Tümay Tuğyan

Tümay Tuğyan

Taban Siber’i sahiplenir mi?

A+A-

 


Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin Nisan 2015’te yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimine hangi adayla katılacağına karar vermek amacıyla bu kez parti tüzüğünün gereğini yapmaya karar vermesinin ardından, adaylık için tek başvuru Meclis Başkanı Sibel Siber’den geldi.

Bu yazı kaleme alındığında henüz CTP Parti Meclisi toplanıp konuya ilişkin kararını üretmiş durumda değildi ancak madem ki bu kez ‘tüzük’ konuşacak, o halde başvuruda bulunan tek aday olan Siber’in, CTP’nin adayı olarak ilan edilmesidir beklenen.

Peki Sibel Siber’in adaylığıyla, iç dengeler acaba nasıl şekillenecek?

***

Sibel Siber, oldukça popüler bir siyasetçi.

Temmuz 2013 milletvekilliği erken genel seçimlerinde ülke genelinde en çok oy alan isim, aynı zamanda.

Lefkoşa’dan milletvekili seçilen Siber, 24 bin 800 oy ve tercih toplamıyla, ikinci en çok oyu alan adayın yaklaşık 3 bin oy önünde tamamlamış seçimi.

Bu önemli bir başarı.

Ancak vatandaşın genel seçimde yaptığı tercihe bakarak Cumhurbaşkanlığı seçiminde kullanacağı tercihe dair sonuçlar üretmek ne kolay, ne de sağlıklı.

Genel seçim sonucuna bakarak yapabileceğimiz değerlendirme, en net haliyle Siber’in, partisi dışından da destek bulduğu; yani önemli ölçüde karma oy aldığı.

Bu aşamada öne çıkan sorulardan biri şu:

Siber, Temmuz 2013’te parti dışından aldığı oyları, Nisan 2015’te de sandığa taşır mı?

Fakat bir diğer önemli soru ise; Sibel Siber’in genel seçimde parti içerisinde aldığı desteği, Cumhurbaşkanlığı seçiminde de alıp almayacağı.

Son dönemde CTP içerisinde adaylık konusunda yaşanmakta olan tartışmalardan görebildiğimiz kadarıyla, Sibel Siber partilinin ilk tercihi değildi.

Parti içerisinde ağırlıklı eğilim İkinci Cumhurbaşkanı Talat’tan yanaydı.

Ancak Talat, parti içerisinde yürütülmekte olan adaylık ‘sürecinden’ duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, aday olmayacağını ve CTP’nin çıkaracağı adayı destekleyeceğini açıkladı.

Talat taraftarları arasında rahatsızlık yaratan bu durum, Siber aleyhine bir cephe oluşturularak O’nun desteklenmemesi sonucunu doğurmaz elbette.

Partinin Cumhurbaşkanı adayı olarak Siber parti tabanının desteğini alacaktır.

Ancak asıl mesele, ‘muhalif’ durumdaki partililerin Siber’i tüm ‘güçleriyle’ sahiplenip sahiplenmeyecekleridir.

İzleyip, göreceğiz.

Bu yazı toplam 1971 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar