1. YAZARLAR

  2. Niyazi Kızılyürek

  3. Milliyetçi Elitlerden Çözüm Beklemek Beyhude Bir Bekleyiştir!
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Şu askerlik...

A+A-

Zorunlu Askerlik konusu gündemde. Türkiye’de  önemli bir adım atılınca, Kuzey Kıbrıs’ta da konu yeniden tartışılmaya başlandı.

***
Andora, San Marino, Monako, Panama, İzlanda, Haiti gibi ülkelerde ‘ordu’ olmadığını biliyor muydunuz ?
Peki ya,  örneğin, Türkiye’nin askeri harcamalarının 15-16 milyar dolar civarında; Yunanistan’ın 15 milyar, ABD’nin 700 milyar, İsrail’in 10 milyar, İngiltere’nin 70 milyar, Çin’in 115 milyar dolar civarlarında  askeri harcaması olduğundan haberiniz var mı ?
Dünyada her yıl, AÇLIKTAN ölen milyonlarca insan varken, ‘asker’e, ‘silah’a harcanan paraya bakın...

Ve başka bazı rakamlar... ABD’nin asker sayısının 1,5 milyon, İngiltere’nin 100 bin, Çin’in 2,5 milyon, Türkiye’nin 790 bin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin  (yedeklerle) 60 bin, KKTC’nin de (yedeklerle) 30 bin kadar askeri ile övündüğünden haberiniz var mı ?

***
Bir ülkenin ille de asker, silah bulundurması şart mı ?  Dünyanın haline baktığımızda bu soruya malesef  “Hayır”  yanıtını veremiyoruz. Birileri ‘asker’den, ‘silah’tan inanılmaz paralar kazanırken; birilerinin çıkarı için savaşlar  çıkartılır, savaşlar yaşanırken “Hayır, askere, silaha gerek yok” demek pek de mümkün görünmüyor ? Bu, acı bir gerçek.

Ben çok uzun bir süredir ‘Profesyonel Askerlik’ten yanayım. Günümüz silahlarının, savaş taktiklerinin v.s.’nin göz önünde tutulması halinde, bugünün zorunlu askerlerinin sadece ‘kelle’ sayısını artırdığını ve hatta bunların, bir savaş halinin  kurbanları olarak seçildiklerine inananlardanım.

Emekli bir yüzbaşının anlattıklarını hiç unutmadım.
“İster mi, istemez mi diye hiç sormadan gençleri zorla askere alıyoruz. En enerjik oldukları yaşlarda onları kışlalara kapatıyoruz. Eğitimlerde analarından emdikleri sütü burunlarından getiriyoruz. Örneğin, nasıl öldüreceğini, havan topu’nu öğretiyoruz. Uçaksavar’ı  v.s.’yi öğretmeye çalışıyoruz. Hedefi nasıl vuracağını,  haftalarca, aylar boyunca öğretmeye çalışıyoruz. Ama, öğrenmeye gerçekten istekli olanları, tam da birşeyler öğrenmeye başladığı sırada terhis edip evlerine yolluyoruz.....Seferberlik, Tazeleme eğitimleri mi ? Onlar hikaye...”

***

Savaş uzmanları “5 bin profesyonel asker, 15 bin yedek askere bedeldir” diyorlar.  Ve ekliyorlar:  “Dünyanın her yanında, şu veya bu nedenle çıkan savaşlarda verilen insan kaybında en üst sırada, amatör askerler var.”

***
Önemli olan savaşmamak, savaşa neden olmamak, savaş isteyenlere “Hayır” diyebilmek. Ama hangi nedenle olursa olsun, savaşmak zorunda kalınıyorsa da, doğrusu, bunu doğru kişilerle doğru biçimde yapmak değil midir ?

Bu yazı toplam 1766 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar