroluk bağış yapmaya karar veren Kuveyt Hükümeti’ne teşekkür etmek istiyorum.” (TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni ve YENİDÜZEN Haber Merkezi – 8.11.2013)

Pazartesi devam edecek...

Bu yazı toplam 1830 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar