1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Sinde’de bir evin avlusundaki kuyuda bir Kıbrıslırum gömülüdür…”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Sinde’de bir evin avlusundaki kuyuda bir Kıbrıslırum gömülüdür…”

A+A-

Bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:

“Akşam bir arkadaş ile konuşurken konu açıldı 74 olaylarından ve gömülerden… Sinde’de ……. isimli, lakabı ise ….. olan bir şahıs vardır, onun avlusunda bir kuyu vardır ve o kuyuda Lisili bir Kıbrıslırum gömülü imiş.
Bu kuyuya gömülü olan Kıbrıslırum, Kıbrıslıtürkler’e çok yardımcı olan, Kıbrıslıtürkler’le çok yakın olan bir kişiydi. Lisililer Sinde’yi basacaklarında bu Kıbrıslırum, Sindeli Kıbrıslıtürkler’e haber vermiş çünkü bu Kıbrıslırum’un peşinde bazı EOKA’cılar varmış, onu öldürmek isterlermiş, bir aile onu alıp Sinde’de saklamış.
1974’te bu Kıbrıslırum’u vuracakları zaman Sindeli bu Kıbrıslıtürk aile çok yalvarmış “Ne olur öldürmeyin da Kıbrıslıtürklere çok yardımcı oldu bu adam, arkadaşımızdır” diye ama onları dinleyen olmamış ve bu Kıbrıslırum’u vurmuşlar. Bu Kıbrıslırum’u size dediğim gibi …… isimli şahsın evinin avlusundaki kuyuya gömmüşler.
Lütfen bu bilgileri araştırınız…”

Bu okurumuza paylaştığı bu değerli bilgiler için çok teşekkür ederiz. Bu konuda araştırmalarımızı başlattık.
Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olan okurlarımı isimli veya isimsiz olarak beni 0542 853 8436 numaralı telefondan aramaya davet ediyorum.

-------------------------------------------


Bir “kayıp” ailesinden plaket…

“Kıbrıs’ın halkı adamızda barış içinde yaşasın…”

Bir Kıbrıslırum “kayıp” ailesi, “kayıplar”ın bulunmasına yapmakta olduğumuz gönüllü katkılardan ötürü 9 Şubat 2014 Pazar günü Ksilotimbu köyündeki Andrianoulla Çiftliği’nde düzenledikleri ailevi bir etkinlikte bize bir plaketle teşekkür ettiler.

Ailelerinden iki “kayıp” bulunan Yerobaba ailesinden Aggeliki Yiangu Yerobaba, eşinin ve kaynının gömü yerinin bulunması ve “kayıplar” konusunda yaptığımız insani katkılar nedeniyle bize ve Hüseyin Latif Amerikalı’ya birer plaket sunarak teşekkür etti. Tüm Yerobaba ailesinin hazır bulunduğu bir okurumuza ait çiftlikte, bize sunulan üstünde Türkçe ve Rumca yazılı plakette şöyle denildi:

“Sayın Sevgül Uludağ’a
Bu çatışma artık durmak gerek
Kıbrıs’ın halkı adamızda barış içinde yaşasın..
Büyük bir kucak
Çok çok öpücük
Çok çok sevgi…
Aggeliki Yiangu Yerobaba…”
Bu “kayıp” ailesine yaptığı bu ince jest ve bu insani hareketlerinden ötürü sonsuz teşekkürler…


----------------------------

 

Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği AHDR’den atölye çalışması:

“Tarih Eğitiminde hassas konuları öğretirken klişelerle başa çıkma çözümleri”

Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği AHDR, iki günlük yeni bir atölye çalışmasına hazırlanıyor.
28 Şubat Cuma ile 1 Mart 2014 Cumartesi günü yapılacak olan atölye çalışmalarında “Tarih Eğitiminde hassas konuları öğretirken klişelerle başa çıkma çözümleri” tartışılacak.

“Tarih Eğitiminde hassas konuları öğretirken klişelerle başa çıkma çözümleri: Sırp Deneyimi”, Sırbistan’da Belgrad Üniversitesi Tarih Bölümü Felsefe Fakültesi’nde tarih profesörü olan Marko Suica tarafından aktarılacak. Aynı konunun İspanya deneyimini İspanya’da eğitim danışmanlığı yapan Cristina Del Moral aktaracak. Dr. Falk Pingel ise “Almanya Uluslararası Ders Kitapları Araştırma Enstitüsü tarafından İsrail ve Almanya arasında geliştirilen Tarih Eğitimi Projesi’ni anlatacak.

Sunumlar İngilizce yapılacak ancak Türkçe ve Rumca’ya simultane çeviri gerçekleştirilecek.
Lefkoşa’da Yeşil Hat üzerindeki Ledra Palas oteli karşısındaki Dayanışma Evi’nde gerçekleştirilecek atölye çalışmalarında “Tarih öğretiminde çokkültürlü bir çevrede kalıplaşmış öğelerin boyutunu tanımak ve üstesinden gelme: çoklu bakış açılarını ve eleştirel düşünme becerilerini kullanma” ve “Tarih öğretiminde empati geliştirmenin klişelerin üstesinden gelmede nasıl kullanılacağı” ele alınacak.

Atölye çalışmasına katılmak isteyenlerden www.ahdr.info web adresindeki katılım formunu 25 Şubat tarihine kadar doldurmaları isteniyor.

Bu yazı toplam 2845 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar