1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. ‘Taksim’ için birkaç satır da benden...
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

‘Taksim’ için birkaç satır da benden...

A+A-


Taksim’de  başlayıp bir anda tüm Türkiye’ye yayılan ‘direnişi’ iyice incelemeli Kıbrıslı Türk. Oralarda olup bitenlerden örnek alınabilecek ve öğrenilecek  o kadar çok şey var ki....
Kıbrıslı Türk öncelikle, meselenin sadece, Taksim Gezi Parkı’ndaki 2-3 ağaç meselesi olmadığını farketmeli. Neler olup bittiğini, neyin nasıl geliştiğini iyice incelemeli. 
İnsanların duyarlılığını, tepki koyuştaki  azim ve kararlılığını, kolkola girişini, omuz omuza direnişini derinlemesine incelemeli...
Herkes ama herkes, hiçbir konuda mangalda kül bırakmayan medyanın, günlerce  nasıl sustuğunu veya  susturulduğunu  ibretle tekrar tekrar düşünmeli ve incelemeli...
Siyasi otoritenin,  polisin davranış biçimlerini ve incelemeli...
Kıbrıslı Türk, herşeyi ama herşeyi en ince ayrıntısına kadar incelemeli.... İncelemeli ve yıllardır kendi yaşadıkları ile karşılaştırmalı. Sonra da başını ellerinin arasında alıp düşünmeye başlamalı ve sormalı kendi kendine:
“Ülkende, beş beteriyle karşı karşıya kaldığın yüzlerce olayda sen ne yaptın  ?”  
Gözlerinin içine baka baka sana,  ‘Besleme’, ‘Nankör’, ‘Piç’ , ‘Çapulcu’  dendiğinde tepkin ne oldu ? Tepki koymaya çalışanlarla birlikte oldun mu ?
Barış istiyorsun diye  her haykırdığında sana ‘vatan haini’ , ‘satılmış’ diyenlere nasıl tepki gösterdin ? Tepki göstermeye çalışanların yanında yer aldın mı ?
Ülkende, emir’lerle  iktidarlar gelip giderken  sen ne yaptın ?
Ülkenin orası burası, şuna buna peşkeş çekilirken sen neredeydin ?
Sahillerin paylaşılırken,  satılırken tepkin ne oldu ? Tepki koymaya çalışanların yanında oldun mu ?
Medrese, külliye, cami projeleri ile seni  ‘doğru yol’a (!!!) , karanlıklardan (!) AK’lara getirmeye çalışanlara tepki gösterdin  mi ? 
Kendi elini verip kolunu kaptırdıkları yetmezmiş gibi, senin ellerini de tepside sunan ve kollarını kelepçeleten işbirlikçilere tepki koydun mu ?
Yoksa..... Sadece evinde, koltuğunda oturururken veya kahvehane köşelerinden mi destek (!) verdin  tepkicilere ?
     ***    
Türkiye’de olanlardan alınacak çok ders var.... Almak isteyenlere....
Zaaf farkedenlerin bundan yararlanmak için fırsat kolladığını;  tarih boyunca  böyle olduğunu ve bundan sonra da böyle olmaya devam edebileceğini;  sustukça sıranın sana geleceğini; suskunluğun  hiç’e sayılmak anlamına geldiğini  bu nedenle susulmaması gerektiğini öğretti Türk halkı, öğrenmek ve anlamak isteyenlere...
Umarım Kıbrıslı Türkler de vardır olanlardan ders çıkaranlar arasında.

Bu yazı toplam 1705 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar