1. YAZARLAR

  2. Dilek Karaaziz Şener

  3. Göçebe ruhun yazıdaki halleri…
Hasan Ecer

Hasan Ecer

Sezon kötü başladı

A+A-

Geçen sezonun Lig şampiyonu Yenicami ile Federsyon Kupası şampiyonu Lefke'nin karşı karşıya geldiği Süper Kupa maçında takımların lige hazır olup olmadıkları konusunda fikir sahibi olduk.

Her iki takım, kaliteli oyuncularda kurulu. O nedenle sahada temposu yüksek, pozisyonu zengin bir maç izleyeceğimizi düşünürken, Lefke’nin daha hazır olmadığını gördüm.

Yenicami geçen yılki kadrosunda çok farklı. Transfer sezonunda Çıdamlı, Tansel, Ali gibi önemli oyuncularıyla yollarını ayırdı. Peter ve Cedric'i de bu yılki kadrosunda düşünmedi. Tamamen farklı bir çehre ile şampiyonluk mücadele vermeye hazırlanan geçen yılın şampiyonu, Esin, Batshi gibi yeni oyuncuları da kadrosuna katarak güçlü bir kadro oluşturdu. Ayrıca geçen yıl kiraladıgı Hüseyin Sadıklar ve Kenneth gibi oyuncularını da kadrosuna dahil etti.

Lefke geçen sezonki kadrosunu muafaza ederken Sherman'ın yerine Cedric'i kadrosuna dahil etti. Aslında Sherman geçen yıl Lefke’ye çok katkı sağlamıştı. 

Zemin, hava, atmosfer maç oynanması için mükemmeldi. Ancak böylesi önemli ve anlamlı bir maçın naklen yayında olmaması bence hataydı. Bir hafta sonra sezon açılıyor ancak naklen yayın konusunda henüz bir netliğin olmaması futbol adına üzücü.

Yenicami oyuna hızlı başladı. İlk dakikadan itibaren oyuna ağırlığını koydu ve gol pozisyonlarında etkili olmaya başladı. Geliştirdiği sağlı sollu ataklarla pozisyon bulsalar da bitirici vuruşu yapacak hamleyi gerçekleştiremediler.

Buna rağmen 40’ıncı dakikada Kenneth'in düşürülmesi ile kazanılan penaltıyı Ünal kötü bir vuruşla kaleci Mehmet'e teslim edince, ilk devre golsüz sona ermiş oldu.

Yenicami rakibine oranla daha arzulu ve istekli göründü. Oyunun büyük bir bölümü Yenicami’nin kontrolünde geçmesine rağmen, gol noktalarındaki kısırlığı, Lefke’nin denge kurmasına neden oldu.

Lefke, ilk devre Yenicami’nin atamadığı penaltıdan sonra, ikinci devreye daha moralli ve arzulu çıktı. Oyunda denge kurup etkili olmaya başladı. Ancak pozisyon üretemedi.

Yenicami genel olarak  daha üstündü. Savunma fazla hata yapmadı ancak ileriye olumlu  toplar da çıkaramadı. Orta sahada Batshi, Adil, Uğur çok çalıştı fakat oyun kurma bakımından zaafları var. İleride Kenneth ve Halil Turan zaman zaman güzel hareketler yapmalarına rağmen topu ayaklarında fazla ezdiler. Belki istedikleri topları alamadılar ama özellikle kaleye arkası dönük durumlarda pas vermeyerek bir çok topu kaybettiler.

Bütün bunlara rağmen 88’inci dakikada Yenicami ve 93’üncü dakikada Lefke’nin gelen gollerinden sonra maçın uzatmaya gitmesi beklenirken, Lefke’nin golünden sonra sahaya giren seyircilerle polis arasında çıkan olaylardan dolayı maç yaklaşık 40 dakika durdu.

Maçın, olaylardan sonra oynatılması ne kadar doğru bir karardı tartışılır. Dünyanın hiç bir yerinde böyle bir sahneye şahit olamazsınız. Futbol adına üzücü bir durum.

Uzatma devreleri de, maçın normal süresinden farklı değildi. Gol arayan taraf Yenicami, ayakta kalıp direnen taraf Lefke. 

Sonuç olarak futbol adına tasvip edilmeyen görüntülerden sonra kupa sahibini buldu. Yenicami Süper Kupa’yı aldı almasına da, futbolumuz sezon başından itibaren tartışmalı ve sorunlu başlamış oldu.

Bu yazı toplam 1598 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar