1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Siyaset ve kadın
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Siyaset ve kadın

A+A-

İlk kadın Başbakan…

Kısa süreli olsa da bir kadın, hükümetin başında olacak.
Dr. Sibel Siber kişiliğinde değerlendirirsek herkes tarafından sevilen, doktor olması nedeniyle geniş bir tanıdık kitlesi olan, mecliste CTP-BG milletvekili olmasına rağmen diğer partilerle arasında bir sorun olmayan, Başbakan olarak kabul edilmesinde diğer partiler tarafından da sorun yaşanmayan bir isim.
Kadın olarak değerlendirdiğimizde ise ilk kadın Meclis Başkanımız Fatma Ekenoğlu’ndan sonra ilk kadın Başbakan olarak da olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor.
Kısa süreli de olsa “siyasete yumuşama gelecek”, “kadın gözüyle ülke yönetiminin farklılığı görülecek” gibi değerlendirmeler yapılıyor.
Elbette ki seçime 1.5 ay kadar kalırken bu sürede ‘siyasette kadın’ın başbakanlığı ne kadar öne çıkar, ne kadar farklı olur, ne gibi yumuşamalar görülebilir, yeterli süre var mıdır bunlar için pek sanmıyorum ama yine de zirvedeki bir kadın görüntüsü bile gerginleşen ruhların yumuşamasını getirebilir diye düşünüyorum.
Ancak öte yandan bu konuda biraz farklı düşünüyorum ve siyasette kadın veya erkek cinslerinde belirleyici bir fark olduğunu düşünmüyorum. Siyasetin uygulama biçimi cinsiyet farkı gözetmeden onu çarkları arasına alır ve kişinin uygulayacağı siyasetin yerine var olan siyaset kurumunun kuralları uygulanır.
İngiltere’de Margaret Thacher Başbakanlık yaptı, şu anda Almanya’da Angela Merkel var, Türkiye’de Tansu Çiller Başbakanlık yaptı. Oralarda siyasetin pek de yumuşadığına tanık olunmadı.
Siyasette kadına karşı mıyım peki?
Elbette ki hayır ancak anlatmaya çalıştığım siyasetin çalışma koşulları belki kadın siyasetçi sayısının çoğalmasıyla değişebilir.
Bir, üç, beş kadının bakan veya Başbakan olması çok şey değiştiremez. Siyasetteki kadının rolü sadece meclisteki kadın sayısının artmasıyla belirlenmez. Tüm kurumlarıyla, siyasi partileriyle, devlette alınan rollerle, sivil toplum örgütleriyle, çeşitli meslek dallarında alınan görevlerle siyasetteki kadının konumu da yükselir.
Dr. Sibel Siber’in kısa süreli de olsa siyasette aldığı rol, umarım ilerisi için güzel bir model oluşturur.
***
Bu arada dün belirlenmesi beklenen yeni kabine bu sabaha kaldı. Sabah saatlerinde bir araya gelecek üç parti ve kabinenin bakanlıklarına kimlerin gireceğini saptayacaklar ve ardından yeni Başbakan Sibel Siber’e “işte bizim bakanlarımız” diyecekler.
Teknotratlardan oluşacak kabine için Siber, "Konusunda deneyimli bürokratların yer alacağı bir kabine ortaya çıkacak. İcraat hükümeti olmayacağız ancak bu kısa sürede topluma pozitif katkı koymayı amaçlıyoruz" dedi.
İcraat hükümeti olmayabilir ama en azından UBP hükümetinin düşürülmesinden önce dağıtılan arsalar, vatandaşlıklar ve diğer şeyler için yasallıkları konusunda belki bir araştırma yapma imkânı bulunabilir.

Bu yazı toplam 1794 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar