1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Su boruları döşenirken, insan kalıntıları bulundu…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Su boruları döşenirken, insan kalıntıları bulundu…

A+A-

Türkiye’den Kıbrıs’a getirilecek su için su boruları döşenirken, insan kalıntıları bulununca Kayıplar Komitesi kazı ekibi bölgeye giderek burada çalışma yaptı. Yılmazköy’de (Şillura) yol kenarına döşenmekte olan su boruları kazısı esnasında açığa çıkan insan kalıntıları hakkında işçiler ve proje sorumlusu yetkilileri Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’nı bilgilendirdi.

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı da derhal Kayıplar Komitesi yetkililerini haberdar ederek komitenin duruma müdahale etmesini sağladı. Yapılan incelemede, Yılmazköy’de (Şillura) Kıbrıslırum mezarlığı dışında insan kemiklerinin su borusu için yapılan kazılarda açığa çıktığı anlaşıldı.

Mezarlık duvarı, yıllar önce yol genişletme çalışmaları çerçevesinde geriye çekilmiş olduğu için, bulunan insan kalıntılarının bu mezarlığa ait olduğu tahmin ediliyor. Ancak Kayıplar Komitesi kazı ekibi yine de her ihtimali düşünerek burada kazı yürüterek, açığa çıkan insan kalıntılarını aldı ve laboratuara incelemeye gönderdi.

Konuyla ilgili olarak görüşüne başvurduğumuz Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üye Yardımcısı Murat Soysal gündelik hayatta bu tür inşaat ve su borusu döşeme amaçlı çeşitli kazılarda insan kalıntılarının çıkması halinde derhal kendilerine başvurulması gerektiğini belirtti, bu konuda duyarlı davranan herkese de çok teşekkür etti.

Murat Soysal böyle bir durumda Kayıplar Komitesi kazı ekibinin derhal inşaat bölgesine sevkedildiğini ve hiç gecikme yaşanmaksızın, son derece hızlı biçimde insan kalıntılarının alınarak inşaata kaldığı yerden hızlı biçimde devam edilmesinin sağlandığını hatırlattı.

“Böylesi durumlarda vatandaşımızın içi rahat olsun, yaptıkları inşaatı geciktirmeden hemen harekete geçeriz. Lütfen bizi arasınlar. Bu son derece insani bir konudur ve “kayıp” yakınları sevdiklerine kavuşmayı yıllardır bekliyor. Her türlü bilgi ve insani yardım, bu acıları dindirmemize yardım eder… Lütfen böyle bir durumla karşılaşırsanız, hemen bizi arayınız” dedi.

Bu yazı toplam 2092 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar