1. YAZARLAR

  2. Neşe Yaşın

  3. BAŞKALARININ ÇOCUKLARI
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Taktikler...

A+A-


Seçim bitti... Geç kaldık galiba !!!... ’Taktik’ dediğin maçtan önce verilir, maç’tan sonra değil. Ama neyse.... Bir sonraki seçimde lazım olur diye biz gene de taktikleri sıralayalım...  Bizim görevimiz ‘yardımcı olmak’ (!!!)... Gerisi ilgilenenlere kalmış.
      ***
1. Aday olmaya karar vermişseniz, bölgenizdeki tüm evlenme törenlerine, sünnet düğünlerine muhakkak gitmeli, etrafınıza gülücükler saçmalı hatta önünüze çıkan herkesle tokalaşmalı hatta öpüşmelsiniz.

2. Bu törenlere gitseniz de gitmeseniz de, üzerinde en büyük harflerle adınızın bulunduğu kocaman bir çelenk göndermeyi ihmal etmemelisiniz. Çelenk ne kadar büyük olursa o kadar dikkat çekecektir, unutmayın.

3. Aday olacaksanız,  çarşıya çıkıp alışveriş yaparmış gibi dolanmayı ihmal etmemelisiniz. Dolaşmalı, hal hatır sormalı, tokalaşmalı hatta öpüşmelisiniz.  Böylece insanların sizi unutmamasını (!)  sağlarsınız.

4. Dört bir yana haber salmalı, açılacak yeni bir iş yeri veya dükkan açılışını sizin yapmanızı sağlamaya çalışmalısınız. (Ne dükkanı olacağı önemli değildir. Bakkal, kasap, çiçekçi, çörekçi,manav v.s.)

5. Açılış için kurdele keseceğiniz mekana tüm basını davet etmeyi unutmamalısınız. İnsanlar toplanmışken fırsatı değerlendirip bir de konuşma yapmayı ihmal etmemelisiniz.

6. Radyo ve televizyonlardan gelecek davetlere muhakkak katılmalısınız. Ne söyleyeceğiniz, düşünceleriniz,  ileriye dönük projeleriniz, planlarınız önemli değildir..Mümkün olduğunca çok konuşmalısınız.

7. Radyo ve televizyonlardan davet gelmediği takdirde, kendi kendinizi davet ettirmenin bir yolunu muhakkak bulmalısınız.

8. Gerek radyo-televizyonlarda, gerekse herhangi bir toplulukta konuşurken, bol bol, Anavatan, Yavruvatan, bağlılık, milli-dava, birlik-beraberlik, bayrak, KKTC vb. sözcükleri kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

9. Bulunduğunuz her ortamda, kendinizi zorlayıp olabildiğince sempatik görünmeye çalışmalısınız.

10. Türkiye’de hangi siyasi part iktidardaysa, onlara ters gelebilecek söylemlerden kaçınmalı, tam aksine,  tüm söylemlerinizi onlarınkine benzetmeye gayret göstermelisiniz.

11. Anavatan yönetiminin sempatisini kazanmak için Allah’ı ve din’i her fırsatta öne çıkarmaktan, kaçınmamalısınız.

12. Mümkün olduğunca, Cami’lerde,  Cuma namazlarında bulunmaya çalışmalısınız.

13. Propaganda sürecinde, tüm miting ve  toplantılarda en ön sıralarda boy göstermelisiniz.

14. Ev ev dolanıp oy isterken, Partiniz için çabalarmış gibi görünerek, çaktırmadan arkadaşlarınızı kesip, kendiniz için bir ‘tercih’ istemeyi ihmal etmemelisiniz.

15. Rakip olarak gördüğünüz arkadaşlarınızın,  ‘tercih’ kullanımında saf dışı bırakılması için,  seçmene, göz kırparak veya anlamlı bir işaret çakarak ve belli etmeden özel kartınızı vererek mesaj vermelisiniz. 

16. Türkiye’deki seçimlerde son derece başarılı olduğu kanıtlanmış olan, evlere hediye paketleri göndermeyi ihmal etmemelisiniz. (Hediye paketlerinde, pirinç, bulgur, fasulya, nohut, makarna koyabilirsiniz.)

17.  Seçildikten sonra ‘Bakan’ olma umudunuz varsa, oy için sokak sokak, ev ev dolanırken seçmen’e, oğluna, kızına, damadına, gelinine iş sözü vermekten çekinmemelisiniz.

***
‘Seçilmek İçin Taktikler’ listesini daha da büyütmek mümkün. Madde sayısını 27-37 hatta 57’ye çıkarmak sizin elinizde.... Bütün mesele birazcık ‘yaratıcı’ olmakta.

Bu yazı toplam 2039 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar