1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Sözleşmeye bağımlılık!
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Sözleşmeye bağımlılık!

A+A-

 

AKSA elektriksiz bırakmaya devam ediyor.
Çoğunlukla AKSA’dan kaynaklandığını öğrendiğimiz arızalar nedeniyle bazı geceler ve gündüzler özellikle belli bölgeler elektriksiz kalıyor.
Bu kesinti miktarını Teknecik ve KIB-TEK’e ait diğer jeneratörler devreye girerek karşılamaya çalışıyorlar.
O AKSA ki 2024’e kadar alım garantili sözleşmesi var.
Yani hükümet, dolayısıyla KIB-TEK, 2024’e kadar sürekli arıza yapan AKSA’dan yılda 700 milyon kw/saat elektrik almak zorunda.
Peki almazsa ne olacak?
Almazsa 700 milyon kw/saat x 0.073 kr (şu anki kurla KIB-TEK’in ödemesi gereken miktar) toplamı olan 51 milyon TL civarındaki parayı sadece kira bedeli olarak AKSA’ya ödemek zorunda kalacak.
***
Şu anda AKSA toplam elektrik tüketiminin %50.26’sını karşılıyor. Mart 2009’da imzalanan anlaşmayla üretimde ilk üç yıl kademeli artış öngörülürken bu miktar 2013 yılı başlarında %50.26’ya ulaştı.
Yeni bir anlaşma yapılır ve yine bu anlaşmada kademeli artış istenirse KIB-TEK’in üretimdeki payı yavaş yavaş sıfırlanma durumuna gelebilir.
Tabii ki Türkiye’den kabloyla elektrik gelmesi durumunda ise KIB-TEK’in yanında AKSA’nın da devre dışı kalması gibi bir durum var.
Ancak bu durumda Türkiye’den Kıbrıs’a gelen elektriğin dağıtımını üstlenmesi için AKSA’ya başka bir görev verilmesi beklentisi de var.
***
Elektrik arızalarıyla ilgili El-Sen’in eski başkanı Tuluy Kalyoncu’ya sordum. Kalyoncu kesintilerinin çoğunun iletim hatları dışında AKSA’dan kaynaklı olduğunu doğruladı. Bu arızaların nedeninin ise büyük ihtimalle AKSA’nın yedeksiz çalışmasından kaynaklı olduğunu düşünüyor Kalyoncu çünkü alım garantili çalıştığı için olan 5-6 makinesini tam kapasite çalıştırmak zorunda kalıyor. Bu nedenle de herhangi bir arıza durumunda üretimi yapacak başka bir makine kalmıyor, kesintiler yaşanıyor ve eksik üretimi karşılamak için KIB-TEK devreye giriyor.
Makinelerin tümü çalışmak durumunda olduğu için de bakımları sağlıklı yapılamıyor. Bir neden de çalışma şartlarından dolayı AKSA’nın sürekli personel değiştirme zorunda kalması da kesintilerin nedenlerinin arasında sayılabileceğini anlatıyor Tuluy Kalyoncu…
Yani AKSA’nın ve yaşanan elektrik kesintilerinin ve de 2009’da imzalanan o anlaşmanın getirileri bunlar…

-----------------------------------------------------------------

İzinli-izinsiz yollar

Lefkoşa-Girne yolundaki anayola tali yollardan çıkış taleplerini yazmıştım. Bu taleplerin ve bu nedenle izinsiz açılan tali yolların kazalara ve can kayıplarına yol açacağını belirtmiştim daha önceki yazılarımda…

Şehircilik Odası da bu girişimlerin izinsiz ve tehlikeli olduğunu belirtiyor. Şu günlerde ana yola açılmaya çalışılan bir tali yolla ilgili Karayolları Dairesi’nin izin verdiğini ama Şehircilik Dairesi’nin onayı olmadığını biliyorum.

Aynı şekilde Evviva Lavinium Sitesi için yapımı süren tali yola da Şehirciliğin onay vermediğini öğrendim.
Ancak bu memlekette devlet daireleri arasındaki koordinesizliği ve birinin diğerini dikkate almadığını defalarca yazdık. Bu sefer de aynı gelişmeler yaşanıyor. Umarım akılcıl olan ve yasal olan sonuçta uygulanan olur.

Bu yazı toplam 1607 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar